Eliberare autorizatie Radioamator

yo5pei
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 15, 2022 8:34 am
Contact:

Eliberare autorizatie Radioamator

Mesajde yo5pei » Vin Apr 15, 2022 11:00 am

Buna ziua,

Recent am reinoit autorizatia de radioamator dupa o perioda lunga de timp.
Dar nu in dece autorizatia noua nu aplica recomandarea CEPT TR/61-01 ca si in autorizatia veche?

Probabil sa facut o gresala cand sa eliberat autorizatia noua.
M-am gandit ca primadata intreb pe forum inainte sa discut cu ANCOM.
Am atasat poze cu autorizatia veche si cea noua pt a creste sansele la un raspuns :)

73
Fişiere ataşate
autorizatia_veche.jpg
autorizatia_noua_2.jpg
autorizatia_noua_1.jpg

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Eliberare autorizatie Radioamator

Mesajde YO8SDE » Vin Apr 15, 2022 12:01 pm

Poate pentru ca nu aveti clasa a 2-a sau prima, dupa cum apare in tabelul de echivalare de pe pagina 6 a recomandarii TR 61-01

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Eliberare autorizatie Radioamator

Mesajde YO8RAA » Sâm Apr 16, 2022 9:56 am

Daca a fost o greseala ... a fost la autorizatia veche din 2005.

Conform regulamentulu certificatul de clasa a III -a este echivalent cu certificatul CEPT novice.
" Art. 10. – (1) Certificatele de radioamator sunt de 4 clase: clasa I-a, a II-a, a III-a și a IV-a.
(2) Certificatele de clasa I-a și a II-a sunt echivalente Certificatului de Examinare Armonizat pentru
Serviciul de Amator (HAREC) stabilit în cadrul CEPT.
(3) Certificatul de clasa a III-a este echivalent certificatului CEPT Novice.
(4) Certificatul de clasa a IV-a este echivalent certificatului CEPT Entry-Class.
"

Recomandarea CEPT ERC TR 61-01 (Nice 1985, Paris 1992, August 1992, Nicosia 2003) se refera la cei care detin certificate HAREC ( ptr YO clasa I si II) si nu la statii de incepatori ( ptr YO clasa III si IV).
Aceste clase intra sub incidenta Recomandarea CEPT ECC 05-06 .

" “The European Conference of Postal and Telecommunications Administrations,

considering
a) that in many countries novice licences exist, none of which are included in the procedures of Recommendation T/R 61-01,
b) that issuing of individual temporary novice guest licences is an increasing burden for administrations,
c) that the International Amateur Radio Union (IARU) supports the simplification of procedures to obtain temporary operational privileges for foreign visitors in CEPT countries and in other countries,
d) this Recommendation bears no relation to the import and export of amateur radio equipment, which is subject only to relevant customs regulations,
e) despite the procedures of this Recommendation, administrations always have the right to require separate bilateral agreements when recognising the radio amateur licences issued by foreign administrations,

recommends


1. that CEPT member administrations recognise the principle of a CEPT Novice Radio Amateur Licence issued under the conditions specified in Appendices I and II, on which the administrations of the countries visited will not levy administrative charges or spectrum fees,
2. that administrations, not being members of CEPT, accepting the provisions of this Recommendation, may apply for participation in accordance with the conditions laid down in Appendices III and IV. "


„ Conferința Europeană a Administrațiilor Poștale și Telecomunicațiilor,
luand in considerare

a) că în multe țări există licențe pentru începători, dintre care niciuna nu este inclusă în procedurile din Recomandarea T/R 61-01,
b) că eliberarea de licențe individuale temporare pentru oaspeți începători reprezintă o povară tot mai mare pentru administrații;
c) că Uniunea Internațională a Radioamatorilor (IARU) sprijină simplificarea procedurilor pentru obținerea de privilegii operaționale temporare pentru vizitatorii străini în țările CEPT și în alte țări;
d) această recomandare nu are nicio legătură cu importul și exportul de echipamente radio amator, care sunt supuse doar reglementărilor vamale relevante;
e) în ciuda procedurilor prezentei recomandări, administrațiile au întotdeauna dreptul de a solicita acorduri bilaterale separate la recunoașterea licențelor de radioamator eliberate de administrațiile străine;

recomanda
1. că administrațiile membre CEPT recunosc principiul unei licențe CEPT pentru radioamator începător eliberată în condițiile specificate în apendicele I și II, asupra căreia administrațiile țărilor vizitate nu vor percepe taxe administrative sau taxe de spectru;
2. că administrațiile, nefiind membre ale CEPT, care acceptă dispozițiile prezentei recomandări, pot solicita participarea în conformitate cu condițiile prevăzute în apendicele III și IV. "

Concluzia mea este ca in mod corect pe autorizatiile de clasa III si IV se face referire la Recomandarea CEPT ECC 05-06 si nu la CEPT ERC TR 61-01 .
Autorizatia veche este eliberata cam in acelasi timp cu aparitia Recomandarii CEPT ECC 05-06.
Poti da un telefon la ANCOM si sa verifici acest lucru. Nu uita sa ne anunti si pe noi.

73 Mircea YO8RAA
Fişiere ataşate
form_ram_extras din reglementari internationale CEPT - recomandarea CEPT ECC 0506.doc
(138 KiB) Descărcat de 72 ori

yo5pei
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 15, 2022 8:34 am
Contact:

Re: Eliberare autorizatie Radioamator

Mesajde yo5pei » Dum Apr 17, 2022 9:43 am

Multumesc pt raspunsuri.Da o să dau un telefon. Dar certificat scrie CEPT T/R 61-02 (HAREC).
Fişiere ataşate
PXL_20220417_063032367.jpg
Certificat


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori