ANCOM-consultare publica TNABF

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo7fws » Lun Ian 27, 2020 7:53 pm

Salut

Miine are loc dezbatere publica. Mai multe detalii aici:
https://www.ancom.ro/anunt-dezbatere-publica_6238

73!
Costi

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo2msb » Mie Ian 29, 2020 11:55 am

Conform informațiilor proaspete primite astăzi, se pare că la dezbaterea publică de ieri NU au existat discuții legate de alocările de spectru radio pentru radioamatori, abordările fiind axate pe alte domenii de interes (5G, etc.). Prin urmare, proiectul de modificare a TNABF va merge în forma prezentată spre aprobare.
Trebuie să mulțumesc de această dată reprezentanților ANCOM pentru că au luat în considerare și au acceptat propunerile făcute de mine în numele Asociației Radioclubul Romaniei A.R.R. și probabil că în paralel au existat și alte demersuri similare de care nu am cunoștință.
În rezumat, proiectul de modificare presupune păstrarea tuturor benzilor în forma autorizată la această dată, la care se adaugă noile benzi reglementate anterior de ITU, și anume banda mult-așteptată de 60m cu ecart de frecvență între 5351.50kHz și 5366.50kHz, precum și banda de 630m cu ecart între 472.00kHz și 479.00kHz.
Suplimentar, am solicitat corectarea TNABF propus inițial de unde dispăruse alocarea pentru banda de 4m/70MHz și s-a acceptat solicitarea mea. De asemenea, mi-am manifestat obiecția în continuare pentru reducerea benzii de 70cm cu ecartul 430.00 - 431.20MHz care a fost operată recent, dar acest aspect nu a fost acceptat.
Per total, consider totuși că o modificare in termenii descriși aici aduce îmbunătățiri planului nostru de benzi, este un pas înainte și aștept cu interes promulgarea propunerii în această formă.
Atrag atenția că până la această ”oficializare” a TNABF modificat nu este permisă activitatea la emisie în noile benzi alocate, lucru pe alocuri ignorat de unii colegi.
crocodil de munte

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO9HP » Mie Ian 29, 2020 5:40 pm

Si eu apreciez raspunsul pozitiv al ANCOM la recentele solicitari ale radioamatorilor.

In afara de noile alocari (in sfarsit vom putea opera in banda de 60m!) si corectiile mentionate de YO2MSB, s-a mai rezolvat o eroare materiala.
In proiectul TNABF, pentru banda de 160m, in coloana Atribuiri in Romania, serviciul de amator nu era autorizat in segmentul 1850-2000 KHz. Singurul segment alocat serviciului de amator era 1810-1850 KHz. Putem deduce ca am fi putut sa pierdem alocarea din segmentul 1850-2000 KHz.
In urma mesajului trimis catre ANCOM (Tnx Dody-N2GM pentru antentionare), ANCOM a admis alocarea pentru serviciul de amator, a intregului segment inclus si in actualul TNABF, adica 1810-2000 KHz.

73, Alex YO9HP

YO5BIM
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iun 20, 2018 5:31 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO5BIM » Sâm Feb 01, 2020 1:59 pm

Presiunea exercitata de comunitatea de radioamatori din YO ( evident, mai multi decat cei mentionati in acest site ) este laudabila si a adus probabil rezultatul maxim posibil de obtinut in batalia cu mediul profesional I.C.T. si Broadcast. ANCOM merita tot respectul nostru pentru transparenta si echidistanta.

MAI GREU E SA PASTRAM CE AM CASTIGAT: daca nu activam rapid si in mod continuu benzile castigate totul a fost inutil si le vom pierde la urmatorul WRC. Mai e necesar sa amintesc de banda de 1.2GHZ?
73's Puiu, YO5BIM

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde DL2LDE » Dum Feb 09, 2020 8:53 pm

Si totusi de cand se poate opera - oficial - in banda de 60m? Nu de alta dar vad multe statii YO mai ales in FT8.
Cu respect,
Daniel, DL2LDE / YO2LDE
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

Avatar utilizator
YO9ION
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 20, 2011 5:41 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO9ION » Dum Feb 09, 2020 11:15 pm

yo2msb scrie:Conform informațiilor proaspete primite astăzi, se pare că la dezbaterea publică de ieri NU au existat discuții legate de alocările de spectru radio pentru radioamatori, abordările fiind axate pe alte domenii de interes (5G, etc.). Prin urmare, proiectul de modificare a TNABF va merge în forma prezentată spre aprobare.
Trebuie să mulțumesc de această dată reprezentanților ANCOM pentru că au luat în considerare și au acceptat propunerile făcute de mine în numele Asociației Radioclubul Romaniei A.R.R. și probabil că în paralel au existat și alte demersuri similare de care nu am cunoștință.
În rezumat, proiectul de modificare presupune păstrarea tuturor benzilor în forma autorizată la această dată, la care se adaugă noile benzi reglementate anterior de ITU, și anume banda mult-așteptată de 60m cu ecart de frecvență între 5351.50kHz și 5366.50kHz, precum și banda de 630m cu ecart între 472.00kHz și 479.00kHz.
Suplimentar, am solicitat corectarea TNABF propus inițial de unde dispăruse alocarea pentru banda de 4m/70MHz și s-a acceptat solicitarea mea. De asemenea, mi-am manifestat obiecția în continuare pentru reducerea benzii de 70cm cu ecartul 430.00 - 431.20MHz care a fost operată recent, dar acest aspect nu a fost acceptat.
Per total, consider totuși că o modificare in termenii descriși aici aduce îmbunătățiri planului nostru de benzi, este un pas înainte și aștept cu interes promulgarea propunerii în această formă.
Atrag atenția că până la această ”oficializare” a TNABF modificat nu este permisă activitatea la emisie în noile benzi alocate, lucru pe alocuri ignorat de unii colegi.


Buna seara,
de ce s-a facut aceasta reducere de banda? Exista ceva acte normative internationale? Tot caut si nu gasesc nimic in legatura cu portiunea 430.000-431.200. Totul este pana in 430.

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO2DFA » Lun Feb 10, 2020 9:46 am

Chiar, s-a hotărât, avem voie să operăm 60m? Nu de alta, dar văd că 1 YO a reușit HU1DL în această bandă...

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo2msb » Lun Feb 10, 2020 1:38 pm

DL2LDE scrie:Si totusi de cand se poate opera - oficial - in banda de 60m? Nu de alta dar vad multe statii YO mai ales in FT8.
Cu respect,
Daniel, DL2LDE / YO2LDE

NUMAI dupa ce se va aproba propunerea modificarii TNABF, probabil prin Ordin de Ministru ca si precedentul aflat in vigoare. Cei de la ANCOM ne-au promis ca vor comunica pe site-ul lor actul normativ dupa ratificare.
https://www.ancom.ro/radioamatori_2899
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo2msb » Lun Feb 10, 2020 1:42 pm

YO9ION scrie:Buna seara,
de ce s-a facut aceasta reducere de banda? Exista ceva acte normative internationale? Tot caut si nu gasesc nimic in legatura cu portiunea 430.000-431.200. Totul este pana in 430.

Am aflat pe canale neoficiale DE CE, dar nefiind o versiune oficiala nu-mi place sa propag conspiratii. In rezumat, are legatura cu faptul ca altii platesc pentru utilizarea spectrului radio si radioamatorii nu...
crocodil de munte

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo5ld » Lun Feb 10, 2020 2:50 pm

yo2msb scrie:
YO9ION scrie:Buna seara,
de ce s-a facut aceasta reducere de banda? Exista ceva acte normative internationale? Tot caut si nu gasesc nimic in legatura cu portiunea 430.000-431.200. Totul este pana in 430.

Am aflat pe canale neoficiale DE CE, dar nefiind o versiune oficiala nu-mi place sa propag conspiratii. In rezumat, are legatura cu faptul ca altii platesc pentru utilizarea spectrului radio si radioamatorii nu...


Pentru ce foloseau radioamatorii banda frecventele 430.000 - 431.200?
Cred ca pentru noi ajunge ceea ce se foloseste.. macar sa fim uniti intr-un loc.


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori