Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

yo4fjk
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 04, 2021 7:30 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo4fjk » Dum Dec 12, 2021 2:28 pm

Îmi cer scuze, m-am înscris pe acest forum știind că postează oameni inteligenți care nu mă citează fără să indice sursa. Să mă fi înșelat ? Poate știe administratorul.
Nici nu sunt angajat la ANCOM ca să-i ridic imnuri de slavă și n-am nici un pic de respect pentru o instituție al cărei bunic mi-a ținut dosarul de autorizare trei ani într-un dulap pentru că funcționarul se pensionase. Și ai cărei angajați nu știu că radioamatorul nu face parte din inventarul statiei de radio iar distanța dintre el și stație nu poate fi reglementată. Lucrul remote e la mintea cocoșului și cine nu lucrează remote a rămas în secolul XX. Am vox-ul foarte sensibil și operez statia din cealaltă cameră. S-a înțeles altceva ? Îmi cer din nou scuze.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde YO9HP » Dum Dec 12, 2021 3:21 pm

Salut decizia ANCOM de a apela la dezbatere publica.
Cred ca ultima dezbatere publica a avut ca subiect TNABF si imi amintesc ca ANCOM a fost receptiva la sesizarile radioamatorilor (corectarea unor erori materiale care ne-ar fi lasat fara cateva portiuni de frecvente).
Apreciez pozitiv intentia ANCOM de aliniere a unor proceduri la era digitala: examinarea online pentru obtinerea certificatelor de radioamator, trimiterea/primirea documentelor in format electronic pentru autorizare etc.
Ma bucur ca va fi actualizat tabelul cu benzile/frecventele autorizate, statutul benzilor respective si nivelurile de putere autorizate. Va rog sa observati nivelurile de putere propuse pentru banda de 60m, o banda pentru care radioamatorii YO au facut lobby ani buni.

In legatura cu indicativele pentru balize, repetoare si statii operate de la distanta, inca nu am inteles daca este o decizie interna a ANCOM sau vine ca urmare a necesitatii alinierii la anumite legi/reglementari nationale sau internationale. O sa mai studiez subiectul.

Operarea de la distanta a unei statii de radioamator este deja o practica des intalnita in toata lumea, fie in concursuri, fie in traficul diurn, insa nu cunosc ca statiile operate de la distanta sa fie identificate diferit fata de indicativul titularului autorizatiei.

O formulare delicata (chiar confuza) este cea referitoare la interzicerea codificarii/criptarii comunicatiilor in scopul ascunderii semnificatiei comunicatiilor. Cu mici exceptii (modurile de lucru SSB, AM, FM), comunicatiile radioamatorilor se desfasoara in moduri de lucru care au la baza un protocol/software care asigura codificarea si decodificarea lor. Atata timp cat acele programe de codificare sunt publice, banuiesc ca nu intra sub incidenta interdictiei de la Art. 16/paragraful 7.
In raspunsul meu catre ANCOM voi propune eliminarea sintagmei codificare si clarificarea interdictiei legate de criptare in scopul ascunderii semnificatiei comunicatiilor.

Nu uitati de data limita de trimitere a formularului catre ANCOM: 17.01.2022!

73, Alex YO9HP

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo3luo » Dum Dec 12, 2021 3:59 pm

yo4fjk scrie:Îmi cer scuze, m-am înscris pe acest forum știind că postează oameni inteligenți care nu mă citează fără să indice sursa. Să mă fi înșelat ? Poate știe administratorul.
Nici nu sunt angajat la ANCOM ca să-i ridic imnuri de slavă și n-am nici un pic de respect pentru o instituție al cărei bunic mi-a ținut dosarul de autorizare trei ani într-un dulap pentru că funcționarul se pensionase. Și ai cărei angajați nu știu că radioamatorul nu face parte din inventarul statiei de radio iar distanța dintre el și stație nu poate fi reglementată. Lucrul remote e la mintea cocoșului și cine nu lucrează remote a rămas în secolul XX. Am vox-ul foarte sensibil și operez statia din cealaltă cameră. S-a înțeles altceva ? Îmi cer din nou scuze.


Stimate domn,

daca cumva va refereati la postarea mea, va informez ca fiind imediat dupa cea a dv. nu era necesara citare sau specificarea sursei sau a operei literare de unde provenea citatul.
Deci da, trebuia doar sa postez, toata lumea intelegind la ce ma refer. In gongluzie, imi pun cenusa in cap si va prezint public scuzele mele!

Si credeam ca au disparut de mult in strafundul istoriei pe cei care pedepseau copii pentru pacatele bunicilor sau parintilor! dar se pare ca multi nu se pot desparti de trecut.

P.S.: va plictisiti rau, nu?

yo4fjk
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 04, 2021 7:30 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo4fjk » Dum Dec 12, 2021 5:21 pm

Scuzele sunt acceptate.
Între timp eu am transmis propunerile mele prin e-mail la ANCOM pentru ca acolo este "adversarul", nu aici, pe forum.
Fara nici un P.S.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo9rij » Lun Dec 13, 2021 8:11 am

Apreciez intentia ANCOM de a se consulta cu radioamatorii in vederea imbunatatirii regulamentului care ne guverneaza activitatea. Dincolo de cateva aspecte un pic neclare totusi remarc intentia de a face lucrurile mai simple si mai accesibile. Felicitari ANCOM!
In acelasi context observ faptul ca s-au starnit controverse (inutile) privind cerintele noi in domeniul remote si repetoare. Din pacate constat ca privim lucrurile doar prin prisma intereselor noastre individuale. Din pacate nu putem ramane la "59 afara ploua"!
Lucrurile sunt tare simple daca asociem noile prevederi cu ceea ce se cauta a se construi in Romania intr-un domeniu aproape inexistent si ineficient in acest moment.
Lucrurile merg in directia buna si asta este cel mai important lucru.
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
yo3fwl
Mesaje: 39
Membru din: Dum Apr 03, 2011 2:47 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo3fwl » Joi Dec 16, 2021 10:08 am

yo9rij scrie:Lucrurile sunt tare simple daca asociem noile prevederi cu ceea ce se cauta a se construi in Romania intr-un domeniu aproape inexistent si ineficient in acest moment.
Lucrurile merg in directia buna si asta este cel mai important lucru.
73! de YO9RIJ Petrica



Ziua buna,

De curiozitate, care sunt noile prevederi si ce se cauta a se construi in Romania, nu in ultimul rand care este directia buna?

Multumesc,

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde YO5AVN » Joi Dec 16, 2021 12:26 pm

........... asta cu "directia buna" - este chiar buna - sunt curios care o fi "azimutul" ?????? spre care tinde....

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo9rij » Joi Dec 16, 2021 8:24 pm

Buna seara,
@YO5AVN... E bine ca in sfarsit avem un azimut in radioamatorismul autohton si acesta este cel mai bun lucru. Nu mai conteaza care este valoarea acestuia!
Faptul ca pana acum am aratat ca nu avem nici azimut si nici directie a trezit interesul altora care sunt constienti de existenta noastra!
@YO3FWL...Fiecare cu curiozitatile lui! Hi! Eu am fost suficient de curios si am intrebat pe cei care elaboreaza modificarile de regulament ce se doreste! Va recomand sa faceti acelas lucru! 73!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo3hjv » Vin Dec 17, 2021 1:19 am

yo3fwl scrie:
De curiozitate, care sunt noile prevederi si ce se cauta a se construi in Romania, nu in ultimul rand care este directia buna?

Multumesc,


Salut Cristi,

Noile prevederi sunt cele din Propunerea de Decizie iar "directia" este cea din Expunerea de motive.
Restul cred ca e gargara.

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Dezbatere publica modificare regulament ANCOM

Mesajde yo9rij » Vin Dec 17, 2021 9:28 am

... eu zic sa avem rabdare !
Sarbatori fericite!
73!


Înapoi la “Legislatie in domeniul radioamatorismului”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori