Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Activari, expeditii, evenimente, etc...
yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo5puv » Dum Mai 02, 2021 10:19 pm

Au inflorit bujorii de stepa la Zau de Campie: https://www.facebook.com/bujoruldestepa/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Rezerva%C ... %C3%A2mpie
Rezervatia este inclusa in programul "Flora si Fauna" ca YOFF-0633.
Maine (03.05.2021) incerc o vizita de dimineata cu aparatul foto si bineinteles statia de unde scurte.
In functie de conditii incerc sa fiu QRV in 80m / 40m in jurul orei 08:00 - 08:30.
Daca am semnal GSM ma voi posta si pe cluster.

73, Emil YO5PUV

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo5puv » Lun Mai 03, 2021 10:28 pm

Revin cu cateva impresii si poze de la activarea de azi.
Am fost pe traseul Cluj-Campia Turzii-Tritenii de Jos-Tritenii de Sus-Valea Larga-Poduri-Valea Glodului.
Din Poduri drum comunal neasfaltat, dar practicabil. Drumul Campia Turzii - Zau e foarte frumos si cu asfalt impecabil.
Am ajuns deasupra zonei cu bujori de stepa si la 8:30 ora locala eram QRV in banda de 80m cu o antena verticala prinsa intr-un salcam.
Imagine
Am facut doar 11 legaturi in 80m asa ca pe la 9:30 am dat jos verticala si am instalat end-fed-ul pt 40m-20m-10m.
Imagine
In total am facut 110 legaturi, majoritatea in banda de 40m. Multumesc statiilor romanesti care m-au contactat: YO3JW, YO7CKQ, YO2LGH.
La 12:30 am strans echipamentul radio si am plecat sa vad si eu bujorii.
Fiind zi libera, a fost lume multa.
Imagine
Suprafata cu bujori nu e foarte mare.
Imagine
Florile sunt delicate si elegante, rosul rubiniu al petalelor contrastand cu galbenul staminelor.
Imagine

73, Emil YO5PUV

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde YO3ITI » Mar Mai 04, 2021 3:29 am

Amuzant afluxul de mașini într-o rezervație naturală.
M
====================
73 de YO3ITI

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo5puv » Mar Mai 04, 2021 5:49 am

YO3ITI: accesul acolo nu era interzis, administratorii zonei au amenajat o mica parcare pentru vizitatori in apropierea zonei protejate, dar in afara acesteia.

https://eunis.eea.europa.eu/sites/ROSCI0408
Cu un click pe "Interactive map" in josul paginii si apoi "zoom out" se poate vedea exact delimitarea zonei protejate.
Cum scriam mai sus, ca si suprafata e mica, formata din doua parcele de teren. Accesul acolo era restrictionat la o carare ingusta prin pajistea unde sunt bujori, marcata cu banda.

YO5PUV

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde YO3ITI » Mar Mai 04, 2021 2:34 pm

yo5puv scrie:YO3ITI: accesul acolo nu era interzis, administratorii zonei au amenajat o mica parcare pentru vizitatori in apropierea zonei protejate, dar in afara acesteia.

https://eunis.eea.europa.eu/sites/ROSCI0408
Cu un click pe "Interactive map" in josul paginii si apoi "zoom out" se poate vedea exact delimitarea zonei protejate.
Cum scriam mai sus, ca si suprafata e mica, formata din doua parcele de teren. Accesul acolo era restrictionat la o carare ingusta prin pajistea unde sunt bujori, marcata cu banda.

YO5PUV


Genul ăsta de argumente este foarte nefericit. Nu e nevoie ca ceva să fie interzis sau permis pentru a exersa un pic de bun simț (în sens de inteligență nativă) și de a lua o decizie în concordanță. Dacă vi se pare ok să lași o sută de mașini lângă o zonă protejată... nu am ce comenta. Nu e doar problema autorităților e și a fiecărui om în parte care ar trebui să se gândească că noxele generate de un întreg parc auto e posibil să nu fie foarte ok pentru ceva vegetație protejată.

Pe de altă parte am observat și alte postări ale dv., cu mașina în peisaj, în diverse rezervații. Poziționarea față de limita admisă de autorități e un argument bizar în condițiile în care vă declarați un iubitor de natură. Asta apropos de inteligența nativă de care discutam mai sus - e nevoie de ceva mai mult discernământ. Chiar nu se poate face genul ăsta de activitate fără un autovehicul ? Există și mers pe jos. Mai gravă este popularizarea pe care o faceți, cu mașina în fiecare cadru. Chiar nu vi se pare că există o contradicție aici ? :D

M
====================
73 de YO3ITI

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo5puv » Mar Mai 04, 2021 8:26 pm

Celor ofensati de imaginile cu masina mea in activari YOFF le propun cateva solutii (intr-o ordine absolut aleatoare):
1. Sa militeze la WWFF pentru a interzice activarile din masina in cadrul acestui program
2. Sa raporteze autoritatilor imaginile, pentru a lua masurile legale ce se impun
3. Sa militeze la autoritatile de resort (Ministerul Mediului, etc) pentru interzicerea patrunderii cu masini in toate sit-urile Natura 2000
4. Sa ceara la IARU desfiintarea programului WWFF
5. Sa ignore postarile mele

73, Emil

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo6rk » Mar Mai 04, 2021 9:09 pm

Hm... nu e cazul sa fim mai catolici decat Papa, nu e necesar de a aduce astfel de reprosuri (si atacuri subtile) celor ce iubesc aceste programe gen xOTA.
Majoritatea celor ce fac astfel de activari folosesc un mijloc de transport auto pentru a ajunge intr-o zona WWFF. Mersul pe jos... face piciorul frumos doar cand esti langa o astfel de zona, in rest nu vad pe nimeni sa mearga la pas sute de km, dar nici sa vina cu masina pana intr-o arie si o lase la x km si apoi sa se deplaseze pe jos.

Singurul program in care radioamatorul se deplaseaza cu toate in spate este SOTA; daca vrei sota, varful trebuie urcat.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde YO3JW » Mie Mai 05, 2021 8:22 am

Buna tuturor, inclusiv lui "M"
Daca tin bine minte anul trecut un grup de entuziasti au organizat o iesire la malul Marii Negre la Tuzla
Zona este de asemenea in programul YOFF. Au fost parcate masini, s-au instalat corturi, au fost parese si ceva focuri pentru prepararea hranei. Nu s-a plans nimeni de aceasta activitate, ba chiar s-a apreciat socializarea...
La activarile din YOFF trebuiesc respectate cateva lucruri. Daca intri inr-o zona protejata, la plecare locul trebuie sa fie asa cum a fost la sosire. Adica fara modificari si fara urme ale prezentei acolo.
Faptul ca o masina calca iarba de pe marginea drumului, ca agati o antena intr-un copac, iar la plecare aduni eventualul gunoi produs de tine, arata respect fata de natura.
Recomand si altora care au posibilitatea sa iasa din casa, cu sau fara masina si sa incerce activari din alte locatii decat din scaunul de acasa. Cu QRP sau nu, ar fi de preferat sa se anunte aceste activari astfel ca si ei care raman acasa sa stie de unde sa-i ia!
Totul este sa vrei!
Se apropie vara, relaxarea, etc....
Propagarea sa fie cu voi!
73
Pit

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde yo5puv » Mie Mai 05, 2021 10:03 pm

La sfarsitul concursurilor in ultrascurte - unde imi place sa lucrez tot din portabil si tot din masina :twisted: - e interesant de vazut harta QSO-urilor.
http://opencontest.org/edi te lasa sa incarci un fisier EDI si iti arata harta legaturilor.
M-am gandit ca ar fi interesanta si o harta a legaturilor realizate in activarile WWFF in unde scurte, asa ca am cautat si am gasit!
http://tools.adventureradio.de/analyzer/ te lasa sa incarci un fisier ADIF, locatorul de unde s-au facut QSO-urile si iti arata harta legaturilor. :D

Harta (galben=20m, rosu=40m, albastru=80m) celor 110 QSO-uri din YOFF-0633
QSO-map-YOFF-0633.png
QSO-map-YOFF-0633.png (549.6 KiB) Vizualizat de 3670 ori

73, Emil

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Activare YOFF-0633 Zau de Campie

Mesajde YO3ITI » Joi Mai 06, 2021 12:27 am

yo5puv scrie:Celor ofensati de imaginile cu masina mea in activari YOFF le propun cateva solutii (intr-o ordine absolut aleatoare):
1. Sa militeze la WWFF pentru a interzice activarile din masina in cadrul acestui program
2. Sa raporteze autoritatilor imaginile, pentru a lua masurile legale ce se impun
3. Sa militeze la autoritatile de resort (Ministerul Mediului, etc) pentru interzicerea patrunderii cu masini in toate sit-urile Natura 2000
4. Sa ceara la IARU desfiintarea programului WWFF
5. Sa ignore postarile mele

73, Emil


Excelentă idee.
Deja am contactat un jurist pentru a vedea ce se poate face (dacă se poate face) în acest sens.
Dacă asta doriți, asta facem.

Pentru jewe: din păcate nu știam că zona Tuzla este zonă protejată și cu siguranță nu aș fi călcat pe acolo cu mașina dacă știam acest lucru. Chiar îmi pare rău acum. Și părerea mea de rău este foarte sinceră.

Apropos de "M": îmi folosesc din ce ce în ce mai rar indicativul fiindcă din ce în ce mai des constat că nu este nicidecum ceva cu care să mă mândresc. Genul acesta de discuții și reacții nu fac decât să-mi fie din ce în ce mai mult rușine că sunt radioamator.

M
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Activitati WWFF SOTA/IOTA/POTA/xOTA”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori