Adrese utile - callbook-uri straine

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Adrese utile - callbook-uri straine

Mesajde YO2LDE » Joi Sep 22, 2016 10:52 am

In primul rand 73's la toti radioamatorii din YO si nu numai...
In al doilea rand... nu stiu daca am creat bine acest topic in aceasta sectiune. In eventualitatea ca am gresit, imi cer scuze si rog adminul sau un moderator sa-l puna acolo unde ii este locul sau, daca nu este interesant sa-l stearga.
Stim cu totii, cel putin asa era pe vremea cand eram foarte activ (pana prin 2000) ca e destul de greu de gasit o adresa actualizata a unui QSL manager sau a unui anume indicativ mai special sau nu, pentru a sti unde sa trimitem QSL-ul. E drept ca acum, in era informatiei acest lucru a devenit mai simplu. Totusi eu va pun la dispozitie, pentru inceput, CALLBOOK-ul oficial al statiilor autorizate in Germania (inclusiv indicative de baliza, repetoare, speciale, teste etc.) actualizat in luna Ianuarie 2016 (are vreo 790 de pagini). Callbook-ul il gasiti in format electronic (PDF) pe pagina oficiala a Bundesnetzagentur (Echivalentul ANCOM din Germania). Are toate indicativele autorizate in Germania, numele si prenumele detinatorului, categoria de autorizare si adresa postala a acestuia. Urmatoarea editie va fi publicata in Ianuarie 2017.
In masura in care se considera utila existenta unui asemenea topic, voi publica pe viitor si adrese pentru alte callbook-uri actualizate pentru alte tari (in masura in care acestea exista). De asemenea si dvs, stimati colegi intru hobby (si suferinta, sic!), sunteti bineveniti sa contribuiti cu informatii pe care le detineti...

73's de YO2LDE
Daniel
Ultima oară modificat Joi Sep 22, 2016 12:20 pm de către YO2LDE, modificat 1 dată în total.

YO2LDE
Mesaje: 17
Membru din: Joi Sep 15, 2016 10:53 pm
Contact:

Re: Adrese utile - callbook-uri straine

Mesajde YO2LDE » Joi Sep 22, 2016 11:55 am

Call Books Online
Australia
Noua Zeelanda
Bulgaria
Franta
Luxembourg
Republica Ceha
Slovacia
Turcia

P.S. Nu toate call book-urile sunt cele oficiale...
73's de YO2LDE
Daniel


yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Adrese utile - callbook-uri straine

Mesajde yo4btb » Dum Ian 08, 2017 3:31 pm

Eu mai folosesc uneori si :
http://www.ik3qar.it/manager/


Înapoi la “Alte publicatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori