Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 22, 2020 3:23 am

Deschid acest subiect pentru ca, in sfarsit avem literatura moderna in domeniul nostru (am in vedere si celelalte doua carti din care detin doar primul volum).

Am comandat cartea si am si primit-o.
Printre picaturi si pe sarite, am trecut rapid prin ea si m-am oprit la fila 115, la un transformator UnUn 4:1 clasic (nu Guanella).
M-a facut sa ma opresc mentionarea materialului torului: pulberea de fier. Din practica, stiu ca sunt mai potrivite pentru transformatoarele broadband pulberile de ferite.
Asa ca am scotocit prin cutia cu toruri si am selectat un FT82-43 si un T80-2 pentru realizarea rapida a doua UnUn 4:1.
Am folosit pentru analiza un EU1KY si, spre surprinderea mea, parametrii sunt destul de asemanatori, favorizand insa torul din ferita pentru o excursie mai mare in frecventa.
Deocamdata am analizat SWR-ul cu o rezistenta chimica de 200 Ohm la infasurarea de impedanta mare.
Maine o sa incerc o analiza S21 folosind un divizor rezistiv pe iesirea de impedanta mare.
Ca o paranteza, de-a lungul timpului am facut multe transformatoare broadband, in special 9:1 si acestea au performat potrivit scopului cand le-am facut pe pulbere de ferita.
Din acest motiv, nedumerirea persista: de ce fier si nu mix de ferita la fila 115?

Well done YO8CRZ!!!
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8CRZ
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 10:41 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde YO8CRZ » Lun Noi 23, 2020 12:21 am

Multumesc prentru aprecieri Adrian.
Nu stiu care analizor de antena EU1KY il ai, cel care poate face masuratori pe un port sau cel cu doua porturi? Daca e cel cu un singur port, o masuratoare de banda si pierderi se poate face doar indirect si e mai dificil de interpretat.

In general, pierderile in materialul magnetic folosit in transformatoarele de RF depind de densitatea fluxului si de asemenea de frecventa. Până la un punct, putem reduce densitatea de flux, crescând sectiunea miezului sau punând in paralel mai multe miezuri, insa se ajunge rapid la dimensiuni prohibitive.

Materialul cu pulbere de fier folosit pentru transformatorul de impedanta 1:4 de la pag 115, sau chiar cel pentru transformatorul FCP 1:1, asigura pierderi considerabil mai mici decat ferita tip 43 si permite atingerea unei densități de flux mai mare.

Torurile cu pulbere de fier au un flux de scapare mai ridicat decat cele cu ferita, insa pentru aceasta aplicatie nu conteaza pentru ca reactanta inductiva serie parazita care apare se compenseaza cu reactanta capacitiva a antenei. Singurul efect este deplasarea usoara a frecventei de rezonata a antenei ceva mai jos in frecventa. Pierderile reduse in materialul cu pulbere de fier permit realizarea de inductanțe cu Q mare in banda de unde scurte (>200-300), pe cand cu ferite cu material tip 43 sau 61 asa ceva nu este posibil.

Un singur tor cu pulbere de fier T300-2A, poate suporta fara încălzire semnificativa o putere mult peste 1kW la frecvente sub 10MHz, in regim continuu. Un singur tor de ferita FT240-43 se distruge la aceeasi puterea in regim continuu.

Pentru transformatoare de banda larga materialul 43 nu este de fapt cel mai indicat, eu prefer material tip 61 care are o permitivitate mai redusa si implicit pierderi mai reduse. In plus materialul 43 are si probleme cu temperatura Curie care este de sub 130 grade. Odata atinsa aceasta temperatura, nu numai ca permeabilitate magnetica relativa scade la 1, dar si pierderile cresc exponențial.

Nu orice transformator se poate face insa cu material din pulbere de fier, pentru ca reactanta inductivă datorată fluxului de scapare limiteaza in unele aplicatii curentul maxim prin infasurare. Aceasta este o problema pentru un amplificator final tranzistorizat. De asemenea, permitivitatea mai redusa a acestora face mai dificila atingerea reactantei la gol minim necesare.

Exista diferente mari intre modul in care funcționează un transformator la care cuplajul primar-secundar se face prin flux si unde pierderile in miez trebuie sa fie minime, si un transformator cu linie de transmisie (TLT) la care este chiar indicat ca miezul sa aiba pierderi cat mai mari, pentru a bloca curentul de mod comun. Pentru acestea din urma materialul tip 43 sau 31 este ideal.

Ca să închei, eu unul am distrus câteva toruri de ferita de-a lungul timpului. Acestea crapa datorita incalzirii. Nu am vazut niciodata un tor cu pulbere de fier disturs in acelasi fel. Pe de alta parte, daca puterea de operare este de max. 100W, un tor uzual FT240-43 este absolut suficient.

73,
Florin YO8CRZ

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo3hjv » Mar Noi 24, 2020 12:35 am

Salut Florin si multumesc pentru raspunsul mai mult decat instructiv! Am mai invatat niste lucruri noi!

Analizorul este cu doua porturi si profit de asta din plin...
Sa fiu sincer, cred ca torul FT82 este cu mix 61, am scris 43 din inertie; am pierdut foita pe care era notat tipul de ferita si l-am pescuit dintr-o cutiuta. Numarul de spire la care performeaza ma face totusi sa cred ca e 61 mai degraba decat 43. In fine, am prins ideea.
Nu am reusit sa fac astazi analiza propusa asa ca am procrastinat-o, loool, pentru o alta zi cu ploaie.

Referitor la problemele termice ale mix-ului 43, acum cativa ani foloseam un fel de antena dipol impleticit (alta data despre modelul asta) alimentat dintr-un Guanella facut pe binocular. Dupa o repriza intensa de PSK31, SWR-ul a urcat la cer si investigatia m-a dus la mirosit torul; sa pun degetul nu am avut curaj insa am turnat in cutie niste apa ca ulei de transformator nu am avut. Spre surprinderea mea, a functionat, racind corespunzator BalUn-ul. Nu a pocnit. Inca nu am reusit sa pocnesc un tor dar mai incerc!

In alta ordine de idei (fixe), pana acum mergeam pe principiul ca pulbere folosesc in circuite acordate datorita Q mare si in broadband pe ferite... Iarasi trebuie sa ma apuc de studiat...

Multumesc pentru raspuns! Seara buna si 73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo9dl » Mie Noi 25, 2020 12:22 pm

Am rasfoit rapid cartea si cred ca la pag.195 s-a strecurat o eroare in zona unde se vorbeste despre testarea cuplorului. Cele patru porturi ale cuplorului hibrid nu au o impedanta de 50 Ω, ci de 100 Ω; din acest motiv se foloseste pentru liniile de alimentare a antenelor coaxial de 75 Ω (√50 x 100). Prin urmare, in locul antenelor se pun rezistente de 100 Ω, iar rezistenta de sarcina de putere va fi de 50 Ω.
In rest felicitari autorului pentru munca depusa! Cartile sale sunt, fara indoiala, referinte bibliografice de exceptie cu mare durabilitate in timp.

YO8CRZ
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 10:41 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde YO8CRZ » Joi Noi 26, 2020 8:56 am

Mulțumesc pentru apreciere. Referitor la modul de testare a rețelei de defazaj pentru antena 4SQ, într-adevăr cele 4 porturi trebuie terminate pe 100 Ohm, iar rezistența de sarcină are 50 Ohm. Aceasta pentru că impedanța asumată a antenelor (50 Ohm) este transformată la capătul liniilor de alimentare coaxiale de 75 Ohm cu lungime de lambda/4 în impedanță de 100 Ohm.

73,
Florin YO8CRZ

yo9gqq
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 8:37 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo9gqq » Sâm Noi 28, 2020 9:15 am

Ne raspunde cineva cand trimitem formularul ala de de comanda sau ramane cum am stabilit ? Am trimis toate datele dar nu am primit confirmarea comenzii.Tipic romanesc !

YO8SKY
Mesaje: 75
Membru din: Vin Sep 10, 2010 11:12 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde YO8SKY » Sâm Noi 28, 2020 8:22 pm

In formularul de comanda scrie ca veti fi contactat de d-l Cucos Virgil YO8OY. Cat timp a trecut de la comanda pana acum asta doar dv. stiti. Pe de alta parte exista si niste numere de telefon in primul link din articol, cel cu modalitatea de plata via telefon sau email:
"Comanda se poate face prin email folosind adresa: virgil.cucos@gmail.com Dacă se doresc detalii suplimentare, la Tel. 0745634440 sau 0730955955 preferabil seara. Este necesară adresa pe care se dorește primirea coletului si un număr de telefon pentru contact"
Sper sa va ajute! 73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 29, 2020 6:17 pm

Am comandat pe net, am uitat sa scriu adresa complet, am fost contactat prin telefon, am primit cartea prin curier.
Probabil e o defectiune tehnica...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Florin Cretu - Aproape totul despre antene verticale

Mesajde yo3fhm » Vin Dec 11, 2020 6:10 pm

YO8SKY scrie:In formularul de comanda scrie ca veti fi contactat de d-l Cucos Virgil YO8OY. Cat timp a trecut de la comanda pana acum asta doar dv. stiti. Pe de alta parte exista si niste numere de telefon in primul link din articol, cel cu modalitatea de plata via telefon sau email:
"Comanda se poate face prin email folosind adresa: virgil.cucos@gmail.com Dacă se doresc detalii suplimentare, la Tel. 0745634440 sau 0730955955 preferabil seara. Este necesară adresa pe care se dorește primirea coletului si un număr de telefon pentru contact"
Sper sa va ajute! 73!

Referitor la cele de mai sus, in acelasi anunt mai scrie :
"Expediția cărții se face prin FAN Courier. "

Atentie la pretul transportului prin FAN Courier - este 29 lei ! :oops:

Eu am comandat 2 carti prin formularul online si n-am mai fost contactat de nimeni, dar curierul a venit in urma cu 30 minute. Cartile au ajuns cu bine.

Felicitari lui Florin pentru continutul consistent , apreciez in mod deosebit ca mai exista autori care sa publice in limba romana !

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Alte publicatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator