Soarta revistei R&R

Un proiect care vizeaza reaparitia periodica a unei reviste tiparite dedicata radioamatorismului YO
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde 4x1ad » Dum Mar 24, 2013 9:29 pm

@YO7MGG: Stefane, din pacate eu nu iti prea impartasesc entuziasmul. Mi-ar fi placut daca omul ar fi mentionat si sursele bibliografice pe care se bazeaza in anumite chestiuni teoretice pe care le sustine pentru ca as fi vrut sa vad ce fizician sta in spatele unor afirmatii cam riscate (rusii aveau fizicieni si matematicieni straluciti). Banuiesc ca EX8A a amestecat in cruciada lui pentru restabilirea respectului pentru GU-81 nu numai fapte argumentabile inginereste ci si dorintele lui. Criteriile de apreciere cat si abordarea lui mi se par destul de problematice iar mentalitatea cat si unele din cunostiintele lui de electronica par a fi stagnat in anii '60. Pentru mine, este mai mult o ilustrare a faptului ca astazi se gaseste pe internet foarte mult material nefiltrat de valoare chestionabila uneori, rezultat al faptului ca oricine poate posta ce-i trece prin cap.
Oricum, multumiri pentru efortul de a traduce si a edita materialul.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO3FZS » Dum Mar 24, 2013 11:11 pm

Nu am citit articolul din R&R (cam greu de gasit revista...), dar cunosc articolul lui EX8A. De fapt este vorba de o serie de trei articole publicate cu ani in urma de EX8A pe cqham.ru referitoare la tubul GU-81 si la o schema de amplificator (R-140 modificat) cu aceste tuburi.

Amplificatorul nu este in clasa B ci este in configuratie catod comun clasa AB1 (tubul este prepolarizat si lucreaza fara curenti de grila).
Particularitatea schemei este ca utilizeaza compensarea capacitatii de iesire a tuburilor pentru a putea functiona cu randament ridicat si in benzile superioare (ceea ce nu este o idee chiar noua), asociata cu un regim mai dur de exploatare a tuburilor, regim permis de binecunoscuta lor robustete.
Pe langa filtrul Pi, circuitele de compensare necesita si ele comutari si de aceea amplificatorul a fost construit de fapt prin modificarea amplificatorului de la R-140, utilizeaza variometrul cu 4 sectiuni si comutatorul deosebit ale acestuia care simplifica mult constructia, comutarea sectiunilor variometrului din R-140 in configuratii paralel, serie-paralel si serie in functie de banda permitand si o gama foarte larga de reglaj a inductantei din filtrul Pi.

In acesti ani, articolul a dat un usor avant (si entuziasm) constructiilor cu GU-81 in spatiul ex-sovietic, insa afirmatiile lui EX8A legate de liniaritatea mult superioara a tubului cu caracteristica "dreapta" GU-81 fata fata de tuburile metaloceramice cu caracteristica "patratica" sunt "amatoricesti" si total exagerate.

73!

Traian

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO6PMX » Lun Mar 25, 2013 12:55 am

Si eu am citit in integralitate articolele lui Serghei Pasko si personal sunt convins ca in majoritatea aspectelor evocate are dreptate. O privire simpla pe datasheet-ul lui GU-81M de aici: http://frank.pocnet.net/sheets/018/g/GU81M.pdf arata ca tubul debiteaza CEL PUTIN 700W la o alimentare de numai 2KV. La o tensiune anodica de 3KV si un curent anodic mediu (in acelasi catalog) de 0,6A, rezulta o putere absorbita de tub de 1800W. Ok, sa zicem ca radioamatorul nostru e unul mediu, face un liniar cu randament 50%, rezulta o putere in antena de 900W. Si asta strict conform cataloagelor, care sunt date stfel incat tubul sa functioneze SIGUR pe toata durata de viata indicata, in regim de emisie continua. Daca insa lucram SSB, cateva zeci de minute pe zi, lucrurile se schimba radical si din acelasi tub se poate scoate mult mai mult. O realizare deosebita cu GU-81 este cea de aici: http://liamp.org/?p=85 unde autorul a obtinut pana la 3,2 KW din 2 tuburi http://www.youtube.com/watch?v=aznT06z6t4I&feature=youtu.be iar mai multe detalii de realizare aici: http://liamp.org/?p=409

Un exemplu notoriu de foaie de catalog subdimensionata este cea a tubului GK-71, demascata prin 1992 de catre Gheorghi Rumiantsev, UA1DZ, care a scos din acest tub 1KW, in timp ce multi radioamatori sunt convinsi ca cei 200W amarati trecuti in catalog sunt tot ce poate un GK-71.

Adevarul este cu totul altul, si pare sa fie confirmat si de catre V. Benzari, EU1AA intr-un articol aparut in revista "KB u YKB" nr. 4/2001 la pag. 20. In acel articol el scrie ca a reusit sa obtina un input de 2KW dintr-un GK-71 cu iesire peste 1 KW, lucru pe care il pot confirma si personal, cel putin in 14 MHz. In plus, limita de 20 MHz din catalog este absolut hilara, tubul lucrand de fapt pana pe la 60 MHZ.

O zi buna!
Marcel

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo3hjv » Mar Mar 26, 2013 1:01 am

Ei bine, acum am aflat si eu cu ce dau rusii splettere la toata lumea! :o
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO6PMX » Mar Mar 26, 2013 1:41 am

Pot sa-ti spun si de ce devin romanii incet-incet popor migrator, pribegi prin benzi in fata rusilor. Pentru ca nu sunt capabili nici macar sa ii imite.
Romanii:
1. Sistematic subvolteaza tuburile si apoi se mira ca se comporta ca un somalez pe care il pui sa care o roaba cu mortar si merge impleticit. Vesnic aud alimentari din transformatoare de televizor (Rubin) cu 150 uF in celulele de filtraj, paraie de fug ciorile de pe acoperis

2. Sistematic nu respecta nici cele mai elementare reguli privind traseele curentilor RF, fac trasee lungi doar pentru ca asa le pica bine bobina filtrului pi in carcasa.

3. Supresoarele parazitice sunt facute cu sarma prea subtire

4. Socurile anodice nu sunt mai niciodata controlate calumea (analizor de antena sau macar generator RF + bec

5. Cred ca antena tunner-ul e o chestie miraculoasa care transforma o sarma de intins rufe intr-un quad cu 6 elementi.

6. Sunt convinsi ca factura lor la energie creste semnificativ daca folosesc un amplificator final, chiar daca prezenta radioamatorilor romani in banda /zi este aproximativ egala cu numarul de ore de emisie al TVR/zi in vremea lui Ceasca (in 80m de la ora 18 la 20 iar in 40m cate 5 statii/zi, dintre care doar 2 pot fi auzite, celelalte trebuiesc mai mult ghicite.

7. Cei care chiar stiu, nu vorbesc. Imi amintesc de o replica celebra "He is so good that he does not feel the need to prove it!" Recunoasteti filmul? Oricum, au mare dreptate, nu merita sa vorbesti, oricum e degeaba...

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO8RNI » Mar Mar 26, 2013 9:23 am

yo3hjv scrie:Ei bine, acum am aflat si eu cu ce dau rusii splettere la toata lumea! :o



Combinatia ucigatoare e alta....Asemenea amplificatoare si antene bune....pentru ca, spre deosebire de noi, la ei majoritatea investesc si in antena....Prin 40m, unde stau mai mult, am intilnit rusi cu super antene, e o placere sa stai de vorba cu ei despre subiect....

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO8DHD » Mar Mar 26, 2013 9:37 am

Problema amplificatoarelor cu tuburi s-a mai discutat pe alt toppic. Cat despre GK 71 nu stiu de unde a iesit ca un tub nu urca mai sus de 21mhz. Problema la acest tub este cand faci un final cu 2 tuburi si atunci intradevar nu urca cu un randament decent mai sus. Varianta era folosirea lui 813. Dar asta e alta poveste. Despre o "stiinta" a realizarii amplificatoarelor, mie greu sa o zic dar la noi in Romania multi vorbesc putini chiar au experienta practica si de ce nu teoretica avansat de a realiza asa ceva. Noi in general ne dorim ceva care sa "scoata"cat mai mult dar care sa aiba un gabarit cat mai mic pentru a-l putea pune in coltul dedicat acestui hobby. Radioamatorii din spatiu exsovietic, au beneficiat de foarte multe piese cu care au putut experimenta. Multora aceste experiente le-au adus rezultatele dorite, dar si mai multi ca sa vin cu o vorba romaneasca "dau cu bata in apa". Ceea ce apreciez insa la forumurile lor, cei cu experienta ii corecteaza imediat pe cei care vin cu date false. Cum spunea si Morel cu alte cuvinte, cele mai multe realizari trebuie sa se bazeze pe stiinta teoretica aprofundata si pe cea inginereasca practica. In rest nu pot decat sa apreciez ceea ce am citit printre randuri in postarea lui Marcel, exista in Romania un grup de pasionati care realizeaza amplificatoare respectand niste reguli elementare in realizarea finalilor si utilizand in realizarea acestora aparate de masura care le permite un reglaj profesional.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo3hjv » Mar Mar 26, 2013 10:19 am

Combinatia ucigatoare e alta....Asemenea amplificatoare si antene bune....pentru ca, spre deosebire de noi, la ei majoritatea investesc si in antena....Prin 40m, unde stau mai mult, am intilnit rusi cu super antene, e o placere sa stai de vorba cu ei despre subiect....[/quote]

O fi, vorbim despre ce se intampla cu semnalele parazite la un amplificator de 2-3 kW din a carui schema nu observi masuri speciale de reducere a radiatiilor parazite.
Placerea unui QSO este redusa atunci cand un rusnac "constructor" aseaza la 5 kHz sau chiar si 10 kHz un 2 kW cu limitare clipping si atenuare de produse nedorite la doar 25-40 db. Cu atat mai mult cu cat ii da intr-o antena de 5 dbi.
Exista undeva niste norme tehnice pe care o statie de radioamator trebuie sa le respecte si acolo se arata ca, sub 30 MHz, radiatiile neesentiale nu trebuie sa depaseasca 30 mW ca limita alternativa la atenuarea de minim 40 dbm.
Se ignora deseori aceste aspecte desi rostul lor este SI sa ne ajute sa ne simtim bine in frecventa. :roll:
In plus, exista un revers, la o astfel de putere el se aude dincolo de limita unde poate auzi astfel ca, pentru el, de multe ori frecventa nu este "ocupata".
Apoi, simpla reproducere "mecanica" a unor scheme, oricat de bine ar fi optimizate, necesita o echipare a laboratorului cu niste aparate ceva mai sofisticate decat un banal SWR-metru. Fata de numarul de constructori, numarul celor care experimenteaza fara dotare corespunzatoare este sensibil mai mare si asta tine de o anume mentalitate (relevata si in discutiile acelea despre aparatul de 4999 EUR).
In rest, nu ma pricep, doar admir discutiile dar am simtit deseori pe pielea (antena?) mea rezultatul acestor experimente! :lol:
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo9fmp » Mar Mar 26, 2013 10:38 am

@yo3hjv
De acord cu tine Adrian!
Mai trebuie spus ca pe langa Normele tehnice mai exista si acelea juridice ce decurg din Autorizatiile ce le posedam.
Nu vad rostul construirii unui amplificator liniar de 2-3 kw atat timp cat un radioamator cu clasa I-a este autorizat sa deserveasca numai emitatoare ce nu depasesc 400w.
Articolul postat in Revista FRR nu face poate,decat incurajarea construirii de liniare prin a caror folosire se incalca un Regulament.
Mai poate fi utila si discutia referitoare la puterile ce le folosim in traficul radio.
De ce sa folosesc un liniar cand un QSO se poate realiza si cu puteri de ordinul zecilor de watti?
Doar asa putem concura interferentele produse de statii de radioamatori din Rusia,Ukraina,etc?
Vad ca nu exista preocupare in alinierea legislatiei privind puterile autorizate de radioamatorii din State diferite.
Ar fi fost un articol mai interesant in acea Revista.
73,
Marian

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo7sr » Mar Mar 26, 2013 11:07 am

Ma vad nevoit sa fac cateva precizari celor care au dus subiectul articolului tradus in cu totul alta parte si incep prin:

1. Noi toti ne numim RADIOAMATORI, cuvant ce este format din doua parti si anume: Radio si AMATOR. Conform DEX-ului cuvantul AMATOR are urmatoarea definitie : 1. (Persoană) căreia îi place ceva, care are predilecție sau pasiune pentru ceva; (persoană) care este dispusă să cumpere ceva. 2. (Persoană) care se ocupă cu o meserie, cu o artă, cu o disciplină, fără a o exercita ca profesionist; 3) Persoană care se ocupă cu o artă sau cu o meserie fără a fi profesionist..
2. Realizarea oricui aparat fie el si Amplificator de Putere in regim de amator necesita un bagaj de cunostinte teoretice dar si un bagaj de cunostine practice prin care sa se poate realiza acesta fara a emite pretentia de a fi un aparat profesional.
3. Daca noi, toti cei care am experimentat si construit cate ceva, nu am fi realizat practic diferite montaje fie ele si amplificatoare de putere am fi ramas la stadiul de simpli teoreticieni.
4. Prim mica experienta am putut realiza la nivel de amator cateva aplificatoare de putere, cateva antenna tunere, cateva interfete intre transceiver si calculator etc, lucru de care sunt foarte mandru si pot spune ca am invatat cate ceva . Nu am emis niciodata pretentii pentru ca nu dispun de aparatura de laborator pentru a realiza diferite masuratori sau alinieri ale montajelor realizate. Aceasta aparatura de laborator are un pret destul de ridicat si nu imi permit sa o achizitionez pentru cateva montaje pe care le pun in practica.
5. Cei care fac masuratori si vin si emit pretentii sunt profesionistii (ex: ACOM,OM POWER etc.) si nu sunt amatori ca noi toti.

Sunt adeptul incurajarii celor care vor sa realizeze si sa experimente diferite montaje in regim de amator chiar daca aceste montaje sunt si amplificatoare de putere. Satisfactiile vor fi pe masura iar experienta dobantita un plus la bagajul de cunostinte avut.

73 si numai bine
Stefan - yo7mgg


Înapoi la “Revista radioamatorilor YO”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator