Etaj final de putere de r.f.

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 11, 2014 11:55 am

YO9IRF scrie:Si apropo de subiect, in sfarsit se gasesc si la noi ferite si miezuri din pulbere magnetica pentru RF, aduce LCCOM:
Salut Razvane, se gasesc, e inaltatoare senzatia, dar ce folos daca sunt postate la preturile respective? Fata de 25 bucati la 5 USD, cele 10 buc./15 RON sunt la dublu tata... ca sa nu mai discut de preturile ptr Fair-rite.
Si putin off topic:
Vezi, de-aia nu trebuie sa ne miram de ce comandam unele componente din vest, sau de ce cumparam tuburi si subansambluri pentru astfel de montaje de la "verii" de prin Ucraina sau Rusia.
La capitolul tuburi, unii dintre ai nostri au reusit sa devalizeze unitati militare intregi, sa care cu camioanele marfa scoasa la "reforma", apoi sa stea la dospeala si sa inceapa dupa o vreme sa le vare pe gatul nestiutorilor, la preturi care depasesc bunul simt. Pai nu merita atunci sa-i lasi in zeama lor si sa cumperi de peste Prut? Ba da!
Nu mai vorbesc de transformatoare. Atatia speculanti care iti cer si pielea de pe tine pentru astfel de dispozitive, pretinzand ca le fabrica savant, dupa toate stas-urile si alte vrajeli. O sa revin cu o postare sa povestesc tuturor ce oferte serioase am avut in acest sens si de la cine. Pana la urma, noroc cu Petra Transformatoare de la Iasi, care a venit cu niste preturi muuuuult mai rezonabile, in conditii tehnice nediscutabile.

Scuze pentru off-topic, dar nu m-am putut abtine, a trebuit sa gasesc o scanteie care sa ma declanseze. N-a zis nimeni ca trebuie de pomana (ca pe vremuri), dar nici la specula !

73 de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO9IRF » Joi Dec 11, 2014 12:38 pm

Salut Cezar,

Ca sa o tin si eu pe offtopic (sper sa nu devina obicei ), in USA totul e mai ieftin, piata e de mii de ori mai mare, plus ca pe-aici avem si TVA etc, discutia s-ar duce in macroeconomie si politica daca am aprofunda-o; am vrut UE, asa ne trebuie :). Diferentele de pret nu se duc in profituri exorbitante ale vanzatorilor, ci in taxe catre stat.

Pe mine ma bucura oricum, decat sa fac stoc de ferite pentru 2-3 ani la o comanda in USA si sa astept 1 luna dupa ea, mai bine dau o fuga pana la Lccom si iau cate imi trebuie.

Razvan.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 11, 2014 1:01 pm

Fiind de profesie electronist cunosc si eu foarte bine avantajele etajelor in contra-timp,dar-repet-nu am mai multe trazistoare de tipul BLX15,am numai doua bucati,la care diferenta de beta este suficient de mare ca sa nu poata fi puse sa lucreze impreuna,chiar si cu retele de polarizare complect separate,fiindca ar scadea randamentul-puterea utila per ansamblu,plus ca trazistoarele-chiar si pe un radiator comun-ar lucra dezechilibrate din punct de vedere termic. De asemenea,nu m-ar interesa o putere utila atit de mare cit ar putea oferi un montaj in contra-timp,mai ales din punct de vedere al complicatiilor de alimentare,iar in plus,nu prea mai vreau sa fac experimente,sint deja-la virsta mea-cam satul de ele-hi!,asi fi vrut o schema electrica de principiu clasica si verificata de/in practica,asa ca asi prefera sa copiez si sa reproduc fidel o schema industriala sigura in masura in care asi gasi-o,si mai ales in masura in care asi putea gasi materialele feritice dedicate necesare,fiindca se pare ca aici ar fi punctul slab/delicat,fiind destul de rar specificata natura-calitatea in speta tipul acestor materiale. Oricum,multam! pentru oferta de ajutor,voi tine cont de ea la nevoie,si s-ar prea putea sa fie nevoie-hi!.73!Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 11, 2014 1:11 pm

Tot oarecum in afara temei,revenire pentru textul-mesajul lui YO3FHM,ce fel de transformator(-oare) vi-ar fi necesare,va intreb fiindca am o colectie intreaga,adunata de-a lungul timpului,poate gasim ce vi-ar fi de folos,dati-mi datele esentiale.73!,Nelu-YO3AOE

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo3cen » Joi Dec 11, 2014 2:29 pm

yo3fhm scrie:
YO9IRF scrie:Si apropo de subiect, in sfarsit se gasesc si la noi ferite si miezuri din pulbere magnetica pentru RF, aduce LCCOM:
Salut Razvane, se gasesc, e inaltatoare senzatia, dar ce folos daca sunt postate la preturile respective? Fata de 25 bucati la 5 USD, cele 10 buc./15 RON sunt la dublu tata... ca sa nu mai discut de preturile ptr Fair-rite.
.

La LCCOM, T37-6 (de ex.) nu costa 15lei/10buc. ci 15lei/una buc!!! :(
Asa mi-au zis la telefon.
No comment....

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 11, 2014 5:06 pm

Eu cred ca este vorba despre un adaus comercial foarte-chiar inadmisibil!de-mare,fata de pretul de iesire din fabrica,oricum,desi acolo se lucreaza in sarje,totusi este productie de serie,au preturi cu mult mai mici,dar ce sa facem?,cam sintem la mina lor.Comerciantii-care cumpara "en gros" de la fabrici-marseaza pe faptul ca radioamatorii,care majoritatea construiesc unicate,cumpara cantitati mici,si-atunci umfla preturile peste masura,asta este!.73!,Nelu-YO3AOE

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 11, 2014 8:04 pm

yo3cen scrie:La LCCOM, T37-6 (de ex.) nu costa 15lei/10buc. ci 15lei/una buc!!! :(
Asa mi-au zis la telefon.
Salut,
E clar ca-i comert romanesc. Acum am vazut si eu, ai dreptate. De fapt, la prima strigare, vezi "Qty: 10" si asta te duce automat la gandul ca 10 buc=15 RON, ceea ce pare tolerabil, in conditiile in care la furnizori de peste ocean cumperi 25 buc. cu 5 USD...
Dar supriza trista vine dupa ce incerci sa faci comanda, si vezi clar ca 1 buc = 15 RON. :o :o
In conditiile astea, chiar daca astept 1-2 luni pana imi vine comanda de afara, nu voi plati niciodata banii astia unui furnizor autohton si nici macar european.
yo3aoe scrie:dar ce sa facem?,cam sintem la mina lor.
Cu tot respectul, dar nu sunt de acord. Exista oferte bune in alte parti si am cumparat de peste ocean (ca si Razvan, de altfel) cu mult succes. Nu suntem "la mana lor" decat in conditiile in care ne limitam a cauta doar in ligheanul local, dar astfel de comercianti ar trebui boicotati in masa.
yo9irf scrie:Pe mine ma bucura oricum, decat sa fac stoc de ferite pentru 2-3 ani la o comanda in USA si sa astept 1 luna dupa ea, mai bine dau o fuga pana la Lccom si iau cate imi trebuie.
Cred ca nu te-ai lamurit cu pretul, Razvane, altfel nu cred ca te-ai mai bucura atat. Daca faci stoc ptr 2-3 ani, mai poti vinde si la colegi, si-ti recuperezi banii cheltuiti in plus, oferindu-le si lor un pret decent. Nu precum sotronistii oportunisti.

73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde yo3fhm » Joi Dec 11, 2014 8:18 pm

YO3AOE scrie:ce fel de transformator(-oare) vi-ar fi necesare,va intreb fiindca am o colectie intreaga,adunata de-a lungul timpului,poate gasim ce vi-ar fi de folos,dati-mi datele esentiale.
Seara buna dl. Nelu,
Multumesc ptr oferta, stiu ca aveti, ca doar ne cunoastem. Hi. Probabil ca v-as fi intrebat, dar am gasit intre timp chiar in pivnita tatalui meu. Hi. Aveam nevoie de unul ptr tensiune anodica (~560V/150mA) si unul ptr. filamente, ecran si negativare (2x ~6.3V/4A, ~230V/30mA si ~150V/5mA). Voi construi un emitator CW folosind tuburi RL12P35, asa cum a folosit si tatal meu in 1957, hi hi.
Scuze ptr off-topic.
73! de Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 11, 2014 10:48 pm

Buna seara!si nici o problema cu off-topic-ul,doar este site-ul nostru,n-o sa se supere nimeni-hi!.In ceea ce priveste transformatoarele,imi pare bine!ca ati gasit ceea ce va trebuia,deci mult spor! la lucrare,doar sa aveti grije ca RL 12P35 sint cam lenese-hi!. 73!,Nelu-YO3AOE

YO6OMD
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:24 am
Contact:

Re: Etaj final de putere de r.f.

Mesajde YO6OMD » Vin Dec 12, 2014 10:36 pm

Nu este mentionata puterea de iesire dorita a se obtine din etajul final de putere RF.
BLX15 sunt tranzistoare care se pot utiliza mult mai bine pentru un final sau chiar 2 pentru banda de 6m.Dupa care se pot vinde si cumpara alte tranzistoare mai adecvate scopului propus.
Pentru o schema de 10w este posibil sa fie utilizata varianta asta la transceiverele qrp de la Icom,Yaesu si Kenwood care erau pentru piata japoneza.
Pentru 10-20w out se poate utiliza un final cu un singur tranzistor.
Pentru 100w out se schimba treaba, iar tranzistoarele fet sunt mult mai bune decat bipolarele ca randament (consum, radiator, tensiune de alimentare).
Iar pentru banda larga in HF la putere mare trebuie si transformatoare mari (ferite si sarma) ceea ce scumpeste proiectul si scade randamentul.


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori