Informație privitor livrări către România

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Informație privitor livrări către România

Mesajde ER1YAH » Lun Iun 23, 2014 1:43 pm

Vă salut dragi prieteni din partea Vestică a României!

Doresc să aduc mulțumiri tuturor radioamatorilor care au avut cumpărături de la mine. Dar doresc să comunic tuturor informație privind activitatea mea.

Avusem comenzi românești cu success și în timp, dar și unele din martie- mai 2014 cu moțăială concretă legată de divergența de comunicare în engleză între mine și HK Freight Forwarding ce se ocupa de executarea livrărilor mărfii și documente vamale către România, Italia și Brazilia, cu considerarea nuanțelor de import și declarațiilor vamale - a creat SEVERE DELAYS IN DELIVERY, dar și că au dat dovadă că sunt căscați.

Luând în considerație situația creată, dar și că am avut de trecut un tratament pentru pancreatită cu dischinezia căilor biliare, am decis colaborarea cu altă companie, care din fericire are vorbitor de limbă română și rusă și profesional oformează actele de expediție luând în considerație România, Italia și Brazilia (nuanțele vamale și import) și singuri știu ce trebuie de făcut fără vorbe în plus, cu introducerea comenzilor în Bază de date a lor.

Rog să mă iertați pentru situația creată. Este neplăcută și spurcată. Situația creată nu va afecta nicicum prețurile eftine și accesibile la stații pe care eu le ofer spre vânzare.

Încă odată: rog să mi dați crezare și iertare pentru situația creată.

73! de ER1UVL
Vitalie

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde yo3jx » Lun Iun 23, 2014 1:52 pm

Asa e nuanta Vitalie, neplacuta si spurcata.

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde ER1YAH » Joi Iul 03, 2014 5:31 pm

Doresc să mai comunic un lucru pentru toți radioamatorii YO, și altor cetățeni români care pe viitor vor dori să cumpere echipament radiocomunicații prin mine:

TOATĂ MARFA CE ESTE COMANDATĂ, ESTE DECLARATĂ LA PREȚ REAL DE ACHIZIȚIE ÎN DECLARAȚIA POȘTALĂ VAMALĂ.

Sunt în speranța de înțelegere din partea tuturor în privința acestui lucru, ca pe urmă să nu apară reclamații de genul: Ooo, da ce eu trebuie să plătesc încă și taxe de import??? Da ce așa de mult???

Așa tip de reclamații nu vor fi acceptate și nicio o excepție de la regulă nu va fi! Marfă comercială este marfă comercială și declarată corespunzător, dar ceea ce este cadou personal, este cadou personal.

Vă aduc la cunoștință că Inspectoratul Potal Vamal al României poate verifica dacă întradevăr stația radio sau alt echipament costă în realitate prețul declarat în CUSTOMS CN22 Form, și dacă depistează că marfa costa 100EUR, dar în declarație vamală e declarat ca 50USD, atunci vă asumați răspundere personală și poate fi calificat ca fals cu atragere la răspundere penală.
Eu personal nu doresc să achit amenzi, să am neplăceri cu Legea din cauza plăcerii cuiva care dorește eftin, bun și fără să achite statului ceea ce se cuvine. Am și eu mamă, bunică
La moment am o comandă din București care este în anulare.

Dacă cineva din radioamatori sau ne-radioamatori va dori să facă pe viitor comenzi de echipament radio, voi fi bucuros să deservesc. Accept RON, USD, EUR, MDL, GBP, CAD, AUD,RUB,UAH.

Asemenea mă puteți contacta telefonic:

+373 22 488610 - fix
+373 67140045 - mobil (Vyber, Whatsup)
Skype: nistru78
Yahoo: nistru78


La toți sănătate, prosperitate și mult success în HAM RADIO!

73! de ER1UVL
Vitalie

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde ER1YAH » Joi Iul 17, 2014 4:41 pm

Salutare tuturor.

La moment nu pot deservi solicitările de echipament radiocomunicații cu achitare prin PayPal pe motiv că am: Limmited Account Access.

E procedură normală la care PayPal îmi verifică contul și la așa situație eu nu am pretenție. PayPal îndeplinește funcția lor conform procedurilor lor interne, eu ale mele.
Am o tranzacție în anulare și cât este Limmited Access, nu pot face nimic până PayPal termină verificările necesare și îmi anulează restricțiile.

yo5ovm
Mesaje: 44
Membru din: Mar Dec 13, 2011 7:28 pm
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde yo5ovm » Vin Iul 18, 2014 7:44 am

Foarte frumoasa aceasta Limba Moldovineasca doar de dansii inteleasa !

yo8cgr
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:59 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde yo8cgr » Vin Iul 18, 2014 9:08 am

Am ajuns pana acolo, ca asa zisii moldoveni(rusi) sa ne aprovizioneze cu aparatura. HI !!! Sa nu uite ca moldoveni adevarati sunt circa 35-40 % din total populatie. Restul sunt rusi, care vorbesc putin sau deloc limba romana. Romani (moldoveni) au fost, dar au avut rusii ,,grija" de ei. Conducerea radioamatorismului este aproape in totalitate formata din rusi-moldoveni. Moldovenii adevarati au fost invatati sa taca, ca de nu....

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde YO6EX » Vin Iul 18, 2014 11:49 am

YO8CGR scrie:Am ajuns pana acolo, ca asa zisii moldoveni(rusi) sa ne aprovizioneze cu aparatura. HI !!! Sa nu uite ca moldoveni adevarati sunt circa 35-40 % din total populatie. Restul sunt rusi, care vorbesc putin sau deloc limba romana.


Cand nu esti bine informat mai bine taci!

Populatia Rep. Moldova (date oficiale - 2013): 3.557.120 (fara Transnistria).
declarati Români sau Moldoveni: 71.5 %
ucrainieni: 11.2 %
rusi: 9.4 %
găgăuzi (bulgari musulmani): 3.8 %
bulgari: 2.0 %
altii: 2.1 %

Limba oficiala: Româna.

Faptul ca multa populatie a fost rusificata de catre imperialismul ruso-sovietic, prin amenintari, agresiuni, represiuni sangeroase si deportari, nu-ti da dreptul tie, român (?) sa vorbesti asa!

http://romania-azi-srl.blogspot.ro/2011 ... anesc.html

.

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde ER1YAH » Vin Iul 18, 2014 12:10 pm

YO8CGR scrie:Am ajuns pana acolo, ca asa zisii moldoveni(rusi) sa ne aprovizioneze cu aparatura. HI !!! Sa nu uite ca moldoveni adevarati sunt circa 35-40 % din total populatie. Restul sunt rusi, care vorbesc putin sau deloc limba romana. Romani (moldoveni) au fost, dar au avut rusii ,,grija" de ei. Conducerea radioamatorismului este aproape in totalitate formata din rusi-moldoveni. Moldovenii adevarati au fost invatati sa taca, ca de nu....


Eu nu sunt așa zisul moldovan sau cum cred unii! Eu sunt român din Republica Moldova, numită și Basarabia, vorbesc românește cu accent moldovenesc sau basarabean. Nu am atribuție la conducerea radioamatorismului ruso-moldoveană sau cum îi numiți voi pe ei.
Eu niciodată nu am tăcut și nu am permis nimănui să îmi închidă gura. Am coloană vertebrală și sculă în pantaloni. Știu să îmi apăr demnitatea și onoarea de român din Basarabia, acum numită oficial Republica Moldova.

YO8TJJ
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:53 pm
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde YO8TJJ » Vin Iul 18, 2014 12:17 pm

YO8CGR scrie:Am ajuns pana acolo, ca asa zisii moldoveni(rusi) sa ne aprovizioneze cu aparatura. HI !!! Sa nu uite ca moldoveni adevarati sunt circa 35-40 % din total populatie. Restul sunt rusi, care vorbesc putin sau deloc limba romana. Romani (moldoveni) au fost, dar au avut rusii ,,grija" de ei. Conducerea radioamatorismului este aproape in totalitate formata din rusi-moldoveni. Moldovenii adevarati au fost invatati sa taca, ca de nu....


Stimate domn,

Inainte de a face astfel de afirmatii pe un forum public, ati putea consulta niste date/statistici legate de recensamantul populatiei din Republica Moldova (2004/2014), dupa cum urmeaza:

http://www.statistica.md/category.php?l=ro&idc=103

Wikipedia este de asemenea o sursa de informare :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Comunit%C4%83%C8%9Bi_etnice_%C3%AEn_Republica_Moldova

In concluzie, se pare ca sunteti intr-o mare eroare in ceea ce priveste acest aspect, mai ales ca Republica Moldova este un subiect sensibil din punct de vedere istoric/national/patriotic pentru ambele tari. Ca o parte destul de mare a populatiei utilizeaza frecvent limba rusa (in diferite circumstante) este un aspect cu totul diferit.

Se pare ca dl Vasile YO6EX a avut aceeasi intentie de a va semnala eroarea in care va gasiti prin raspunsul dlui.

@YO8CGR : In plus, se pare ca va lipseste HAM spiritul, dl Vitalie ER1UVL nu incerca decat sa isi ceara scuze public pentru problemele legate de tranzactii (Rep.Moldova->Romania) cu aparatura radio pentru RADIOAMATORI (romani sau moldoveni).

Toate bune! 73's!

Andrei YO8TJJ/P

ER1YAH
Mesaje: 31
Membru din: Lun Sep 12, 2011 1:35 am
Contact:

Re: Informație privitor livrări către România

Mesajde ER1YAH » Vin Iul 18, 2014 2:52 pm

YO8CGR scrie:Am ajuns pana acolo, ca asa zisii moldoveni(rusi) sa ne aprovizioneze cu aparatura. HI !!! Sa nu uite ca moldoveni adevarati sunt circa 35-40 % din total populatie. Restul sunt rusi, care vorbesc putin sau deloc limba romana. Romani (moldoveni) au fost, dar au avut rusii ,,grija" de ei. Conducerea radioamatorismului este aproape in totalitate formata din rusi-moldoveni. Moldovenii adevarati au fost invatati sa taca, ca de nu....


Ai ceva împotriva mea că sunt din Basarabia și sunt moldovean care vorbește limba română?????


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori