Activare GR1440003

Activari, expeditii, evenimente, etc...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Activare GR1440003

Mesajde YO7CKQ » Sâm Iun 18, 2022 7:06 am

GR1440003[/b]

De ceva vreme am încheiat un plăcut sejur în Grecia, la Meteora. În urmă cu 18 ani am vizitat zona într-un periplu mai amplu, doar pentru două zile. Am rămas cu amintiri extraordinare și cu dorința de a reveni. Am zis că este timpul, la început de sezon turistic să facem o nouă incursiune dedicată. Am găsit cazare la un excelent hotel situat la ieșirea din Kalampaca și intrarea în Kastraki, situat chiar sub formațiunile muntoase din Meteora.

Meteora adăpostește șase extraordinare mănăstiri, vechi de secole, aflate în patrimonul UNESCO. Sunt cocoțate pe formaținui muntoase unice și, fiecare din ele, oferă o perspectivă fabuloasă asupra regiunii.

După primii 600 Km am făcut o escală în Parcul național de la lacul Kerkini. A doua zi am continuat către Meteora, oprind de câte ori a fost cazul pentru a savura peisajele unice.

1.jpg

2.jpg


Când am planificat călătoria, Google Earth ne-a semnalat că hotelul nostru este amplasat în fapt în zona protejată GR1440003, habitat al păsărilor, cu o suprafață de 62000 Ha. QRA LOC KM09tr la 300 ASL. Situl are o extraordinară bodiversitate botanică și zoologică de specii endemice și amenințate, protejate legal la nivel național și internațional. Aici își găsesc locul populații mari de bufnițe și vulturi.

Concluzionând, o excelentă oportunitate de a face o nouă activare radio sub beneficiile CEPT. Am adus cu mine unul din GoBOX uri care conține un FT891, antenna tuner MFJ945E, sursă, antene prefabricate și materiale diverse. Am instalat echipamentul în balcon și am decis să activez doar în FT4/FT8 din rațiuni de eficiență energetică și pentru a minimiza interacțiunile cu vecinii.

3.jpg


Am instalat ușor, în livada din spate o antenă aperiodică (nerezonantă pe nici o bandă) de 16.5 metri alimentată cu un UNUN 1/6, prevăzută cu un RF ground de 5 metri. Este o construcție realizată în urmă cu peste 10 ani, după G8JNJ modificat, cu trei înfășurări dintre care două bifilare. Sunt folosite două miezuri din ferita FT114-61 suprapuse, care lucrează excelent în ecartul 7-21 MHz cu încălzire neglijabilă la 70 wați RF.

4.png
4.png (14.33 KiB) Vizualizat de 2492 ori


Diverse informații valabile puteți găsi aici:
https://www.balundesigns.com/content/Wi ... 0ununs.pdf

Una din dilemele activărilor de vacanță este legată găsirea raportului optim între continuarea acestui excelent hobby și cel al explorării zonei. Cum spuneam la început, Meteora oferă priveliști fabuloase peste întreaga zonă alături de o mare încărcătura spirituală și istorică. Câteva imaginii din Meteora:

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg


Am profitat de recomandările din broșuri și ne-am plasat pe un promontoriu pentru a admira apusul soarelui peste patru mânăstiri de la Meteora.

10.jpg


Am fost și în Trikala, la peretele vopsit și nu numai!

Activitatea radio s-a desfășurat cu indicativul [b]SV4/YO7CKQ/p
dimineața devreme și seara, la întoarcerea din excursii. Benzile activate 40-17 metri; am fost surprins de mai multe ori de tăria incredibilă a semnalelor din banda de 17 metri la apusul soarelui.

În final, din cauza timpului limitat, am realizat 280 de QSO-uri cu 40 prefixe DXCC din 4 continente. DX-uri mai interesante HC si 5Z. A fost o mare plăcere să vad, de la distanță, numeroase indicative YO active. Ai “noștrii” foarte prezenți în benzi. Am reușit să contactez parte dintre ei, dar din toate districtele YO. Un QSL special a fost tipărit și va fi expediat via bureau.

Reiau ce am mai scris:
Considerați cele scrise în material ca o invitație de a ieși din rutina și uneori plictiseala traficului radio diurn și de a încerca ceva nou cu mijloace simple. Sunt înca lucruri de învățat, de folosit moduri de lucru eficiente (de la CW în sus), de explorat universul antenelor portabile, care vor aduce satisfacții noi. Asta pentru că speram că vom fi utili în situații de urgență, când societatea va avea nevoie de noi.

73/44 Sorin
SV4/YO7CKQ/p

P.S. GR1440003 este cu adevărat habitatul păsărilor. Am fost uimiți în fiecare seară și dimineață de diversitatea și intensitatea trilurilor de la diverse specii. Am făcut mai multe înregistrari audio și am avut un schimb de mesaje cu Cristi, YO3FLR. Soția lui este ornitolog și le-a identificat fără greș. O specie de bufniță genera un amuzant Beeep, Beeep periodic, puternic și clar, ca o baliză din HF :D

-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO8NIK
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 12, 2021 10:20 am
Contact:

Re: Activare GR1440003

Mesajde YO8NIK » Sâm Iun 18, 2022 12:56 pm

Foarte frumos! Felicitări!
73 de YO8NIK

yo7lbx
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 23, 2017 10:22 am
Contact:

Re: Activare GR1440003

Mesajde yo7lbx » Dum Iun 19, 2022 4:55 am

Buna Sorin,
Ai dat un exemplu de imbinare a utilului cu placutul!
Felicitari pentru articol si,asteptam in continuare sa ne delectezi cu imagini si experiente practice in urmatoarea transa de concediu!
73,s de YO7LBX-Florin

yo3ixw
Mesaje: 18
Membru din: Vin Noi 20, 2015 12:26 pm
Contact:

Re: Activare GR1440003

Mesajde yo3ixw » Mar Iun 21, 2022 2:15 pm

Frumoase poze, faina zona ! Felicitari pentru activare si la cat mai multe !


Înapoi la “Activitati WWFF SOTA/IOTA/POTA/xOTA”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator