Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Lun Feb 04, 2019 10:36 pm

n2yo scrie:Pentru a cat mai buna documentare a demersurilor facute pe aceasta tema, am atasat, prin bunavointa Presedintelui FRR dl. Adrian Totu YO3HOT, comunicatul care cuprinde corespondenta dintre FRR si ANCOM.

Comunicat FRR.pdf

73 de Ciprian N2YO


A, ok, m-am mai linistit putin. "Identificam solutiile optime". E totul ok.
Buffering... ;)

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Mar Feb 05, 2019 1:09 pm

yo3vth scrie: A, ok, m-am mai linistit putin. "Identificam solutiile optime". E totul ok.
Buffering... ;)

Nu se poate,,,cum sa te linistesti !? ... cum sa fie totul OK ?!
Nici in Decizia presedintelui ANCOM nr.245/2017 nici in Legea 356/2018 nu s-a modificat nici macar o virgula.
De unde linistea asta...te--ai apucat de ..."cetit"? ... sau ai sunat un "pretin" ??? :lol:
Recunosc ca chestia cu ''identificarea solutiilor optime'' nu am inteles-o dar sper sa le gasesti.
Te rog sa iei mesajul ca pe o simpla gluma care sa te ajute sa te poti barbieri cu ochii deschisi.
73 YO8RAA

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Mar Feb 05, 2019 2:25 pm

YO8RAA scrie:Recunosc ca chestia cu ''identificarea solutiilor optime'' nu am inteles-o dar sper sa le gasesti.
Am citit documentul/comunicatul de la FRR postat aici intr-o pagina anterioara. Bine, deschiderea acestui fisier ".pdf" necesita un alt program de calculator si nu acela cu care am fost obisnuiti pina acum - in formatul Cabrillo. "Adobe reader" sau "PDF Reader" ii zice.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8STB » Mar Feb 05, 2019 4:40 pm

La adresa
http://www.ancom.org.ro/radioamatori_2899
veti regasi urmatorul document:
http://www.ancom.org.ro/uploads/links_files/Precizari_referitoare_la_sanctiunea_stabilita_in_art_4_lit_g.pdf
, in care ANCOM a elaborat un set de precizări privind obligația menținerii unei copii audio a traficului realizat de radioamatori.

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo8sxx » Mar Feb 05, 2019 8:45 pm

YO8STB scrie:, in care ANCOM a elaborat un set de precizări privind obligația menținerii unei copii audio a traficului realizat de radioamatori.


Mersi din nou Bogdane, am "cetit" cu nesat. M-a tulburat scopul nobil al acestor prevederi:acela de a creste diligenta celor doua categorii :lol: :lol: :lol:

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo6ul » Mar Feb 05, 2019 9:11 pm

Nu va mai agitati asa tare . Scrie clar aici :

Actul normativ în vigoare care stabilește condițiile de utilizare a benzilor de frecvențe radio
în serviciul amator, la care trimite textul legii, este Decizia președintelui ANCOM nr.
245/2017 privind reglementarea serviciului de amator. În cuprinsul acestuia, la subpunctele
13-14 ale pct. IV din Anexa Deciziei președintelui ANCOM nr. 245/2017, se stabilește în
sarcina responsabilului de radioclub sau a radioamatorului care permite pe stația deținută
lucrul de la distanță a altui radioamator să menţină o copie audio a traficului astfel realizat
pe staţia deţinută, pe o durată de minimum un an, iar în jurnalul de trafic să menţioneze
identitatea radioamatorilor care au utilizat astfel respectiva staţie şi parametrii tehnici ai
legăturilor radio efectuate.
Cati dintre voi ati lasat "un alt radioamator sa lucreze de la distanta " pe statia voastra ?
QED !
73! Relu

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Mie Feb 06, 2019 1:09 am

yo6ul scrie:Cati dintre voi ati lasat "un alt radioamator sa lucreze de la distanta " pe statia voastra ?
QED !
73! Relu


Eu ca am hotspot MMDVM, de exemplu. Si mi-au fugit toti din banda :))))
Dar nici eu nu stau sa fac monitorizare 24 din 24 sa vad si sa scriu cand imi intra vecinii pe nod, sa-i mai si inregistrez audio. Ar trebui sa-mi rog membrii din familie sa facem ture de interceptare :))))
N-am cum sa fac munca de Secu, as lua altora painea de la gura hi ! Oricum nodul e pus la dispozitie doar din "spiritul ham", n-am cerut niciodata nimic (nici nu-i etic, scrie si in Regulament). Nu bag reclame pe canale, asta sa fie si mai clar! :mrgreen:

Asa ca mi-am deconectat nodul (20 miliwati) de la antena (buna) de pe casa si-am redus aria de RF, ramanand doar eu pe DMR si un vecin in YSF. L-am rugat sa-si faca o copie audio cand intra si sa-mi dea datele de intrare-iesire din emisie, cu cine a stat la palavre etc...

Apropo, care este distanta minima - sa se numeasca "la distanta" !?
Daca eu stau perete in perete cu un vecin, daca ambii avem acoperire din nodul amplasat la mine (sau la el), ambii avem radiouri digitale - mai conteaza amplasamentul nodului?
Important ar fi sa avem ambii indicativele pe statie - iar pe nod se trec la fel indicativele numerice sau/si indicativele din litere.

Si trebuie inregistrata si convorbirea cu un "papagal"!?
Uite, eu lucrez in grupurile digitale si acolo sunt "papagali" in TG9990 sau in TG 31000.
Banuiesc ca nu vrea nimeni sa-mi asculte monoLOGUL dublat in aceste talk-groupuri...


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori