Soarta revistei R&R

Un proiect care vizeaza reaparitia periodica a unei reviste tiparite dedicata radioamatorismului YO
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo9rij » Vin Mar 08, 2013 8:35 pm

Dr OM Ghita,
La conducerea FRR au ajuns niste "neica nimeni" cu pretentii de "maistrii ai sportului" care s-au impamantenit acolo. Pana nu pleaca fara sa se uite inapoi si sa isi ceara scuze pentru ca sunt incompetenti nu o sa se faca nimic. E normal sa se ajunga in situatia in care sa nu fie nici macar copertile! Hi! Cu bla bla nu se tine o federatie!! Dar asta nu au inteles-o sau se fac ca nu inteleg! Tutankamon nu are nevoie de urmasi, va asigur eu! Hi!hi hi!
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Lun Mar 11, 2013 9:54 am

Pe RadioAmator. ro a aparut un articol scris de catre Feri yo4px in care se cere (motivat) demisia intregului CA al FRR si organizarea de alegeri anticipate! Ieri, la qtc-ul trasmis pe repetorul de pe Heniu yo5d, am auzit discutii care relevau lipsa de transparenta (poate chiar incalcarea legii) in ce priveste organizarea adunarii generale a FRR din 06.04.2013. Poate nu ar fi lipsit de interes, ca cineva (care mai are influenta) sa obtina o pozitie oficiala in acest sens si sa informeze si pe ceilalti radioamatori. 73! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Lun Mar 11, 2013 10:27 am

Revin cu o corectura : articolul mentionat este semnalat la rubrica "scurte si ultrascurte" unde este si link-ul spre blog-ul lui yo4px in care apare acest articol.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Dum Mar 24, 2013 8:10 am

In revista R&R a aparut, intraducerea lui YO7MMG (mny tnx) un interesant articol despre qro-ul cu tubul GU 81. Din pacate articolul trebuia sa continuie si in nr. 6 care nu a mai aparut, as fi interesat cum as putea obtine continuarea acestui material ? 73! de yo8cln

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO8SKY » Dum Mar 24, 2013 9:25 am

Numarul 6 a aparut. Daca nu-l aveti as putea sa va trimit pe email paginile respective scanate. O sa ma uit pe la YO8KGA poate mai gasesc o revista nr.6 si v-o trimit. Peste cateva ore voi fi la club si o sa caut. 73 de YO8SKY.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Dum Mar 24, 2013 9:31 am

I-l am si eu ! Am fost invatat cu cite un nr. in fiecare luna si asta m-a derutat, HI!
Mny tnx, 73! de yo8cln

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo7sr » Dum Mar 24, 2013 12:17 pm

Buna ziua

Din pacate, si de aceasta data, s-a gresit indicativul autorului, in loc de YO7MMG trebuia sa apara YO7MGG (subsemnatul). Articolul este publicat la rugamintea mea pentru ca am considerat ca inca multi radioamatori "se arunca" sa construiasca diferite amplificatoare de putere fara a cunoaste cu adevarat potentialul unei lampi din toate punctele de vedere (cost/fiabilitate/eficienta). De precizat este faptul ca traducerea acestui articol a fost realizata la rugamintea mea de catre YO7DO, Victor Vazian, iar dupa ceva consultari cu dansu am hotarat sa fie publicat de mine, fara a avea acordul scris al lui EX8A. Sper ca multi, dupa lecturarea materialului, sa traga cateva concluzii si sa priveasca lampa GU81M cu mult mai mult respect.

73 Stefan - yo7mgg

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Dum Mar 24, 2013 12:48 pm

Mny tnx, Stefan, inca o data felicitari ! 73! de yo8cln

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde 4x1ad » Dum Mar 24, 2013 5:21 pm

yo7mgg scrie:Buna ziua

Din pacate, si de aceasta data, s-a gresit indicativul autorului, in loc de YO7MMG trebuia sa apara YO7MGG (subsemnatul). Articolul este publicat la rugamintea mea pentru ca am considerat ca inca multi radioamatori "se arunca" sa construiasca diferite amplificatoare de putere fara a cunoaste cu adevarat potentialul unei lampi din toate punctele de vedere (cost/fiabilitate/eficienta). De precizat este faptul ca traducerea acestui articol a fost realizata la rugamintea mea de catre YO7DO, Victor Vazian, iar dupa ceva consultari cu dansu am hotarat sa fie publicat de mine, fara a avea acordul scris al lui EX8A. Sper ca multi, dupa lecturarea materialului, sa traga cateva concluzii si sa priveasca lampa GU81M cu mult mai mult respect.

73 Stefan - yo7mgg


@YO7MGG: Am citit cu foarte mare atentie traducerea prin amabilitatea unui amic din YO care l-a scanat si mi l-a trimis. Poti sa-mi spui te rog, in ce clasa lucreaza amplificatorul din schema propusa de EX8A ? Daca am inteles bine din text si schema, la o putere input de 4200W , puterea output este de 3000W. Deci eficienta este de aprox.72%. Seamana a clasa B, nu ? Intreb asta intrucat contextul in care sunt pomenite regimurile de functionare in text nu-mi este suficient de clar.

73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo7sr » Dum Mar 24, 2013 5:43 pm

Buna ziua Morel

Intradevar lampa lucreaza in clasa B si asa a fost exploata, dupa cum zice EX8A, mai bine de 20 de ani. Defapt EX8A a realizat un final cu 2 lampi (neventilate) puse in paralel, final care a fost exploatat "brutal" dupa cum si el relateaza in articol. Dupa ce am lecturat traducerea eu am ramas suprins de cum au fost exploatate lampile GU81M atatia ani si totusi nu si-au pierdut absolut deloc din emisie. Sunt si cateva lucruri care pot fi imbunatatite si aici ma refer la stabilizatorul pentru grila ecran ce poate fi realizat dupa schema lui G3SEK, protectie la supra curentul absorbit de G2, protectie pentru lipsa tensiunii anodice, etc...
Una peste alta mie mi-a placut foarte mult articolul si inclin sa dau crezare lui EX8A.

Stefan - yo7mgg


Înapoi la “Revista radioamatorilor YO”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori