Pre-amplificator audio

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 01, 2014 8:06 am

Am doua mini-module pre-amplificatoare audio rusesti de tipul UK-15 PF,din cele care parca se foloseau ca pre-amplificatoare microfonice in microfoanele de mina I.A.E.M.I.,si am nevoie sa folosesc unul ca pre-amplificator audio,ca sa maresc sensibilitatea audio a unui receptor.M-ar interesa daca ma poate ajuta cineva cu datele de folosire,respectiv tensiunea de alimentare si schema de cuplare intrare-iesire,le-am avut cindva dar nu le mai gasesc.73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 01, 2014 12:23 pm

Nu mai este necesar,am gasit datele pe "RAMBLER",Google-ul rusesc.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 01, 2014 8:10 pm

Dupa cum spuneam-scriam mai sus,am gasit datele originare de circuit si de alimentare oferite chiar direct de rusi.In rezumat,dispozitivul se alimenteaza la tensiunea de 12Vc.c.,si are rezistorul de alimentare-deci practic sarcina-de 1,5KOhmi.Din pura si simpla curiozitate tehnica,le-am alimentat si le-am masurat curentul consumat,care este de circa 6,8-6,9mA,si este egal la amindoua.Nu cunosc structura lor interna,deci nu stiu cite tranzistoare contin,dar-dupa valoarea curentului consumat-banuiesc ca cel putin doua-trei bucati,dar-avind in vedere aplicatia specifica de pre-amplificator microfonic pentru microfon din mini-difuzor,deci de impedanta foarte mica-inclin sa cred ca sint mai multe etaje.Aparent toate bune si frumoase, dar facind un simplu calcul aritmetic,adica calculind caderea de tensiune pe rezistorul de sarcina de 1,5KOhmi la curentul de lucru de 6,9mA,rezulta o cadere de 10,35V!.Tensiunea de alimentare fiind de 12V,rezulta ca pe dispozitiv mai ramin si lucreaza la doar 12-10,35=1,65V !!!,ceea ce mi se pare destul de-daca nu chiar foarte-ciudat!.Sint perfect constient de faptul ca actualmente exista tranzistoare moderne care lucreaza perfect la tensiuni foarte mici-vezi telefoanele portabile-dar trebuie sa tinem cont ca dispozitivul in cauza este destul de-daca nu chiar foarte-vechi-productie 1976!,cind nici vorba sa fi existat asa ceva,fiindca la asemenea tensiuni mici de alimentare nu se poate obtine o excursie de tensiune de semnal suficienta, decit poate doar in cazul unor semnale de intrare foarte mici de odinul unitatilor de mV sau chiar sub un mV,si o amplificare mica de ordinul citorva ori.Daca asta ar fi realitatea,cred ca dispozitivul nu ar fi prea potrivit de pus imediat dupa un detector,unde in mod normal semnalul este cu mult mai mare,si ar putea inneca intrarea.M-ar interesa si alte pareri,poate cineva a lucrat cu asa ceva si ii stie mai bine comportarea.73!,Nelu

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3FEW » Lun Dec 01, 2014 11:02 pm

Ma scuzati, dar dvoastra ne povestiti de un montaj a carui schema ati gasit-o, dar nu ati postat-o.

Daca as fi vazut schema, cu masuratorile dvoastra, aici am atatia (m)V, sau mA, cred ca as fi putut sa va ajut mai precis...
Pe de alta parte, asa, ca teorie practica, condensatorii sovietic sunt bine re/cunoscuti si dupa rezistenta lor. Chiar, 2014-1976= niste ani buni...
Asa ca e posibil ca dupa rezistenta descrisa de dvoastra sa fie de ex un cond de filtraj care sa aiba valoare de doar 100 Ohmi. Ma rog, nu stau sa fac calculele ..
Ati pus osciloscopul la iesirea montajului la a carui intrare ati injectat un semnal de 1KHz la zicem, 5mV? Si ce a iesit, ca amplitudine si forma?
Ajutati-ma sa va ajut...
Al dvoastra YO3FEW, op. Florentin

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Lun Dec 01, 2014 11:43 pm

Pai tocmai aste este problema,ca nu am gasit schema lui interna,ci doar schema de aplicatii, este ceva foarte simplu-o cutiuta metalica cu doar trei terminale,un capacitor electrolitic de citiva uF la intrare,un potentiometru semi-reglabil de 1,5 KOhmi de la iesire spre +12V,de pe cursorul caruia se culege semnalul reglabil de iesire printr-un alt capacitor electrolitic tot de citiva uF,si un capacitor electrolitic de citiva zeci de uF in paralel pe alimentare,asta-i tot,mai mult nu am-hi!.73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 02, 2014 12:05 am

Revenire la mesajul meu anterior: am uitat sa mentionez ca n-am avut cind sa le testez cu semnal,abia ieri le-am gasit in niste cutii de microfoane de mina de la I.A.E.M.I.,in care-prin clapa laterala de emisie-receptie-erau cuplate-decuplate la si de la bornele mini-difuzorului care era folosit si ca microfon,deci este clar ca au intrarea de impedanta foarte mica si lucreaza cu semnale foarte mici,de ordinul a citiva mV sau chiar sub un mV!,doar atit poate sa dea la borne un mini-difuzor folosit ca microfon,cu o calitate foarte buna! dealtfel,am incercat pe vremuri treaba asta.73!,Nelu-YO3AOE

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3FEW » Mar Dec 02, 2014 2:08 pm

Scrieti-mi pe personala cand puteti veni cu montajul la mine la job, ca sa ii ridic schema si sa il osciloscopam. Evident dupa programul meu, adica de la ora 17 in sus, pana cand il rezolvam.
Sau merge, sau scoate fum, hi, hi.. ..
Am senzatia ca mai am si niste piese originale, adica trazistoare "bolsevice". O sa verific.
MLT-uri mai sigur, hi, hi..
Din pacate, datorita unor probleme personale, o sa fiu mai relaxat incepand abia de joi, 4 decembrie.
73* de YO3FEW, op. Florentin
PS. Interfoanele folosesc pe post de microfon difuzoarele lor de 4-8 Ohmi. Deci se poate orice.

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3AOE » Mar Dec 02, 2014 2:59 pm

Nu este nici o problema,nu este cazul sa va deranjez doar pentru atita lucru,de mers probabil ca merg,odata ce ambele au exact acelasi consum,si mai ales ca au un regim extrem de lejer, nu sint tensiuni sau curenti mari care ar putea produce probleme,si-la o adica-ce-am avut si ce-am pierdut-hi!.Oricum,de desfacut nu se pot desface decit in mod distructiv,sint niste cutiute metalice cam de marimea unei bucati de zahar cubic,poate chiar ceva mai mici,in care au fost introduse fest modulele si peste care apoi s-a turnat o rasina epoxidica pina la umplerea totala a cutiutelor,care s-a facut ca sticla,asa ca "adio si-un praz verde"-hi!,nu se poate interveni in nici un fel asupra lor.Dat fiind ca mai mult ca sigur sint dedicate,in sensul ca sint gindite,proiectate si realizate exclusiv pentru a lucra numai ca pre-amplificatoare microfonice de nivel extrem de mic,probabil ca am sa renunt la folosirea lor,fiindca tocmai ce-am gasit printre "beleregele"-hi! mele un mic amplificator audio cu TBA 790T,facut de mine pe vremuri si care merge suficient de bine,si care se poate folosi in scopul propus,chiar daca are iesirea pe impedanta mica,desi acest lucru ar putea fi chiar un mic avantaj la un moment dat,sau mai bine zis intr-o situatie data. Oricum,multam! pentru oferta de ajutor,am si eu ceva aparatura electronica de masura si control,printre care si un generator audio perfect functional de tipul Versatester E0502 si un osciloscop dublu spot de tipul TR-4655/2A,asa ca nu este nevoie sa va deranjez.Stiu ca nu v-asi fi deranjat,dar asa vine vorba-hi!.Toate cele bune si va asigur ca la o nevoie-in sensul sa nu am eu ceea ce mi-ar trebui-va voi apela cu cea mai mare placere!.Cu stima si cu 73!,Nelu-YO3AOE

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Pre-amplificator audio

Mesajde YO3FEW » Joi Dec 04, 2014 1:42 pm

Cum doriti.
Nu stiam ca sunt "inchegate"...
Cred ca cu 790 mi-am construit primul AAF..Si am fost atat de mandru de mine....
Asta a fost in '78, cand pt un osciloscop si un Verstater as fi... ..dar hai sa nu las nostagia..
Oricum, multa bafta..
73* de YO3FEW, op. Florentin


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori