Etaj final de putere de r.f.

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 10, 2014 1:32 am

M-ar interesa daca are sau stie cineva unde asi putea gasi schema electrica de principiu a unui etaj final de putere de r.f. tranzistorizat de banda larga (in sensul de liniar si constant ca amplificare intre 1,5-30MHz),dar-atentie!-facut doar cu un singur tranzistor bipolar de tipul-de exemplu BLX15 sau similar-echivalent-cu toate valorile si datele constructive,deci probat-testat practic-concret,nu simulat sau visat-hi!.Eu am tot cautat dar nu am gasit decit scheme in contra-timp,dar-repet-ma intereseaza doar schema cu un singur tranzistor,eventual si cu doua-trei etaje precedente,dar nu obligatoriu,de exemplu poate fi si doar cu un pre-final de tipul BLX14.Cu multumiri! anticipate,Nelu

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo5er » Mie Dec 10, 2014 9:18 pm

http://www.electroschematics.com/23/rf- ... amplifier/

Aici am gasit ceva, nu am testat dar imi dau si eu cu parerea ... cu un singur blx15 e un qro acceptabil pt aplicatii homemade dar luand in considerare ca majoritatea sculelor de fabrica au 100w unele 200 e invechit. Succes la proiect!

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 10, 2014 10:49 pm

Da,multam! Septy pentru trimitere,inca nu m-am uitat pe ea dar am s-o consult cu atentie.In ceea ce priveste tranzistorul de tipul BLX15,fiind bipolar este intr-adevar usor depasit-obsolete-hi!-dar am doua bucati inegale ca beta si m-asi "juca"-hi! putin cu unul dintre ele, atacat cu un BLX14,atacat la rindul lui cu un 2N4933,sa vad cam ce-o iesi.Oricum,conform datelor foii de catalog,piesa este capabila sa dea circa 150W-c.w. pe intreaga gama de unde scurte,ceea ce n-ar fi chiar de colo pentru un singur tranzistor,doar ca radiatorul va fi critic,trebuind sa disipe cel putin cam tot pe-atita-hi!.73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Mie Dec 10, 2014 11:04 pm

Revenire la mesajul meu anterior: da,am vazut schema,pe-asta o gasisem si eu,dar-din pacate!-nu este pentru gama de unde scurte,este de banda relativ ingusta cu m.f. pentru cei dornici sa-si faca in regim propriu un emitator "pirat" pe gama de radiodifuziune de unde ultrascurte (88-108MHz) cu care sa-si distreze cartierul si/sau chiar orasul cu emisiuni proprii. Schema este destul de veche,a aparut cam imediat dupa Revolutie,cind toti pustii credeau-si multi mai cred inca-hi!-ca libertatea inseamna anarhie,si oricine poate face orice-l taie capul,inclusiv un post de radio personal-hi!.Nici o problema,mai cautam.73!,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 11, 2014 12:18 am

YO3AOE scrie:unde asi putea gasi schema electrica de principiu a unui etaj final de putere de r.f. tranzistorizat de banda larga [...] facut doar cu un singur tranzistor bipolar de tipul-de exemplu BLX15 sau similar
Poate va inspirati de aici:
http://dpmc.unige.ch/dubus/9003-6.pdf
In lipsa de alte solutii "la cheie", e si asta un punct de plecare.

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo5er » Joi Dec 11, 2014 12:41 am

Mai devreme eram via GSM revin acuma cu completari
http://www.qrz.com/db/YO9ILX in josul paginii avem schema identica pe care o foloseste YO9ILX. Eu as incerca-o din start daca as avea surplus un blx15 mai ales ca nu-s componente discrete. Poate dam de YO9ILX si ne lamureste cum ii functioneaza :)
Aici sunt o multitudine de linkuri catre proiecte si scheme pe baza lui blx15:
https://www.google.ro/search?q=blx15+hf ... +ham+radio

73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro

YO3AOE
Mesaje: 1117
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 11, 2014 3:55 am

Da,din imagini par-cel putin unele-a fi de banda larga,dar-din pacate!-exact la acelea nu apar schemele ci doar imaginile montajului propriu-zis,ori principala informatie ar fi chiar tipul-calitatea mansoanelor din ferita folosite,care sint esentiale!,sine qua non-hi!.73!,Nelu-YO3AOE

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO8SSB » Joi Dec 11, 2014 9:24 am

Pentru Septy, YO5ER - Multumesc mult pentru Cupa si diploma.
Pachetul a ajuns in conditii foarte bune la mine! La buna auzire si in editia 2015 a concursului
" Cupa FM Nasaud".

Multumesc mult!

Lucian DAMIAN
YO8SSB

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO9IRF » Joi Dec 11, 2014 11:29 am

YO3AOE scrie:M-ar interesa daca are sau stie cineva unde asi putea gasi schema electrica de principiu a unui etaj final de putere de r.f. tranzistorizat de banda larga (in sensul de liniar si constant ca amplificare intre 1,5-30MHz),dar-atentie!-facut doar cu un singur tranzistor bipolar de tipul-de exemplu BLX15 sau similar-echivalent-cu toate valorile si datele constructive,deci probat-testat practic-concret,nu simulat sau visat-hi!.Eu am tot cautat dar nu am gasit decit scheme in contra-timp,dar-repet-ma intereseaza doar schema cu un singur tranzistor,eventual si cu doua-trei etaje precedente,dar nu obligatoriu,de exemplu poate fi si doar cu un pre-final de tipul BLX14.Cu multumiri! anticipate,Nelu


Salut,

sunt ratiuni tehnice pentru care se alege configuratia push-pull pentru amplificatoarele de acest gen: - armonicele pare generate se anuleaza si filtrele trece-jos ce urmeaza amplificatorul sunt mult mai usor de realizat si permit atenuari de insertie mai mici. Pentru a reduce distorsiunile si produsele armonice rezultate, atunci cand se foloseste un singur tranzistor e recomandata clasa de lucru A, unde curentul de repaos e mare si implicit puterea obtinuta de montaj e mai redusa, motiv pentru care in etajele finale de putere se evita.

Eu as zice ca e mai sanatos sa folosesti amblele BLX15 intr-un montaj in contratimp, iar ca sa compensezi (in mare masura, dar nu total) faptul ca nu sunt imperecheate le poti polariza cu circuite separate. Oricum, factorul de amplificare la curent mic difera de cel de la curent mare, asa ca nu ar trebui sa pui pret foarte mare pe el. Chiar, cat e diferenta de beta intre cele doua ?

Nu iti trebuie neaparat schema daca esti dispus sa experimentezi putin. Raportul transformatoarelor de iesire si intrare e dat de tensiunea de alimentare si puterea pe care vrei sa o obtii, pentru infasurari folosesti regula "reactanta proprie a infasurarii sa fie minim de 4 ori impedanta vazuta la frecventa minima", materialul se alege astfel incat sa aiba permeabilitatea minima care indeplineste conditia anterioara iar dimensiunea feritei se alege in functie de fluxul magnetic rezultat (T=V*s/mp). Ma rog, e putina matematica dar nimic complicat, daca vrei te pot ajuta la partea asta. Va mai fi nevoie de niste condensatoare in paralel pe infasurarile transformatoarelor pentru a compensa reactantele si a lineariza raspunsul in frecventa, reglezi curentul de bias independent pe fiecare tranzistor cam la 2-5% din curentul maxim si ar trebui sa fie functional.

Mai e problema cu lantul tau de amplificare: 2N4933 e un tranzistor de 24V, BLX14 de 28V iar BLX15 de 50V, asa ca ori vei renunta la puterea maxima ori vei avea nevoie de o parte de alimentare mai complicata. Un singur BLX15 la 24V nu va scoate mai mult de 70-80W.


Razvan (YO9IRF).

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO9IRF » Joi Dec 11, 2014 11:31 am

Si apropo de subiect, in sfarsit se gasesc si la noi ferite si miezuri din pulbere magnetica pentru RF, aduce LCCOM:

http://www.lccom.ro/index.php/magazin-c ... 87&sort=4a
http://www.lccom.ro/index.php/magazin-c ... 86&sort=4a


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori