Biroul QSL YO ?

Totul despre QSL-uri: primite, trimise, unde... etc
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Biroul QSL YO ?

Mesajde YO8TK » Vin Iul 13, 2012 8:20 pm

A trecut ceva timp de la schimbarea CA al FRR.
Parca se promisese revigorarea biroului national de primire si expediere a QSL.
Poate nu sint eu la curent,dar nu vad nici o modificare in aceasta activitate.
Adica, se pare ca lucrurile au ramas neschimbate.
Din surse am aflat ca la sediul FRR zac saci cu QSL-uri primite si nu are cine sa se ocupe de sortarea lor .Eu cred ca se face intentionat acest gest .
Domnilor din conducerea FRR indraznesc sa pun intrebarea CAND VA FI FUNCTIONAL BIROUL PENTRU YO ??
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo9fmp » Vin Iul 13, 2012 9:24 pm

@Silviu sa nu crezi ca o sa primesti un raspuns de la cei responsabili.
Anul asta este electoral,sunt alte preocupari...
Mergi pe varianta lui Cezar yo6cuf de aici http://www.hamradio.ro/media/Biroul%20d ... SL-uri.pdf
FRR si-a predat spre topire arhiva dupa care a declarat-o pierduta.
Ce ne face sa credem ca vor expedia sacii aceia de QSL-uri si ca nu vor avea soarta arhivei?

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde YO6EX » Vin Iul 13, 2012 9:35 pm

Sortarea QSL-urilor pe judete o face YO3AAJ.
In mod voluntar când merge la ţară, duce QSL-urile ptr. YO9 la Ploieşti.
Tot voluntar fiul dumnealui duce pentru YO6 la Brasov la YO6MP, unde QSL-urile stau până ruginesc.
Tot voluntar pe banii dumnealui YO3AAJ mai trimite ceva QSL-uri la Deva.
Pentru restul, cum dă domnul...

Cât despre o rezolvare corectă mai va.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3jx » Vin Iul 13, 2012 9:38 pm

Prieteni, ce stiu deocamdata e ca Dl. Vasile Capraru YO3AAJ, la varsta domniei sale, in mod benevol se lupta cu sacii de QSL-uri primite prin posta din exterior. Trimite in tara prin relatii, face ce poate. E trist dar unii din noi nu au voie sa se apropie pentru a ajuta. Insa in curand QSL-urile vor fi prioritatea nr. 1, apoi expedierea revistei noaste. Am sugerat o permanentza voluntara la sediul FRR, sper sa gasim cai de comunicare. Nu va pot spune mai multe acum. Dan-Liviu, YO3JX.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3hjv » Vin Iul 13, 2012 9:59 pm

Va marturisesc de faptul ca stiu de multa vreme ca "decanul" YO3AAJ a fost "mandatat" sa efectueze preluarea sacilor de QSL si am fost neplacut impresionat de faptul ca un om la o anumita varsta este lasat sa faca asa ceva! Nu spun ca i s-a dat sarcina, pentru ca dl. Vasile este un gentleman si e posibil sa se fi oferit voluntar.
Ramane insa atitudinea discutabila a celor care il lasa sa faca asta, bifand o activitate "reusita".
Exista si varianta Transfer QSL cu privire la care dl. Zait s-a exprimat in termeni de " o sa vedeti voi" :P

http://www.yo3ksr.ro/index.php/birou-qsl

73 de Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3jx » Vin Iul 13, 2012 10:21 pm

@ Adrian, si nu numai. Domnul Vasile Capraru e voluntar, a raspuns unor dorinte ale prietenilor din YO2 ce l-au rugat sa aiba grija de QSL-urile lor. Mandatat, la propriu este dl. Dragulescu Gheorghe, YO3FU, din pacate ori din motive de sanatate, ori nu stiu eu de ce, dansul nu a fost mandatat de fostul C.A. sa asigure interimatul de Secretar General al F.R.R. pana pe 1 ianuarie 2012, asa cum E PREVAZUT IN STATUT. Multumim lui Ghita pentru tot ce a facut. De la 1 ianuarie incoace functia e vacanta la propriu si la figurat. Cu sprijinul tuturor, vom intra in curand in normalitate. Dan-Liviu.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde YO6EX » Sâm Iul 14, 2012 7:07 am

Vasile YO3AAJ, este un om de treabă care a înţeles să-şi ajute colegii de hobby. Face parte din "garda veche" care ştie ce înseamnă "ham-spirit" şi voluntariat.
Îmi aduc aminte de regretatul "nea Mihai" YO3PI, care tot voluntar, a cartat ani buni, QSL-urile pe judeţe, pentru toată ţara...

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo9fmp » Sâm Iul 14, 2012 7:55 am

Sa nu luam partea ursului!
Termeni ca''Garda Veche'' si ''benevol'' nu sunt de acceptat pentru buna functionare a unei activitati cu volum mare de munca.
Problema este exact asa cum a pus-o yo8tk,Silviu-autorul acestui topic...
La FRR sunt saci de QSL-uri care nu sunt sortate si expediate/asta este problema.
Alta este lipsa unor responsabili care sa se implice activ pt asa ceva,alocarea de fonduri si implementarea unui program de lucru.
Este inadmisibil ca sa aud ca de sortarea si expedierea QSL-urilor se ocupa benevol un batran mandatat,intrucat cel numit de FRR este tot batran... si vad ca si bolnav, neputincios pentru asa volum de munca
Este regretabil sa vad ca am primit QSL-uri de acum cativa ani pe adresa unui radioclub desfiintat, si tot printr-un batran care a avut multe crize cardiace, sa mi se aduca la domiciliu.
In situatia descrisa de lipsa organizarii unui Birou de QSL-uri ma gandesc de ce sa mai expediez QSL-ul meu prin FRR si nu printr-un club privat mult mai serios...
Bineinteles, contracost.
Este ceva regretabil sa observam ca la toate Adunarile FRR s-a vorbit degeaba despre aceasta activitate,dezorganizarea este totala.

p.s.Stiam ca FRR a avut candva,in acte, o secretara.Oare de ce nu se poate si azi,iar pe fisa postului ei sa fie trecuta ca obligatii si aceasta activitate?

YO5PEZ
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 01, 2012 10:32 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde YO5PEZ » Sâm Iul 14, 2012 8:35 am

Stimaţi colegi, în ale radioamatorismului, FRR se recomnandă ca şi continuatoare primilor radioamatori de pe aceste locuri. Dacă o face sau nu, este de discutat, dar noi fiecare în parte putem să ne adresăm cu respecul meritat celor care cu dăruire şi total dezinteresaţi fac eforturi să sprijine această activitate. Vă rog să înlocuim cuvantul bătrân în dialogurile noastre, iar acolo unde avem de-a face cu veterani ce merită respectul nostru, şi Vasile YO3AAJ îl merita din plin, cu adjectivul senior. Cît priveşte bolile de inimă nici cei tineri nu sunt ocoliţi şi nu ar fi un criteriu de apreciere între noi.

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Biroul QSL YO ?

Mesajde yo3jx » Sâm Iul 14, 2012 8:54 am

Buna observatia lui YO5PEZ, radioamatorismul fiind atat hobby cat si sport, permite manifestarea adeptilor pe o paleta extrem de larga de varste, as spune cea mai larga in comparatie cu gimnastii, fotbalistii, motociclistii sau automobilistii, etc, fara primejdie de accidentari in derularea activitatilor, desigur cu respectarea normelor de protectie a...muncii!. As avansa varste intre 5 si 105 ani, perfect plauzibile. Formulele de respect "veteran" si "senior" sunt normale si elogioase dar relative. Radioamatorismul, partea sportiva din familia celor tehnico-aplicative este un sport al mintii in plus profund uman, o manifestare a comunicarii, caracteristica ce ne deosebeste de orice altceva viu ce misca. Radioamatorii autorizati HAM se deosebesc de multi alti amatori de transmisii prin radio prin legitimarea in cadrul unei FAMILII internationale. Increderea data de titularul uni indicativ, acel "call sign" este unica si cu atat mai minunata. Cunoscatorii stiu de ce. Dan-Liviu, YO3JX


Înapoi la “QSL”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori