Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO4SI » Vin Feb 01, 2019 9:08 pm

Deci iata raspunsul ANCOM. V-am spus ca eu m-am linistit. Se pare ca inca din 2017 am cam dormit pe noi.
Fişiere ataşate
Capture.JPG
Sa citim cu atentie...
Capture.JPG (81.15 KiB) Vizualizat de 7161 ori

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo8sxx » Sâm Feb 02, 2019 9:14 pm

YO4SI scrie:Deci iata raspunsul ANCOM. V-am spus ca eu m-am linistit. Se pare ca inca din 2017 am cam dormit pe noi.


@YO4SI multumim! Da...e cazul sa ne linistim.

Dar o clarificare se impune totusi, daca aveti amabilitatea. Textul citat se intelege ca e raspunsul ANCOM dar la ce? La o notificare expresa a cuiva? E o nota interna pentru salariatii ANCOM.?. E un comunicat oficial sau e vorba de un punct de vedere neoficial al departamentului juridic ANCOM?
E util de cunoscut pentru a invoca aceasta clarificare la nevoie.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8STB » Sâm Feb 02, 2019 9:31 pm

Salut. A postat Ciprian mai sus un pdf in care se regaseste corespondenta FRR-ANCOM.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde YO8RAA » Sâm Feb 02, 2019 11:19 pm

YO8STB scrie:Salut. A postat Ciprian mai sus un pdf in care se regaseste corespondenta FRR-ANCOM.

E greu Bogdane ... trebuie 'cetit' !!!
Hai sa incercam foto :D :lol: :D
Fişiere ataşate
comunicat.jpg

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Dum Feb 03, 2019 12:26 am

yo7cju scrie:buna seara
mai lasa/ti balta ancom nu poate monitoriza toate frecventele ca pe vremea lui ceasca securitatea intradevar monitoriza tot, nu stiu de ce va faceti atatea probleme e bine sa inchideti acest subiect

No, atunci de ce trebuie sa le prezentam copii audio daca tot suntem interceptati/monitorizati/inregistrati de aceste autoritati? :mrgreen:

yo8sxx
Mesaje: 36
Membru din: Dum Iul 18, 2010 1:03 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo8sxx » Dum Feb 03, 2019 2:50 pm

YO8STB scrie:Salut. A postat Ciprian mai sus un pdf in care se regaseste corespondenta FRR-ANCOM.

Mersi de raspuns Bogdane, e ceea ce asteptam de la ANCOM.
Din pacate, unii dintre noi nu avem tot timpul din lume pentrui a "ceti" toate paginile de pe forumuri sau de aiurea. Pentru asta s-a inventat optiunea de a suna un "pretin".
73!

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo2loj » Dum Feb 03, 2019 2:59 pm

yo3vth scrie:No, atunci de ce trebuie sa le prezentam copii audio daca tot suntem interceptati/monitorizati/inregistrati de aceste autoritati? :mrgreen:


Pentru că atunci când a fost în dezbatere publică proiectul noului regulament de radioamatori, toate discuțiile s-au purtat în jurul indicativelor cu 2 litere și a comunicațiilor de urgență. Nimănui nu i-a păsat că au apărut noile puncte legate de obligativitate înregistrării traficului în anumite situații
(nici mie, ca să nu ziceți că atac pe careva).

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Lun Feb 04, 2019 12:27 am

Sunt interesat daca in ultima vreme, de cand au aflat mai multi radioamatori de anumite puncte din aceasta (relativ) noua Lege - nemultumiti fiind a lansat cineva vreo petitie pe net (situri gen petitieonline punct com) sau a iesit in Piata Victoriei (ori Piata Alba Iulia ca-i mai aproape de Ancom) ? Se doreste vreo modificare sau mergem asa inainte ? :shock:

Avatar utilizator
yo3vth
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 21, 2014 12:31 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo3vth » Lun Feb 04, 2019 6:20 am

Am intrebat din faptul ca de obicei exista un interval limita, in general 30 de zile in care o decizie poate fi "atacata" in instanta sau altundeva cred si ar fi cazul sa ne grabim. Legea a fost publicata in doi Februarie. Nu ma pricep dar poate intervine cineva care are habar juridic.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Legea nr. 356/2018 privind unele măsuri sancționatorii în domeniul radiocomunicațiilor

Mesajde yo8rqp » Lun Feb 04, 2019 3:19 pm

yo3vth scrie:Sunt interesat daca in ultima vreme, de cand au aflat mai multi radioamatori de anumite puncte din aceasta (relativ) noua Lege - nemultumiti fiind a lansat cineva vreo petitie pe net (situri gen petitieonline punct com) sau a iesit in Piata Victoriei (ori Piata Alba Iulia ca-i mai aproape de Ancom) ? Se doreste vreo modificare sau mergem asa inainte ? :shock:

Bănuiesc ca e un pamflet, nu?
“... sau a iesit in Piata Victoriei (ori Piata Alba Iulia ca-i mai aproape de Ancom) ? “


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori