Antena T2FD

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Sâm Aug 23, 2014 8:22 pm

Dupa ce m-am lamurit cu antena loop magnetica, in sensul ca arata frumos dar receptie este absenta chiar cu ea in balcon am trecut la antene filare.
Deoarece nu dispun de un transmatch deocamdata am cautat si m-am oprit la antena t2fd versiunea facuta de f6gwo http://f6gwo.fr/w3hh.htm din josul paginii.
Pentru locatia mea, etaj 1 cu blocuri de jur in prejur si copaci, sunt multumit de receptie deoarece este cu mult mai mult decat nimic. Antena fiind intinsa de la geam pana la un copac la aproximativ 4m de sol.
Balun-ul folosit este varianta asta http://www.spirat.com.au/vk5zvs/pic32.htm deoarece rezistorul terminal este de 390 ohmi.
https://www.youtube.com/watch?v=_zNhlY4saQw
Intre timp ca sa nu bat ca surdul in toba am achizitionat la aproximativ 200 lei kit-ul analizorul de antena de la foxdelta AAZ-0713A, cu ajutorul caruia am masurat swr-ul la antena t2fd si o atasez.
Din ve vad din grafic trebuie sa o mai lungesc!?
Care este parerea voastra?
Fişiere ataşate
t2fd.png
t2fd.png (65.41 KiB) Vizualizat de 7682 ori

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO5VAE » Sâm Aug 23, 2014 9:14 pm

Si mie imi face impresia ca trebuie putin lungita in configuratia actuala.
Eventual, de proba, poti incerca cu un balun care are alt raport sau sa incerci schimbarea rezistorului terminal. Eventual mai poti incerca modificarea distantei capatului fata de sol.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Sâm Aug 23, 2014 9:58 pm

Multumesc pentru ideea cu modificarea rezistorului deoarece la balun nu as vrea sa umblu.
Am sa-mi cumpar un potentiometru de 1k ce am sa-l pun in paralel cu rezistorul actual (de fapt am grupare de rezistoare serie paralel undeva la 3W - SDR-ul are puterea de 10W)
Balun-ul este realizat cu doua toruri puse unul peste altul CST29/19/7.5-4S2 de la tme.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo2loj » Dum Aug 24, 2014 6:52 pm

Dupa vre-o 3 antene T2FD homemade si una industriala de la Yaesu am tras concluzia ca cea mai buna varianta de a verifica combinatia balun/rezistenta este conectarea directa a acesteia pe iesirea balunului. In aceste conditii, SWR-ul trebuie sa fie cat mai aproape de 1:1 pe toata plaja de frecvente dorite. In acele conditii, lungimea antenei nu ar trebui sa conteze prea mult. Sa nu uitam, este o antena aperiodica construita ca o linie simetrica cu pierderi. Impedanta de intrare a acelei linii simetrice cu distanta variabila (de la cativa cm la lungimea antenei si inapoi) este identica cu rezistenta de la celalalt capat, adica rezistorul respectiv. Orice rezonanta este generata de neadaptare si strica acest comportament facand comportamentul antenei dependent de lungimea ei.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Dum Aug 24, 2014 8:01 pm

Am inteles yo2loj. Am sa masor intai cu analizorul grupul rezistor - balun sa vad ce swr obtin.

yo5pjb
Mesaje: 214
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 4:00 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo5pjb » Lun Aug 25, 2014 5:24 pm

YO8TFF:
Dupa ce am vazut graficul cu SWR-ul de la 1Mhz la 35Mhz (presupunand ca analizorul nu te pacaleste prea tare) incep sa ma cam indoiesc de capabilitatile acestei antene.
Nu mi se pare deloc normal ca de la 40m in sus sa ai un SWR intre 2:1 si 5:1 si sa fie graficul asa periodic odata la 3 Mhz.

Doar ca o idee: uita-te peste un "Off Center" Dipole daca vrei o antena de compromis mai usor de realizat si care in componenta ei nu are un 'dummy load' ca acel T2FD.

O zi buna,
Sorin

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde yo2loj » Lun Aug 25, 2014 6:05 pm

Cum ziceam, am folosit ceva vreme un YA-30 de la Yaesu. SWR-ul la antena asta este conform specificatiilor sub 2:1 de la cca. 3 Mhz in sus. De asemenea am incercat si cateva variante HM mai lungi pentru a acoperi si banda de 160m cu o sensibilitate mai buna.
Dar cu mana pe inima, este o antena care merge la fel de prost in toate benzile. Adica in mod clar sub un inverted V sau o verticala, chiar sub un long banal.
Avantajul este ca merge cat de cat in toate benzile si chiar si in afara lor. Este mai "linistita" datorita designului inchis si, cred eu, datorita castigului mai mic.
Asa ca daca aveti loc de altceva, recomand cu caldura altceva.
Ramane in schimb foarte buna pentru iesiri la repezeala in natura, precum si ca rezerva pentru trafic de urgenta fiind practic "no tune". Dar si asa, in conditii similare, un buddy stick face treaba la fel de buna si e mult mai mic si mai usor de carat.

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Lun Aug 25, 2014 7:33 pm

yo5pjb nu cred ca analizorul sa ma pacaleasca. Atasez swr-ul scos cu antena loop magnetica, dar cum spuneam este foarte prosta la receptie probabil datorita cuplajului capacitiv. Cu ea mai mult decat sa receptionez un semnal parazit probabil de la un amplificator de cablu si mult zgomot cu mult mai mult decat la T2FD de credeam ca am ratat initial placa cu filtrele.
yo2loj antena T2FD mi-a dat satisfactii la receptie binenteles in comparatie cu magnetic loop antenna si datorita faptului ca sunt la inceput de drum in ale radio amatorismului cu zero contacte pana in prezent.
Citind istoria antenei am inteles ca era folosita in cel de al doilea razboi mondial in US NAVY probabil tocmai datorita faptului ca era swr mic in tot domeniul HF si probabil operatorul nu avea timp de reglat transmatch-ul ori se emitea in salturi de freventa.
Clar rezistenta este piesa ce mananca din puterea utila si numai fractiune se transmite cel putin de acest lucru m-am prins si eu nefiind naiv sa vred ca aceasta aduce numai plusuri.
Am in plan si urmatoarea antena ce pare usor de realizat si fara balun
http://www.genesisradio.com.au/yt1dl/ant1.shtml
Fişiere ataşate
loop_20m.png
loop_20m.png (7.62 KiB) Vizualizat de 7261 ori
loop_20_1.png
loop_20_1.png (11.09 KiB) Vizualizat de 7261 ori

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Mar Aug 26, 2014 7:09 pm

Si daca sunt la capitolul masurari swr antene. Am facut pentru servici o antena jpole pentru banda de 11m in scopul de a ajuta clientii in caz de calamitati sau cand companiile de telefoane au serviciul cazut, deoarece lucrez in domeniul distributiei gazelor naturale. Ar fi pacat ca sa nu fie luat in calcul numeroasele statii CB existente in cazurile enumerate mai sus.
Asa arata swr-ul:
Fişiere ataşate
jpole_11m.png
jpole_11m.png (10.12 KiB) Vizualizat de 7178 ori

YO8TFF
Mesaje: 230
Membru din: Vin Ian 10, 2014 10:43 pm
Contact:

Re: Antena T2FD

Mesajde YO8TFF » Joi Aug 28, 2014 9:47 am

Odata cu miezurile comandasem de la tme si doua rezisteroare AP851-1KJ de 1k/50W/TO220 thick film dar atunci nu erau pe stoc iar acum am primit notificare de la ca am sa le primesc, de unde rezulta ca am sa schimb balun-ul in unul 9:1 deoarece vreau sa pun rezistorii in paralel poate in viitor am sa-mi fac/cumpar un amplificator.


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori