Soarta revistei R&R

Un proiect care vizeaza reaparitia periodica a unei reviste tiparite dedicata radioamatorismului YO
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Joi Feb 28, 2013 9:40 am

Cu ceva timp in urma,am auzit la qtc cum ca revista nu se poate tiparii fara aparitia numerelor 4,5,si 6,pentru ca asa prevede legea ?!, aparitie care cade in sarcina "celora de la Suceava". Acele reviste au aparut! Ieri la qtc am aflat ca revistele 7-12 sint incerte si ca se va continua probabil cu 2013 (s-a schimbat legea ?). Sintem totusi la virsta la care cuvintul dat si bunul simt ar trebui sa primeze.... In rest "succesuri"... 73! de yo8cln

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo9rij » Vin Mar 01, 2013 9:55 am

Dr OM Ghita YO8CLN, Nu va asteptati la mari schimbari. Conducerea nu are puterea de a face mare lucru! Demagogie, diletantism si atat! Consider ca daca era vointa se puteau face toate numerele R&R si se putea ajunge la zi, chiar sa expedieze revista in avans asa cum e normal sa fie dar... cu doar "sa se faca...sa coordonam...etc" nu se realizeaza nimic.
In alta ordine de idei, ieri a fost sedinta de CA al FRR, a mai fost una si in decembrie, de la care nu sa publicat nici un rand (se pare ca un domn vicepresedinte caruia ii place doar "bla bla" in banda a tinut "la secret" procesul verbal al sedintei) desi atunci s-au discutat multe lucruri privitor la "bunul mers" al radioamatorismului YO. Oare si acum vom asista la o informare "corecta" sau cineva care "coordoneaza" considera ca radioamatorii nu au nevoie sa cunoasca ce sa discutat. Eu oricum sunt pregatit sa aud... nimic!!! Hi! 73! si sa nu uitam ca azi a venit primavara! (Dar cu o floricica nu se face primavara!!) YO9RIJ

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo9fmp » Vin Mar 01, 2013 1:03 pm

Chiar daca ar reusi sa apara aceasta minunata Revista ea nu ar avea ce informatii sa contina.
Va fi ceva echivalent unui QTC lipsit de informatie.
Despre necrologul unor domni colegi,neterminabilul Concurs Ion Creanga,niste clasamente si nimic util pt cei pasionati de radiocomunicatii@radioamatorism.
Nu am fost niciodata abonat la revista aceasta si nu mi-as dori.
Candva admiram ca in ea se postau anunturi de vanzari si se faceau publicitate unor statii radio.
Atat era de interes pt mine.
Mai erau ceva impresii de calatorie pe la niste concursuri, ceva interviuri.
Revista asta nu a reusit nciodata sa se ridice deasupra Tehnium sau altor reviste de profil.
Contine o umplutura de adunaturi de articole care nu intereseaza.
Seamana cum am spus cu un QTC defectuos organizat la care prezentatorul citeste niste stiri fara a se documenta in prealabil asupra acestora.
Multi radioamatori doresc sa stie in ce consta reorganizarea FRR, ce se discuta la acela Adunari secrete.
In lipsa publicarii pe site a bugetului de venituri si cheltuieli cum cere legea...poate in asa zisa Revista se va scrie.
- Rapoartele comisiilor centrale
- Stabilirea datei Adunarii Generale
- Regulamentele ARDF de desfasurare a Campionatelor Nationale
- Diverse
Aceste probleme sunt enumerate pe asa zisul site al asa zisei Federatii.
Fara detalii,fara informare.
Daca intrebi pe cineva mai serios ce crede despre acest FRR/cu ce se ocupa un raspuns posibil este ca s-ar ocupa de administrarea neregulilor,tinerea evidentei cluburilor dezafiliate,cautarea de date pentru a reconstitui Istoria Radioamatorismului (dar si lipsurile din patrimoniu ca urmare a unor ''transferuri''")
Speram ca dl General sa demareze odata Auditul acela pe care a spus ca il va solicita la numire.
Fals.
S-a declarat pierduta Arhiva/Secretarul obligat sa o pastreze a dat-o la topit...
Interesul pt Revista este in decadere la fel ca pt ascultarea QTC-ului/vad ca doar cateva cluburi afiliate mai confirma receptionarea lui...
Oameni cu buna crestere si-au dat demisia din aceasta structura care pretindea ca reprezinta radioamatorismul.
INCOTRO?

P.S.
Recomand d-lor ce administreaza site-ul asa zisei Federatii sa posteze macar o felicitare de 1 Martie, colegelor noastre cu care folosim in comun spectrul de frecvente-macar...
Situatia asta s-a mai intamplat si de Ziua Nationala, cand a trebuit sa atragem atentia ca traim in Romania, si ca este ziua acestei tari...

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Lun Mar 04, 2013 9:16 am

Multumesc Petrica pentru raspuns! Din pacate ai dreptate ! In lumea de astazi se pare ca nu mai conteaza nimic ! Nici simbolurile, nici traditia, cu atit mai putini valorile ! Vorba aia traim in YO...
73! de yo8cln

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Mie Mar 06, 2013 2:09 pm

Daca in legatura cu revista nu am primit niciun raspuns (de la cine ?), pe hamradio.ro a aparut un anunt cum ca pe data de 06.04.13 se va tine AG al FRR, ocazie cu care se vor completa locurile vacante din CA al FRR. Intrebarea este daca cei care vor ocupa aceste locuri sint deja stabiliti,sau pot candida si altii ? Ma tem ca sint naiv...73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO6EX » Mie Mar 06, 2013 11:15 pm

Revistei i s-a cântat prohodul de chiar onor colectivul de redacţie... :mrgreen:
Aşa că...

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 07, 2013 6:27 am

D-zeu sa o odihneasca!
Fireste la Centrul de Colectare deseuri de hartie, unde a ajuns si Arhiva Federatiei.
Condoleante Colectivului redactional...

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Joi Mar 07, 2013 9:01 am

Intrebarea era alta... dar, ma rog... fiecare cu perceptia lui, vorba unuia, care in 1990 taia arbusti ornamentali pe linga o plaja din Eforie ca sa faca foc la gratar: "ce vrei ma, e democratie !" 73! de yo8cln

YO3GWR
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 02, 2012 11:56 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde YO3GWR » Joi Mar 07, 2013 7:59 pm

@YO6EX, @YO9FMP
Poate ca asa este. O parte din colectivul de redactie era impulsionat de YO3APG.
Stia cum sa ne atraga si munceam cu drag.
Mi-ar place ca revista sa apara in continuare, sa fie apreciata.
Evident, nu poti multumi pe toata lumea. Critica constructiva isi are si ea rolul ei.
Cred ca d-nul Ciobanita, acolo, s-ar bucura daca revista ar aparea in continuare!
Sper ca noii responsabili sa poata face mai mult decit am facut unii dintre noi.
Niciodata nu-i prea tirziu.
Cu deosebita consideratie,
yo3gwr,
op. L. Stefan

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Soarta revistei R&R

Mesajde yo8cln » Vin Mar 08, 2013 9:27 am

Asa este, DR OM Stefan (yo3gwr). Din pacate, se pare ca sint mai multi "pentru contra"
Totdeauna, cind revista trecea prin momente critice (pt. ca au mai fost) ii spuneam
regretatului Vasile (yo3apg) ca, atita timp cit va aparea chiar daca ar avea numai copertile eu am sa o cumpar. Dar iata ca au disparut si "copertile" ! 73! de yo8cln


Înapoi la “Revista radioamatorilor YO”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori