Poiana lui Mihai - YOFF-0314

Activari, expeditii, evenimente, etc...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Poiana lui Mihai - YOFF-0314

Mesajde YO7CKQ » Dum Apr 07, 2019 4:12 pm

Zilele trecute drumurile mele m-au purtat pe DC 664 Schela ( jud. Gorj ) Vulcan ( jud. Hunedoara ). Drumul insoteste linia de inalta tensiune Tirgu Jiu Nord- Uricani prin statia de deschiciurare Buliga, situata in Pasul Vulcanului.

M-am oprit pentru putin timp intr-un loc special din judetul Gorj: Poiana lui Mihai.
De la istoricul Nicolae Balcescu aflam pe scurt: “astfel in cele dintai zile ale lui decembrie 1600 intra in Ardeal prin Pasul Vulcanului Mihai Voda. Trece prin Hateg si se indreapta spre Deva”. Un monument simplu si sobru a fost ridicat spre aducere aminte.

Foto 1.jpg


Amplasamentul este situat in Parcul National “ Nordul Gorjului de vest” clasificare YOFF-0314, locator KN15pg, la 1000 m ASL cu o excelenta vizibilitate catre partea de sud a Romaniei. M-am folosit de ocazie pentru a realiza o scurta activare, din mobil, doar in modul FT8.

Foto 2.jpg


Am folosit ultracompactul YAESU FT891 si o antena monoband pentru gama de 20 metri, model DIAMOND HF-20CH, lunga de 2.20 metri incarcata inductiv la jumatate. Puterea de iesire de 35 wati la alimentarea din bateria auto. Transceiverul a fost cuplat cu o interfata SCU17 la un laptop pe care rula WSJT-X ultima versiune.

Foto 3.jpg


Foto 4.jpg


Propagarea slaba in aceasta gama la orele prinzului! Am incercat sa fac un echilibru judicious intre perioadele de CQ si chemarea statiilor cu semnale S/N bune. Desi am primit rapoarte destul de bune, tinind cont de conditiile de lucru, intre -19 si +0.2 dB S/N am reusit sa finalizez doar aproximativ 60 % din QSO-urile angajate, QSB-ul fiind probabil principalul vinovat. :( Am remarcat pe ecran putine statii europene care depaseau +7 dB S/N. Avind in proximitate, la 150 metri linia de inalta tensiune, m-am bucurat de un QRN permanent de S5-7 ;)

Foto 5.jpg


Statii lucrate din 16 entitati DXCC incluzind A4 si 4X. O actiune organizata pe week-end ar fi condus in mod cert la rezultate mai bune. Vom persevera!
Una peste alta o frumoasa iesire la munte de unde te intorci reincarcat ! :mrgreen:

73/44 Sorin YO7CKQ
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: Poiana lui Mihai - YOFF-0314

Mesajde yo3lw » Dum Apr 07, 2019 8:52 pm

Frumoasa locatia Sorin!
Felicitarile mele pentru activare.
73 de Cristi

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Poiana lui Mihai - YOFF-0314

Mesajde yo2msb » Dum Apr 07, 2019 11:21 pm

Excelentă locația, în apropiere există și un vârf SOTA foarte accesibil, YO/MC-106 Drăgoiu de 8 puncte. E pe lista mea de viitoare activări. ;)
Întrebare pentru Sorin YO7CKQ: până în Poiană există asfalt pe șosea? Pe harta topo așa apare.
Fişiere ataşate
poianaluimihai.jpg
crocodil de munte

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Poiana lui Mihai - YOFF-0314

Mesajde YO7CKQ » Lun Apr 08, 2019 6:37 am

Salut Sorin
De la iesirea din ultimul sat din GJ pina in virful muntelui, limita de judet cu HD exista un drum pietruit. Drum care este destul de bine intretinut pina la Monument. Poate fi parcurs, cu grija, cu un autoturism obisnuit. Exista totusi trei locuri in care panta este mare, insotita si de viraje strinse unde trebuie urcat cu viteza I, bine turat!

Este greu de spus care va fi starea in perioada urmatoare, daca vin ploile. In zona au inceput lucrari masive la BURA ( conducta internationala de gaz ). Sint multe utilaje grele care cara sectiunile de conducta si au inceput decopertari de versanti, pe linga drum, pe traseul conductei.


Din pacate si foarte mult praf pe fondul secetei din judet.
73 Sorin
20190404_100050.jpg

20190404_100140.jpg
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com


Înapoi la “Activitati WWFF SOTA/IOTA/POTA/xOTA”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori