Despre sursa Proxel AV-825

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 2:41 pm

Am si folosesc trei surse de alimentare in comutatie rapida de tipul AV-825 de la Proxel.Nu stiu ce vechime de stocare pe raft in magazie aveau in momentul cumpararii,dar initial-timp de citeva luni de zile-au mers perfect,dupa care au inceput-toate trei!-sa aibe probleme cu capacitoarele electrolitice de filtraj,cele cu e.s.r. redus de pe iesire,care au inceput sa consume curent in mod aleatoriu,deci trebuie neaparat! schimbate.Neavind si negasind schema electrica de principiu a lor,pentru a-mi simplifica depanarea m-ar interesa daca s-a mai "lovit"-hi! cineva de aceasta problema,si in situatia ca da,daca stie ce valori-capacitate si tensiune-si dimensiuni au,ca-inainte de demontare,fiindca totusi inca mai merg si-asa-sa stiu sa caut si sa cumpar unele de cel putin aceeasi capacitate dar de tensiune ceva mai mare,dar exact la aceleasi dimensiuni fizico-mecanice,ca sa intre exact in locul celor originare.Cu multumiri! anticipate,Nelu-YO3AOE

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3FEW » Joi Dec 18, 2014 4:20 pm

Sincer, nu va inteleg.
Spuneti ca aveti 3 surse identice
Eu as demonta una, as scrie pe o hartie fiecare cond, C805 =10uF/25V, C201=400uF/400V, apoi as face adunarea, ma rog, inmultirea cu 3, si m-as duce linistit pe Maica Domnului.
La cat costa cazi onzii+ biletul de RATB. Deranjul ca nu iti merge sursa cand ai nevoie, e mai stresant.. Asa ca pe toti, pe mama lor, hi, hi..
Acuma, cel de pe filtraj 230V~, "oboseste" relativ rar. Si se vede imediat la instrument daca trebuie sau nu, ca e mai scumput..
Schema, daca nu o gasiti pe net, o ridicati cu creionul pe hartie. E (relativ) migalos, dar se face. Instrument cu buzer, guma de sters, cafea, si chef de munca... 2 ore mi se pare mult..
Mai mult ca sigur ca e ceva bazat pe TL494 sau familia..
Doar ati scris ca sunteti electronist cu experienta, adica nu veniti din alta meserie..
Ma rog, daca nu va mai tin ochii, asta e alta poveste..Nici eu nu mai sunt foarte tanar.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 5:22 pm

Sursele sint toate inca in functiune si in serviciu,chiar asa cu fluctuatiile acelea aleatorii de curent, care-inca!-nu sint asa de mari-doar de 2-3A-pe care-inca!-le suporta,data fiind capabilitatea suficient de mare de curent.De ridicat scheme sint cam satul-hi!,plus ca intr-adevar-la efort vizual sustinut-ma cam supara ochii,asa ca-sincer sa fiu!-nu prea mai am apetenta pentru asa ceva.Speram sa fi patit si altcineva treaba asta-bineinteles ca tot la tipul asta de surse-si sa aflu datele ca sa le repar in scurt pe toate o data,nu-mi place s-o lalai-hi!. Daca aflu datele,imediat merg si cumpar toate piesele odata si le pun-montez tot asa,in citeva ore-maxim doua-trei-le pot rezolva pe toate trei si la pot re-pune in serviciu.Daca nu aflu datele,pina la urma tot trebuie sa desfac una-pe cea mai rar- putin folosita si aflu datele de-acolo,va fi singura solutie.Toate bune!si 73!,Nelu-YO3AOE

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde yo9ibc » Joi Dec 18, 2014 5:29 pm

Buna seara.
Am si eu o asemenea sursa, care face fluctuatii ale tensiunii de iesire, intre 10-14v. Am schimbat tot ce inseamna condensator la ea, si nu am reusit sa-i dau de cap....
Singura schema pe care am reusit sa o gasesc este cea atasata.
Daca cineva are alte idei, astept aici.
Fişiere ataşate
AV800-AV825.jpg
AV800-AV825.jpg (910.7 KiB) Vizualizat de 6372 ori

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 9:16 pm

Da,fluctuatia de tensiune de iesire este cu totul altceva,in sensul ca provine din cu totul alte cauze,ceva mai simple.Dupa ce desfaci sursa,mergi la potentiometrul de reglaj a tensiunii-vezi sa-l localizezi exact,sa nu-l confunzi cu cel pentru schimbarea frecventei de lucru-,si cu un tub-spray cu lichid-solutie de curatire contacte-eu folosesc tipul KONTAKT-60-prevazut cu o tevisoara lunga si subtire-de gen mina de pix cu pasta bine scuturat-pulverizeaza cu atentie citeva puff-uri scurte in interiorul acelui potentiometru si imediat roteste repede de citeva ori axul de la un capat pina la celalat,evident cu sursa oprita!.Dupa ce se usuca,incearca daca si-a revenit,iar daca da,cu un alt tub-spray cu vaselina subtire anti-coroziune-eu folosesc tipul KONTAKT-701-tot bine scuturat da tot asa doua-trei puff-uri scurte in interior.Daca dupa operatiile de mai sus nu se schimba nimic,refa cu un letcon toate trei lipiturile la potentiometru,urmareste firele lui pina la placa cu circuitele imprimate-tot asa,vezi sa nu le confunzi cu altele!-refa si lipiturile firelor lui la placa,iar apoi urmareste traseele care pleaca de la acele fire,si refa si lipiturile pieselor conexe firelor.Mai fa o proba,si daca tot nu s-a rezolvat,vezi ca potentiometrul respectiv ar trebui sa fie incadrat la cele doua capete-vorbesc ca principiu in schema,desi nu o am-de doua rezistoare chimice care stabilesc plaja de reglaj a potentiometrului,unul dintre ele nu face bine contact sau este pe cale de intrerupere,scoate-le,masoara-le si la o adica-preventiv!-inlocuieste-le cu valori identice.Cam pe-acolo trebuie sa fie defectul,dar nu este imposibil sa fie si-n alta parte,asa ca daca nici asa nu se rezolva, incearca sa refaci toate lipiturile accesibile de pe placa,dar cu grije si cu un fludor bun,cu mult decapant in el,fara sa exagerezi cantitativ.Da-ne de stire ce-ai facut,sint curios daca reusesti-bafta!.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 9:27 pm

Revenire la mesajul-textul meu anterior: am uitat sa-ti spun-scriu ca am gasit si eu acea schema,de fapt-ca sa fiu sincer!-nici nu am gasit-o eu,a gasit-o cineva-un coleg de-al nostru de pe acest site, dar-din pacate!-nu este buna de mai nimic,si parca nici nu ar fi pentru acest tip de sursa.Daca o gasim unul dintre noi,poate anuntam aici pe site,fiindca sint destul de multi care au asemenea surse,si-mai devreme sau mai tirziu-vor avea si ei probleme de acest gen,care deja par tipice din punct de vedere statistic.Cu stima,Nelu

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde yo9ibc » Joi Dec 18, 2014 10:05 pm

Potentiometrul si componentele aferente au fost primele verificate.
Daca era asa simplu era rezolvata problema de mult timp.
Colegul cu schema despre care vorbiti sunt tot eu :).
Astept daca are cineva schema in detaliu, sa o posteze aici.
Altfel nu-mi ramane decat sa o iau "babeste", componenta cu componenta...
73

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Joi Dec 18, 2014 10:39 pm

Dupa modul de manifestare,respectiv fluctuatii aleatorii ale tensiunii de iesire,se pare ca totusi defectul-de fapt un contact imperfect undeva-probabil ca este-in sensul ca se gaseste-in circuitul de fixare-stabilire-reglare al tensiunii de iesire,deci acolo ar trebui insistat.Daca ar fi vorba-ca la mine-de marirea curentilor de fuga,respectiv de micsorarea rezistentei interne a capacitoarelor electrolitice de filtraj ale tensiunii de iesire,fluctuatiile aleatorii ale tensiunii de iesire ar trebui sa fie insotite de fluctuatii perfect sincrone ale curentului consumat din sursa, deci implicit si de indicatiile corespunzatoare ale ampermetrului analogic de panou,ori am inteles ca nu apare acest fenomen,sau nu am inteles eu bine!.In orice caz,pentru a se elimina total o sursa de banuieli, potentiometrul de reglare a tensiunii de iesire ar trebui decuplat total din circuit,lipite si scoase afara trei fire de la el,potentiometrul pus pe mijlocul cursei,unde in mod normal se obtine tensiunea standard de 13,8Vc.c.,si folosite doua instrumente de masura analogice care sa supravegheze mai indelung simultan valorile celor doua jumatati de cursa. Daca vor aparea fluctuatii-chiar mici!-ale valorilor masurate,va fi clar ca treaba de-acolo provine,si chiar este posibil!,am intilnit asemenea situatii,cind aparea aleatoriu o fluctuatie a valorii potcoavei,datorata neuniformitatii chimice a structurii grafitului depus pe potcoava. Daca nu-mai ales in lipsa schemei-trebuie intr-adevar verificat intreg circuitul de stabilire a tensiunii,eventual si elementul de referinta,care-neavind schema-inca nu stim care este.73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Vin Dec 19, 2014 1:23 am

Revenire la mesajul-textul meu anterior: pina la urma,mai ales tinind cont de faptul ca aerul care iese pe/prin orificiul ventilatorului de racire este de multe ori destul de-daca nu chiar foarte!-cald,rezulta ca racirea interna este totusi deficitara,si este foarte posibil ca atit defectele de la ale mele-alterarea calitativa a capacitoarelor electrolitice de filtraj pe iesire cit si cel pe care-l semnalezi cu tensiunea fluctuanta,se pot datora-posibil!-supra-incalzirii interne exagerate,ceea ce ar pretinde marirea debitului aerului vehiculat,care nu se poate realiza decit inlocuind ventilatorul-mic!-existent cu unul mai mare ca dimensiuni sau macar cu un debit mai mare,ceea ce ar presupune o viteza mai mare si/sau o alta conformatie a elicei si deci implicit un fond de zgomot generat mai mare.Inca nu stiu la ce tensiune lucreaza acest ventilator,n-am ajuns inca la el-hi!,dar se observa clar ca este cu turatie variabila,asa ca varianta optima de imbunatatire mi se pare a fi totusi un alt ventilator la exact aceeasi tensiune,dar cu dimensiuni cu mult mai mari,eu fiind omul extremelor-hi! asi pune chiar unul de 120/120/39mm,orificiul circular se poate usor mari la cote taind cu traforajul tabla capacului cu pinza pentru metale,iar zonele laterale de absorbtie par a fi relativ suficient de mari,cred ca asa am sa si procedez,plus ca mai avem varianta de a inversa fluxul ventilatorului,in sensul de a sufla pe/peste radiatoarele interne in loc sa traga aerul din laterale,randamentul racirii este cu mult mai mare astfel,am probat treaba asta,nu mi-o explic prea exact-hi!,dar este incredibil de eficienta!.Sursele se vor mari considerabil ca grosime-pe inaltime,dar nu conteaza,doar nu le tin in buzunar-hi!,cea mai importanta-cel putin pentru mine!-este fiabilitatea.73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Despre sursa Proxel AV-825

Mesajde YO3AOE » Vin Dec 19, 2014 11:54 am

Neavind schema electrica de principiu,m-am mai gindit cam ce ar putea provoca acel (d)efect constind in variatii aleatoare ale indicatiei voltmetrului analogic de panou de pe tensiunea de iesire. In mod normal,instrumentul respectiv ar trebui-ca orice voltmetru-sa aibe un rezistor serie interior sau exterior,eventual semi-reglabil pentru o mai usoara etalonare si corectie in timp,sau sa fie inclus intr-un circuit de masura mai complex,desi nu cred ca producatorul s-ar fi complicat cu asa ceva.Ar trebui vazut-masurat cu un instrument exterior sigur-daca acele variatii sint reale,in sensul ca apar si pe acel instrument,iar daca nu,este posibil sa fie ceva in neregula-vreun contact imperfect-chiar in circuitul de masura al aparatului,care ar trebui si el verificat.73!,Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori