Anunţ pentru cei interesaţi

Activari, expeditii, evenimente, etc...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Anunţ pentru cei interesaţi

Mesajde YO6EX » Lun Feb 27, 2023 2:54 pm

În anul 2011 împreună cu prietenul Pit YO3JW, am conceput un sait în vederea unei activităţi, denumit Danube Islands Explorer, după binecunoscutul model IOTA.
Am muncit la el vre-o 6-7 luni, pentru a identifica şi lista insulele dunărene de la Ulm la Marea Neagră, pe tot traseul fluviului de-alungul a 8 ţări: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Bulgaria şi România.
Lista (pe ţări) cuprinde codul insulei, denumirea, judeţul (în cazul Ro), Grid-Locator, coordonate geografice, alocarea WFF unde este cazul şi alte informaţii utile.
Deoarece nu mai pot să mă ocup de această activitate o pun la dispoziţia unui pasionat de expediţii radioamatoriceşti. Voi accepta numai propuneri serioase. Preferabil cineva care este fan CW… (dar nu obligatoriu).
Aştept un timp rezonabil (cca 2 luni) pentru o propunere de preluare a acestei activităţi. În caz negativ voi şterge toate informaţiile aflate pe sait, care va prelua o altă activitate sub altă denumire.

Adresa saitului este:
http://danube-islands-explorer.blogspot.com

Orice informaţii pot fi obţinute trimiţând un mesaj la adresa:
procwclub@gmail.com

V. Giurgiu
YO6EX

P.S. Copierea şi utilizarea informaţiilor fără acceptul meu, se numeşte plagiat.

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: Anunţ pentru cei interesaţi

Mesajde YO2LOG » Lun Feb 27, 2023 9:55 pm

Suna foarte interesant, din pacate varsta si timpul disponibil nu ma lasa sa ma implic in asa ceva, cel mult POTA... aproape de casa, de masina, un pic mai comod.

Si nu trebuie extrem de multa implicare, trebuie sa tragi pe altii dupa tine prin atitudine, interes, sa promovezi, sa faci valuri, dupa unul vine altul, apoi altul...

Iar in ziua de astazi, CW poate fi dublata de FT8 si, mai bine, de FT4, putini wati, in QRP... antene minimale, o baterie mica, satisfactii maxime!

Bafta, este o idee de nota 10 si ar fi bine sa fie YO!


Înapoi la “Activitati WWFF SOTA/IOTA/POTA/xOTA”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori