Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo9dl » Dum Ian 06, 2019 5:04 pm

YO3FHM ai dreptate, din graba si neatentie am omis distinctia intre fapte ale titularului unei autorizaţii de radioamator si fapte ale deţinătorului staţiei de radioamator.
Faptele sanctionabile contraventional sunt aceleasi, dar daca titularul si detinatorul sunt persoane diferite o incaseaza amandoi din motive de echitate (hi).

Totusi astea sunt nuante (importante, desigur), dureros este regimul sanctionator impus.
Sunt adeptul disciplinei si al respectarii regulilor, dar nu pot sa nu ma intreb ce stari de fapt periculoase au determinat adoptarea unui regim atat de restrictiv.
Cuantumul amenzilor este exagerat comparativ cu contraventiile rutiere de exemplu care sunt mai frecvente si mai periculoase. Iti vine sa zici ca scopul este ingenunchierea activitatii de radioamator.
Dar altceva ma ingrijoreza si ma sperie si anume faptul ca statul pare hotarat si pregatit sa urmareasca, sa descopere si sanctioneze faptele incriminate. Cum? Recititi faptele sanctionabile si veti vedea ca acest lucru este posibil doar printr-o supraveghere atenta si continua. Cu ce costuri se face asa ceva si care ar fi miza?

P.S. Mi-am amintit cu tristete de regimul masinilor de scris inainte de ’89 citind asa ceva: “art. 4 alin. (2) lit. h) să întocmească un jurnal de trafic în condiţiile stabilite prin actele normative în vigoare, să îl întocmească corespunzător, să menţioneze identitatea radioamatorilor care au utilizat staţia radio şi a parametrilor tehnici ai legăturilor radio efectuate de un alt radioamator, în mod direct sau de la distanţă”

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo2cfs » Dum Ian 06, 2019 5:07 pm

Obligativitatea pastrarii fisierelor audio este clar definita in art. 4 alin. g pentru toti posesorii de autorizatii de radioamatori.
Deci trecem in CB sau PMR, parca ei nu sint prinsi in legea asta.
Pacat ca mi`am reinoit autorizatia...

Grig

YO2URS
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 03, 2018 9:50 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO2URS » Dum Ian 06, 2019 5:18 pm

yo2cfs toti sunt prinsi. Iar frecventa lu' colegu este si ea prinsa. Deci si ei trebuie sa inregistreze...o sa fie haios sa le ascultam traficul: "Colegul colegul, aceasta discutie poate sa fie inregistrata, prin continuarea ei, accepti asta, continuam?" si daca da: "F**te in c**r ca mi-ai taiat calea"...

yo2cfs
Mesaje: 54
Membru din: Dum Ian 24, 2016 1:45 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo2cfs » Dum Ian 06, 2019 5:27 pm

Da, valabil pentru noi, trebuie sa ne supunem acestei legi, ce facem insa cu cei straini care nu au astfel de obligatii si nu doresc sa fie inregistrati? este dreptul lor care nu poate fi incalcat!
Va fi hazos un astfel de trafic...

YO2URS
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 03, 2018 9:50 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO2URS » Dum Ian 06, 2019 5:40 pm

Nu accepta, nu faci trafic cu el.
Daca accepta, continua discutia. O sa fie la fel ca la operatorii de telefonie mobila :D
O sa ajungem de rasul lumi...dar din nefercire...asta nu-i vina leguitorului...ci a noastra...care votam (sau nu)...a celor care nu ies la proteste (sau ies doar daca sunt platiti cu cate o ceapa degerata).

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO3AOE » Dum Ian 06, 2019 6:52 pm

Cu asemenea chestiuni punctuale,chiar de nisa,nu se poate iesi la proteste,am fi chiar caraghiosi!,nu asta este calea,calea este clar strict juridica.Din ceva mai putin de 10 000 de radioamatori autorizati raspinditi prin toata tara,citi credeti ca ar iesi si ar veni in toiul iernii sa protesteze?,hai sa fim seriosi!.Dar,pentru a mai lamuri lucrurile in sensul dorit de noi,cred ca ar fi extrem de util si chiar necesar! sa aflam cine anume-cu nume,prenume si apartenenta politica-a initiat aceasta prevedere abuziva si-mai ales!-cum a motivat-o?.Adevarul este ca la putin timp dupa "Lovilutie"-hi!, legislatia pe/in domeniu s-a relaxat si s-a imbunatatit net in favoarea noastra,dar-din pacate!-s-a relaxat si auto-controlul unora dintre participantii la trafic,asta ca sa nu scriu ca gura le-a devenit cam sloboda,daca nu chiar cam prea sloboda,astfel ca s-ar putea ca undeva-si cam banuim unde-sa se fi adunat de-a lungul timpului niste plingeri/reclamatii-multe poate chiar fondate-care in general nu prea au avut urmari notabile,iar acum "buboiul" s-a spart si-ca la armata,cine a facut-o stie-hi!-majoritatea suporta consecintele,ori intr-o asa-zisa democratie-chiar originala-asa ceva nu este de acceptat!.
P.S.-Cine vrea sa "purice"-hi! procesul legislativ din care a reiesit aceasta aberatie-eu nu am gasit motivatia-o poate face la:
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=17230

'

YO2URS
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 03, 2018 9:50 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO2URS » Dum Ian 06, 2019 7:09 pm

Nu-i vorba de chestiuni punctuale...ce se intampla cu legea asta...este doar unul dintre elefecte. Ce afecteaza un maxim de 4-5000 oameni..dar asta arata o problema mult mai profunda.
Faptul ca nu stim sa ne cerem drepturile...si nu suntem uniti....si de prea multe ori egoisti. Daca aveam guvernanti cat de cat inteligenti (cam la nivelul unei mai maimute)...nici legea asta nu aparea...dar nici altele mult mai grave.
Any way...pentru moment se pare ca-i destul de groasa...

YO4DEQ
Mesaje: 49
Membru din: Dum Oct 25, 2015 7:58 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO4DEQ » Dum Ian 06, 2019 7:23 pm

Apropo ce sunt ,, protocoalele'' ? Au vreun sens in acest caz ?

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8SXT » Dum Ian 06, 2019 9:48 pm

Salutare...la cum decurge discutia si faptul ca ne invartim in jurul problemei fara sa ajungem la o decizie generala la care sa fim de acord toti nu ajuta la nimic.
Avem nevoie de a ne pregati sa luam o pozitie!!!
Cum s-a amintit mai sus suntem vre-o cateva mii de radioamatori cu activitati in diferite benzi.deasemenea suntem imprastiati in toate colturile tarii si ca nu prea suntem uniti...bine,acum eu nu mai vreau asta!!!
Primele 2 puncte nu ma leg dar partea cu unitii eu vreau sa o schimb,nu stiu cum sa fac asta dar vreau asta.
Ma uit la indicativele fiecaruia si asa cum ele sunt unice asa suntem si noi dar avem ceva in comun,acest hobby,avem profesii diferite,avem vieti diferite,avem prin natura acestui hobby o activitate diferita fata de muritorul de rand asa ca de ce sa nu avem si o cale de a ne spune pasul intr-un mod unic,original,demn de originalitatea activitatii noastre.
Eu cred ca aceasta este o sansa pentru noi de a face o schimbare in bine cu privire la unitatea dintre noi prin a ne concentra "antenele"spre un "QRM" comun pe care l-am depistat IMPREUNA.
Eu acum am citit toate postarile si acest e simtamintul meu in momentul de fata...nu am idee despre cum ne-am putea face auziti!!!desigur e si varianta cu juridicul dar cred ca o sa dureze ceva,plus ca la un moment dat o sa ne lovim si de partea banilor care ne doare pe toti,asadar mintile care pana acum ne jucam cu cw si psk,eme sau rolink,arduino sau raspberry,mosfeturi sau lampi,sa le indreptam spre aceasta problema care ne afecteaza pe TOTI.
73 de Cristi YO8SXT

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo8sxx » Lun Ian 07, 2019 8:24 am

Buna dimineata

Intr-adevar, legea a fost publicata in MO si va intra in vigoare de la 02.02.2019.
In atasament varianta care apare oficial la mine.
Fişiere ataşate
Lege 356 2018.pdf
(393.52 KiB) Descărcat de 272 ori


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori