Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo2dno » Mie Feb 02, 2011 3:10 pm

To: Mihai Tarita

Nu ma intereseaza pretul pe care il ceri pe celebrul condensator. E dreptul tau sa ceri si luna de pe cer si nu cred ca are cineva caderea sa iti reproseze asta. Nu pot fi de acord insa cu argumentele tale. Asa putem spune si despre piine, cita energie, timp, pricepere se consuma pina ajunge pe masa noastra, asa ca sa nu ne miram ca costa 1 milion bucata. Ce sa mai vorbim despre "buna voie" a vinzatorului de a oferi ceva spre vinzare...
Asa cum sint impotriva postarilor anonime (ca si a interzicerii lor), la fel am o parere negativa si despre cei care dau anunturi pentru vinzari dar nu pun pretul cerut. Asta miroase rau de la inceput si cel putin eu nu sint interesat de o marfa "nepretuita"...

radu

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde radu » Mie Feb 02, 2011 4:33 pm

S-au dus vremurile cind cumparam 15pF/15kv la pret de acadea din tirgul de la Ploiesti...a venit capitalismul .Si pentru ca nu exista oferta diversificata pentru unele produse apar speculantii.Oricum,cine a construit un final care sa necesite condensatori de acest tip si s-a dus la un Radioclub sa intrebe nu cred ca nu a gasit,intr-o forma sau alta la un pret mult mai mic asa ceva! Bafta !

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo8rcw » Mie Feb 02, 2011 5:15 pm

Dragi hami!!
va avertizez ceva referitor la preturi si la talciocarisme!! Nu mai criticati fratilor vanzatori si cumparatori....
Majoritatea se leaga ca lumea vinde produse luate de la armata sau de la radiocluburi!! Pai ia spuneti voi da sincer nu ati ramas oare comunisti in inima voastra?? Numai in tarile comuniste sa dat la radioamatori scule de la armata, de la anumite servicii, numai in tarile comuniste au existat bisnitari pentru ca cei inventivi si afaceristi care stiuau sa miste piata erau considerati elemente negative! Nici un american, japonez sau neamt nu a primit gratis asemenea echipamente!! Si daca le-au cumparat si dupa un timp revandut nu i-a considerat nimeni bisnitari!!! Multi au cumparat echipamente si subansamble din entuziasm, la un moment dat nu mai aveau ce sa faca cu ele sau le-a scazut entuziasmul cine le interzice sa le vanda?? Si pretul asa cum scriau si alti e dictat de cerere si oferta!! Pai ce daca cineva care vin din USA aduce si 3 transceivere si le vinde in yo de ce intereseaza pe cei de pe forum cu cat le vinde ca sant scumpe sau ca daca nu le place de vanzator sa-l atace aici si mai ales sa-l atace cu masca lasitati - anonimatul pe fata!! Sant convins ca anonimi datorita unor limitari nu au realizat nimic in viata si acum lovesc in oricine!! Cel mai bine e sa ne dezvatam de a critica, daca vrem sa ajutam sa vehiculam informatii sa dam adrese.. orice poate ajuta! Pai toti cei care se iau de Mihai cu condesatoarele de ce nu le cumpara de la Conex sa vada pretul??? hii... Ar fi multe de discutat, dar fara anonimi!!!

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo3cen » Mie Feb 02, 2011 9:36 pm

cardiacu scrie:Este mult sau e putin un condensator fix de 3,3 n/10kv la 100 ron?
Imagine
Il vinde Mihai Tarata yo7lhn.
Este bine sa il sunati si sa-i comandati multe condensatoare la 0746152196
Avem multa nevoie de ele in liniarele pe care le construim zilnic.


cardiacule, mie imi pare un pret corect.

Nu imi pare corect ca nu ti-ai exprimat un comentariu scris referitor la: http://www.radioamator.ro/vot/vot_rezultate.php?id=314

Ar fi multe de zis despre tine, nu am timp acum, eu sunt radioamator si fac QSY inapoi pe 14.089 ca sa incerc VP8ORK.

WQ...

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde n3gg » Mie Feb 02, 2011 10:01 pm

To yo3cen
Sunt sigur ca folosesti modul de lucru echolink sau vreun program CQ 100 :lol: :lol: :lol:
Daca ai fi citit postarile baietilor ai fi vazut indignarea mai multora privind lipsa pretului langa produs si valoarea mare a acestuia comunicata telefonic.
Privind postarea cu indicativ crezi ca folosirea unui indicativ confera o alta autoritate a postarii?
Eu cred ca important este ce se scrie si nu cine scrie.
Parerea mea!

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo3cen » Joi Feb 03, 2011 12:00 am

cardiacu scrie:To yo3cen
Sunt sigur ca folosesti modul de lucru echolink sau vreun program CQ 100 :lol: :lol: :lol:
Daca ai fi citit postarile baietilor ai fi vazut indignarea mai multora privind lipsa pretului langa produs si valoarea mare a acestuia comunicata telefonic.
Privind postarea cu indicativ crezi ca folosirea unui indicativ confera o alta autoritate a postarii?
Eu cred ca important este ce se scrie si nu cine scrie.
Parerea mea!


Folosirea unui indicativ de apel pe acest forum DE RADIOAMATORI cred ca reprezinta un gest de buna cuvinta sau de curtoazie.
Nu ma intereseaza indignarea "baietilor" aprpos de preturi cerute...

Se pare ca unii se pot elimina, sterge de pe forum, gen "cardiacu" care dau dovada ca nu sunt radioamatori ci doar pafaristi, afirmand ca o legatura in rtty pe 14 mhz cu VP8ORK se poate face prin echolink!

Avatar utilizator
yo6qcd
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 25, 2010 6:18 am
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo6qcd » Joi Feb 03, 2011 7:16 am

@yo3cen Gabi
Domnul meu este valabila si viceversa!
Sunt multi radioamatori care pe langa indicativ isi posteaza anunturi omitand intentionat sa puna pretul sau datele de contact,sau altii care pun pretul si un mail.
Surprizele apar dupa ce primesti coletul.
Asa ca folosirea indicativului se face in legaturi radio si nu in comentarii pe forumuri sau chaturi.
Pentru ca asa cum se scrie mai sus important este cum si ce se scrie si nu cine scrie!

Scuze pentru off-topicul creat de yo3cen(ce legatura are cu subiectul DX-urile sale-nu vad)

p.s.Folosirea repetata a off-topicului pe multe forumuri se pedepseste cu banare sau restrictii definitive de acces.
73 de Liviu, radio YO5QCD

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo3cen » Dum Feb 06, 2011 12:05 am

Remus scrie:@yo3cen Gabi
Scuze pentru off-topicul creat de yo3cen
p.s.Folosirea repetata a off-topicului pe multe forumuri se pedepseste cu banare sau restrictii definitive de acces.


Remus, cardiacul a fost off topic cand a deschis un subiect pe "comentarii DUPA tranzactii" un subiect placut lui...preturi cine si de ce cere.
cardiacu' nu a facut nici o tranzactie dar face valuri repetate "off topic" pe aici si analizeaza orice pret si de ce nu este altul....vedeti cate raspunsuri/comentarii are si pe ce topicuri...

In afara de faptul ca "cardiacul" face comentarii numeroase si absolut inutile off topic la "comentarii DUPA tranzactii", aceste personaj isi permite sa creada ca este radioamator afirmand ineptii referitoare la legaturi radio.

cardiacul nu a avut cunostintele necesare de trafic radio si nici timpul de a-mi raspunde, cand l-am intrebat cum crede el ca o legatura in rtty pe 14 mhz se poate face prin echolink.

Remus...poate tu esti cardiacu...sau invers...sau poate avocatul celor fara de indicativ..dar daca Ciprian baneaza un radioamator care isi prezinta indicativul in favoarea unui personaj care face numai comentarii deschizatoare de comentarii de scandal aiurea...probabil ca asa este in economia de piata.

Nu in ultimul rand, pot sa presupun ca Ciprian, netinand seama de rezultatul chestionarului anter ior (http://www.radioamator.ro/vot/vot_rezultate.php?id=314) este chiar el cel care incurajeaza comentarile anonimilor....atata timp cat forumul practic lancezeste si nu prea are clickuri-vizitatori- teme de discutat....dar asta este un alt subiect off topic....o parere a mea.

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde yo8rqp » Dum Feb 06, 2011 12:51 am

Acei"cardiac","remus",fac trafic de regula in 80m,seara.Credeti ca sunt altii?Nu ,domnilor.Pt ca nu vine altcineva din urma.
Ultima oară modificat Dum Feb 06, 2011 11:00 am de către yo8rqp, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
n3gg
Mesaje: 57
Membru din: Mie Noi 17, 2010 10:59 am
Contact:

Re: Mihai Tarata si condensator la 100 ron

Mesajde n3gg » Dum Feb 06, 2011 7:51 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ce ma distrez cand va vad frustrati.
Pe unii dintre voi ma refer.
Ce va deranjeaza A412 cu care lucrez eu seara,langa liniarul de 2 kw home made fireste.
Stand langa un ft2000 sau ts 950dx.
Da domnilor fac trafic si in banda de 80 metri seara!
Spre deosebire de cei ce fac trafic cu condensatori sau vechituri aduse din afara si revandute la suprapreturi prostanacilor (unora)de radioamatori.
Spre deosedire de voi mai tinereii,eu am apucat vremuri cand puteam sa imi construiesc un liniar cu piese ieftine cand un condensator fix nu era 100 ron sau un variabil 150 ron.
O coala de aluminiu nu era peste 400 ron.
Pe voi cativa va deranjeaza numele meu.
Pe mine ma deranjeaza ca prea multi evita sa isi posteze pretul langa indicativ.
Ei cred ca daca au un indicaitv asta le permite sa imi ceara un pret nesimtit la telefon sau pe mail?
Asta vreau domnilor de la acest forum.
Sa readuca bunul simt intre radioamatori si nu numai.
Sa se respecte niste reguli in comunitatea noastra.
Sa se termine cu cei ce isi bat joc de niste limite.
Pentru mine sa stiti ca raman speculanti cei ce se ocupa cu cumpararea si revanzarea de piese sau aparatura-daca cer si preturi nesimtite vis-a vis de cele din afara.
Si ei sunt nesimtiti cand zi de zi isi repeta anunturile sfidand pe acei cativa care vor sa isi vanda scula la un pret corect,corespunzator uzurii,performantelor si vechimii.
Asa ca @DANIEL(YO8RQP) si !yo3cen sa stiti ca nu aveti dreptate.
In locul vostru m-as fi retinut la comentarii.
88!


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori