UKW FUN 1.0

Talciocuri, targuri, simpozioane, alte evenimente...
yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

UKW FUN 1.0

Mesajde yo5puv » Joi Sep 09, 2021 5:02 pm

Weekend-ul acesta (10-12 septembrie) are loc intalnirea pasionatilor de ultrascurte: https://ukw.ro/
Locatia este intr-o zona Flora si Fauna: YOFF-0182.
Va fi activ un indicativ special (YP0UKW) si activatorii si vanatorii YOFF sunt asteptati la lucru in cadrul programului YOFF/WWFF. Va fi disponibila si o diploma, "UKW FUN 1.0 Certificate 2021". Detalii pe: http://wff-yo.blogspot.com/

73, YO5PUV

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde YO3JW » Vin Sep 17, 2021 9:38 am

Buna Emil
A fost si intalnirea de la Sambata de sus, UKW FUN1.0
Participare interesanta.
IMG-20210912-WA0084[1].jpg

S-au purtat discutii libere si tematice legate de activitatea in UUS.
Cateva concluzii ce s-au desprins din cele de mai sus.
S-a decis organizarea unui grup pe WhatsApp dedicat intalnirilor intre cei care participa in concursuri pentru a se putea aranja intalnire intre anumite statii, ca si la chatul ON4KST, dar numai intre statiile YO.
S-au reinterat cateva principii legate de concursuri:
- Oricare organizatie din YO poate organiza un concurs in UUS avand la baza recomandarile IARU.
- Participarea in aceste concursuri poate fi pentru oricine vrea sau numai a membrilor proprii.
- Se recomanda ca logurile sa poata fi preluate in format electronic prin internet cu posibilitatea scanari acestora pentru a verifica daca sunt corecte sau nu .In cazul in care nu sunt conforme ele nu vor fi preluate urmand ca cel care le trimite sa le corecteze.
- Se doreste ca in concursurile internationale unde logurile sunt colectate centralizat si de IARU Regiunea 1, participantii din YO sa trimita logurile lor. Se cere colaborare tuturor organizatiilor din YO pentru a avea acces la aceste loguri pentru ca rezultatele finale sa reflecte cat mai fidel performantele realizate.
Cu prilejul intalnirii de la Sambata de sus, locatie care se afla in zona protejata Piemontul Fagaras, YOFF-0182, s-a activat o statie cu indicativul YP0UKW care a realizat peste 400 de legaturi.
IMG-20210912-WA0010[1].jpg

Antena a fost un dipol FD4, FT-847 + laptop.
Pentru cei interesati de diploma speciala mentionez statiile ce au fost active in perioda 9-14 septembrie si care au trimis logurile lor pentru a fi introduse in baza de date;
YP0UKW din YOFF-0182, YOFF-0474, YOFF-0010
YP1WFF din YOFF-0416
YO5PUV/p din YOFF-0182, YOFF-0103, YOFF-0329
YO9XC/p din YOFF-0292, YOFF-0503
YO9IAB din YOFF-0653
YO3APJ din YOFF-0015
YO3HEX/p din YOFF-0028
YO3HJV din YOFF-0028
Sper ca acestfel de intalniri tematice sa capete o relevanta mai mare in perioada urmatoare.
Sa aveti sanatate!
Pit

Foto: YO2MTG

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde yo8cln » Vin Sep 17, 2021 10:05 am

Interesanta actiune ! Oarecum cu "circuit inchis".
Nu am prea stiut de ea ! Am inteles ca au fost "greii " ukw-ului ! Nu ma consider printre ei ! Oricum nu imi facea placere sa ma intilnesc cu indivizi care ne-au furat la YO UUS DX contest ! Si mai e ceva : ma asteptam la altceva de la asa o intilnire intre "grei"
73 !

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde YO3ITI » Vin Sep 17, 2021 11:25 am

Felicitări. Super !

73
M
====================
73 de YO3ITI


yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde yo2lsp » Vin Sep 17, 2021 12:50 pm

yo8cln scrie:Interesanta actiune ! Oarecum cu "circuit inchis".
Nu am prea stiut de ea ! Am inteles ca au fost "greii " ukw-ului ! Nu ma consider printre ei ! Oricum nu imi facea placere sa ma intilnesc cu indivizi care ne-au furat la YO UUS DX contest ! Si mai e ceva : ma asteptam la altceva de la asa o intilnire intre "grei"
73 !


@YO8CLN - Actiunea a fost popularizata in 2020, (atat pe forum cat si pe email/ site-uri etc) atunci cand ar fi trebuit sa se intample intalnirea.
Din cauza pandemiei, acesta a trebuit amanata, dar avansurile au fost date.
In 2021 nu s-a mai facut popularizare pentru ca 90% din persoane erau deja inscrise cu avasuri date si nu mai erau locuri. Nu avem pretentia ca au fost "greii" UKW-ului. Sunt inca multi care ar fi trebuit sa fie prezenti. Intalnirea nu s-a dorit "politica" si de analiza a activitatii existente, mai degraba au fost discutii de unde vrem sa ajungem ca si activitate si ce putem face pentru asta. STRICT din pct de vedere activitate de UKW, nu de activitate UUS.ro, sau FRR sau ARR etc.
In speranta ca la anul vom avea o vara normala, poate va exista si "UKW FUN 2.0 " si vei participa la ea.

73!
YO2LSP, Edi.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde yo8cln » Vin Sep 17, 2021 3:22 pm

Multumesc , Edi pt. raspuns ! Actiunea a fost demarata la sfirsitul anului 2019 ,eu neputind
sa ma "inscriu" din mai multe motive ! Oricum nu aveam nevoie de cazare si masa eu venind cu "propria casa ". Stiu ca atunci erau vreo 59 inscrisi . Totusi acum au participat
si persoane (ei isi spun personalitati ) care nu erau inscrisi ! Nu stiu ce limiteaza numarul pt. ca in acest caz ar trebui sa existe un criteriu de selectie ! Nu poate dezvolta miscarea UUS cineva care nu are o antena, nemaivorbind de concursuri ! Vorba cuiva "micii erau prea grosi..." Multumesc de invitatie...
dar in forma asta nu voi participa ! Las "greii" sa minince mici . 73 !

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde yo9rij » Sâm Sep 18, 2021 9:25 am

A avut loc prima intalnire dedicata exclusiv radioamatorilor pasionati de UKW-ele!
Cred ca asa ar fi fost titlul cu are ar fi fost normal sa inceapa Pit relatarea celor intamplate! Dar pentru ca am observat o tendinta (si nu este prima data) de bagatelizare a evenimentelor organizate de altii decat FRR, vin sa punctez cateva aspecte lasate voit in planul secund!
- Intalnirea a fost un succes doar daca ne gandim la faptul ca am avut ocazia sa ne intalnim cu o parte din cei care am participat in ultimul an la ultimile concursurile din UKW, situatie care a creeat subiecte si a lamurit unele aspecte privind locatoarele din care s-a lucrat, echipe, antene, directii, fenomene! A fost o intalnire extrem de benefica din acest punct de vedere! Este evident ca este necesara si o editie urmatoare! Bineinteles ca "autoinvitatii" nu au putut contribui cu nimic la acest capitol drept pentru care au un bun si firesc motiv sa vorbeasca doar despre mici.
- Intalnirea are ca scop punctarea unor neajunsuri de organizare ale concursurilor de UKW si aici pot spune ca din nou "autoinvitatii" s-a vazut depasita de situatie. S-au facut promisiuni muulte! Timpul trece si onoarea... se gată! Hi!
- Intalnirea are ca scop, prin coagularea pasionatilor de UKW-ele, sa atraga atentia radioamatorilor din vestul Europei ca in YO exista pasionati si astfel sa ii determinam sa intoarca antenele mai des catre noi. La fel "autoinvitatii" nu pot contribui cu nimic la acest capitol! si ... lista ar putea continua!
- Intalnirea a fost un bun prilej pentru a discuta si nevoile echipei YR0HQ pentru anul viitor, dar asta a fost o discutie particulara intre YO9RIJ si YO3DIU. O sa il las pe Marian sa povesteasca mai mult!
- Intalnirea a fost posibila prin implicarea lui YO2LSP &Co, cei care au avut timp si rabdare sa stranga, sa convinga, sa organizeze, sa suporte si sa faca tot ce este posibil ca intalnirea sa fie una reusita!
- Intalnirea a fost un succes si nu a fost organizata de FRR si cred ca si asta a durut tare pe langa micii prea mari! Hi!
73! de YO9RIJ Petrica
-

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde YO5AVN » Sâm Sep 18, 2021 9:46 am

Nu inteleg nemultumirea lui YO8CLN. Admir devotamentul sufletist a lui YO2LSP pentru cauza echipamentelor si traficului de PERFORMANTA in unde ultrascurte (atat VHF cat si UHF). Ceea ce au facut si fac baietii din Timisoara in domeniu este remarcabil! - este drept ca au avut (si mai au !) "baza" - experienta (tehnica si de trafic) remarcabila a lui YO2IS.
Personal practic acest "sport" (pasiunea pentru UUS/UKW - ziceti cum vreti) din 1969 - NU ma consider "greu" in acest domeniu - care s-a dezvoltat mult in ultimele decenii. Recunosc ca deseori sunt depasit de tineret (este si normal - asta este cheia progresului).
La vremea respectiva am fost si eu invitat (prin baiatulmeu YO5LD) - din motive personale (comoditate, incarcare profesionala - nu in ultimul rand batranetea - etc.) NU m-am inscris - acum i-mi pare rau. Sunt convins ca aveam multe de invatat din discutiile de acolo. Abia astept sa se faca "strigarea" mobilizatoare pentru urmatoarea editie - unde ma voi inscrie. Sper sa se inscrie si YO8CLN cu care abia astept sa beau o palinca buna cu macerat de macese (o dau eu).
La Multi Ani UKW FUN ! - 73 & GL - Joska - YO5AVN

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: UKW FUN 1.0

Mesajde yo8cln » Sâm Sep 18, 2021 12:08 pm

Te salut Joska !
Nemultumirea mea nu este impotriva organizatorilor. Toata stima pentru ce au facut !
Din pacate am fost avertizat de prezenta "intrusilor" , prezenta care a avut ca scop
deturnarea intr-o oarecare masura a scopului intilnirii ! Si eu as fi bucuros de o intilnire ,Joska
cu palinca cu sau fara maciese ! Pe Dany yo5ld l-am cunoscut cind avea 1 an si 3 luni si dupa aia la
concursurile de la yr8d. Este un tinar fantastic , ai cu ce te mindrii ! Din pacate , trebuie sa spun din
nou : pt. mine indivizii care fura sint hoti si nu ma pot asocia cu ei indiferent de locatie (Simbata de Sus ori Suceava ). 73 ! de yo8cln.


Înapoi la “Evenimente”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori