ANCOM-consultare publica TNABF

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO8RAA » Mie Noi 27, 2019 7:06 pm

Ancom a pus in consultare publica documentele pentru viitoarea alocarea la nivel national a benzilor de frecventa radio.
Daca radioamatorii isi cunosc drepturile si interesul ... cred ca este cel mai potrivit moment pentru obtinerea benzii de 5 MHz.
Interventia ar trebui sa fie de la nivel national (FRR), organizatii/asociatii de radioamatori (locale/judetene/regionale), radiocluburi si pana la nivel de radioamator individual.
Documentele in format pdf se gasesc in acest link.
https://www.ancom.ro/formdata-270-45-185
Acum se poate face ceva concret si nu doar "strigaturi" la cat de buni suntem in promovarea si protejarea radioamatorismului.
Cine da startul? Afiliati sau neafiliati...toata lumea trebuie sa "cante" aceeasi melodie.
73 Mircea YO8RAA

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO9HP » Joi Noi 28, 2019 6:33 pm

Am citit partial continutul proiectului de hotarare privind aprobarea Tabelului national de atribuire de frecvente radio (TNABF) si am urmatoarele observatii in legatura cu acest subiect.

1. Banda de 5 MHz (segmentul 5351,50 - 5366,50 KHz) face parte din TNABF cu statutul: Aplicatii posibile in Romania: AMATOR.
Consider ca acesta este pasul major, din punct de vedere legal, pentru atribuirea permanenta a acestui segment spre utilizare de catre radioamatorii YO. Nu am informatii din interiorul ANCOM, dar cred ca interventiile FRR, ARR, ale altor Asociatii de radioamatori, ale radioamatorilor individuali etc au contribuit intr-o oarecare masura la decizia ANCOM. Bineinteles ca, referitor la banda de 5 MHz, voi raspunde in sens aprobator la consultarea publica lansata de ANCOM.

2. Conform proiectului TNABF, banda de 70 MHz (70,0 - 70,3 MHz) nu va fi atribuita serviciul de amator din Romania. Este adevarat ca aceasta banda nu face parte nici din atribuirile oficiale de la nivelul Reg 1 UIT. Probabil atribuirea benzii de 70 MHz pentru traficul de amator in Reg. 1 UIT nu este reglementata unitar, ci este lasata la decizia individuala a fiecarei administratii nationale.
In acest caz, voi solicita, prin mecansimul consultarii publice, reintroducerea in TNABF a segmentului 70,0 – 70,3 MHz, pentru serviciul de amator din Romania, in conditiile vechiului TNABF, aprobat prin Ordinul ministrului comunicaţiilor şi societăţii informaţionale nr. 789/2009. Observatie: autorizarea pentru aceasta banda se realiza prin coordonare cu MAPN.

Invit si eu radioamatorii YO sa raspunda la consultarea publica lansata de ANCOM. Nu am verificat TNABF pentru frecvente mai mari de 146 MHz, asa ca ii rog pe cei activi in aceste frecvente sa
studieze proiectul de hotarare de pe site-ul ANCOM si sa reactioneze corespunzator.

73, Alex YO9HP

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO6EX » Joi Noi 28, 2019 7:54 pm

Constat apariţia la rubrica Aplicaţii posibile:

Aplicaţii căi ferate (în banda 984-7.484 KHz, frecvenţa centrală 4.234 KHz / sistemul Eurobalise).
Aplicaţii căi ferate (în banda 7.300-23.000 KHz, frecvenţa centrală 13.547 KHz / sistemul Euroloop).

Afectează aproape toate benzile de amator.
Ştie cineva despre ce este vorba?

73
YO6EX

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo3hjv » Vin Noi 29, 2019 6:16 am

Puteti afla mai multe despre Eurobalise si Euroloop de aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Eurobalise
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO4RST » Vin Noi 29, 2019 11:17 am

Accesul in banda de 5 MHz a fost statuat la UIT. Romania s-a raliat la ecartul de frecventa standard trecut in documente. Altii au si alte canale https://www.dropbox.com/s/b8dm3fi62i1qajy/5%20MHz%20Newsletter.pdf. Accesul in banda de 70MHz nu trebuie pierdut, chiar daca ar putea fi ingustata banda repartizata...
Sa scriem cat mai multi la ANCOM !
73

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO4RST » Vin Noi 29, 2019 11:23 am

Si mai sunt numai 3 zile in care se poate comenta !
Data la care documentele au fost supuse consultarii publice: 2019.10.31
Data limita pentru primirea observatiilor: 2019.12.02
Observaţiile şi recomandările pe marginea proiectelor de decizii ANCOM pot fi expediate prin poştă pe adresa sediului central al ANCOM - Str. Delea Nouă 2, sector 3, Bucureşti, sau pot fi depuse direct la registratura ANCOM. Observaţiile şi recomandările pot fi transmise prin fax la numărul +40 732 845 402 sau prin e-mail pe adresa consultare@ancom.org.ro.
proiect_hotarare_tnabf1572522120.pdf

Avatar utilizator
YO4RST
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 05, 2010 9:10 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde YO4RST » Vin Noi 29, 2019 11:31 am

In sectiunea 6 pct. 2 din Nota de fundamentare scrie:
"2. Fundamentarea alegerii organizațiilor cu care a avut loc consultarea, precum şi a modului în care activitatea acestor organizații este legată de obiectul proiectului de act normativ - Nu este cazul. "
Parca nici nu s-au facut testele in 5MHz !
73

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo2msb » Vin Noi 29, 2019 6:28 pm

YO4RST scrie:Accesul in banda de 5 MHz a fost statuat la UIT. Romania s-a raliat la ecartul de frecventa standard trecut in documente.

Mai e mult până departe... Când o să văd banda de 5 MHz trecută în tabelul din Regulament, pag. 10, o să mă bucur și poate o să dau și din coadă.
https://www.ancom.ro/uploads/links_files/DECIZIA_ANCOM_245_2017_PRIVIND_REGLEMENTAREA_SERVICIULUI_DE_AMATOR_(002).pdf
crocodil de munte

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo7lhe » Sâm Noi 30, 2019 7:34 am

Am trimis si eu rugamintea de a se pastra banda de 4m alocata.
Sa vedem ce se intampla.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: ANCOM-consultare publica TNABF

Mesajde yo2msb » Sâm Noi 30, 2019 12:23 pm

Asociatia Radioclubul Romaniei A.R.R. a trimis astazi catre ANCOM comentariile sale cu privire la propunerea pentru noul TNABF. Observatiile noastre se refera la urmatoarele aspecte prezente in propunere:
- alocarea in premiera a benzii de 475 kHz pentru radioamatori;
- alocarea mult asteptata a benzii de 5 MHz pentru radioamatori. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
- disparitia benzii de 70 MHz din alocarile pentru radioamatori. Speram sa fie doar o greseala de editare... :roll:
- confirmarea reducerii benzii de 430 MHz cu ecartul 430.00 - 431.20 MHz.
Asteptam cu interes si reactia FRR. Din cate am inteles ea se va produce foarte curand, in cadrul termenului de consultare.
crocodil de munte


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori