Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoara..

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoara..

Mesajde 4x1ad » Joi Mar 14, 2013 7:46 pm

Daca v-a ramas ceva teava de la irigatii si niste sfoara, S51V va recomanda o mica antena pentru curticica din spatele casei. Nu sunt sigur ca se poate si la bloc.

http://www.youtube.com/watch?v=VC3efF8FQ6o

Vizionare placuta.
73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo2mhj » Joi Mar 14, 2013 8:34 pm

Extraordinar,Morel...chiar are un vecin la tara niste tevi din astea "recuperate" dupa 1990 :lol:
O sa vad cum stau cu puterea de convingere,sa "trag" macar un full size pe 80 de metrii...mii de multumiri. :mrgreen:

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8RNI » Mar Ian 13, 2015 9:46 am

Ca sa mai schimbam subiectul FRR si sa revenim la discutii mai apropiate de pasiunea noastra, lasind frustrarile si orgoliile deoparte, iacata ca, dupa aproape doi ani de la vizionarea clipului pentru prima data, am si pus in practica ideea....Am incercat pe bloc, dar nu a mers:-))Asa ca ne-am mutat putin mai la tara unde curticica a fost mai mare.
Simbata am ridicat o antena verticala de 27m pentru 160m, ca doar vine cqww 160,realizata din tevi de irigatii si folosind metoda descrisa...Va asigur ca functioneaza foarte bine....
Gasiti fotografii aici https://plus.google.com/photos/118201893926662063671/albums/6103486926934973153
Ceva mai multe detalii despre pregatirile pentru concurs, antenea si ridicarea ei se mai gasesc si pe blogul nostru, http://www.yr8e.com-presupun ca se poate pune link.
Am facut si un filmulet,din pacate nu a avut cine sa filmeze si nici nu prea ne-a fost gindul la asta asa ca nu e grozav, trebuie editat nitel si il punem pe net zilele urmatoare.Citeva capturi din el se gasesc printre fotografii.
73!
Bob

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO9IRF » Mar Ian 13, 2015 10:17 am

Wow, frumos, cum ar zice un politcian "lucru bine facut". Intr-adevar, nu prea incape pe bloc :).

Am folosit si eu sufa in genul aleia albastru-inchis, lucioasa asa; n-a rezistat un an. Din ce vad in poze, pare totusi ca n-ati folosit-o la instalarea permanenta, ma gandesc ca poate doar la ridicare ?

Razvan.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8RNI » Mar Ian 13, 2015 10:29 am

Multumesc Razvan.
Sufa e folosita la ancorare,stiu cum se comporta in timp dar trebuie sa tina maxim trei luni.Era cea mai ieftina solutie pentru momentul asta.Daca locatia se dovedeste ok, ne gindim la solutii mai de lunga durata, o baza adecvata pentru antena, ancore rezistente la uv si alte intemperii, etc.Deocamdata sintem la faza de experiment.
LE Acum mi-am dat seama, cred ca te refereai la cea mai subtire, aia e sfoara de bazar, am folosit-o doar la ridicare, la masuratori si la ancorare provizorie.Cea definitiva,albastru deschis, e mai groasa, de 5 si de 6mm, am luat-o de pe la dedeman dar nu stiu daca e cu mult mai buna decit prima.Vom vedea, oricum, pentru cit avem nevoie acum e ok.
Bob

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO9IRF » Mar Ian 13, 2015 11:31 am

Da, la aia ma refeream, o vad doar in primele poze cand e facuta colac. Si daca tot suntem la capitolul sufe (ca am experimentat ceva cu ele), cea mai rezistenta e cea impletita (in genul asta) dar are problema ca se imbiba cu multa apa cand ploua si influenteaza caracteristicile antenei. Bineinteles, vorbim de costuri mult mai reduse decat otel / kevlar / phillystran etc.

Razvan.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo8cln » Mar Ian 13, 2015 11:41 am

Felicitari , YO8E team (Bob, Mihai & comp ) ! Frumoasa realizare ! Mult succes in contest ! 73 ! de yo8cln.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo8cln » Mar Ian 13, 2015 12:29 pm

Scuze pt. yo8... este YR8E team. 73 ! de yo8cln.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde 4x1ad » Mar Ian 13, 2015 1:05 pm

Ancorele metalice ies evident din ecuatie in aceasta aplicatie; la fel si Philystranul, din motive de pret. Confirm ca franghia sintetica indicata de YO9IRF este mai rezistenta dintre cele de pret convenabil. Insa trebuie retensionata in lunile de vara si usor detensionata in lunile de iarna, adica supravegheata des. O singura ancora care plezneste din cauza contractarii, destabilizeaza intreaga antena si poate duce cu usurinta la colapsul ei. Si ancore prea laxe pot duce la avarierea antenei in rafalele puternice de vant care apar vara, in special daca teava de aluminiu are peretele subtire.
In climatul meu subtropical, acest gen de franghie a rezistat cam 2 ani inainte de a incepe sa se destrame. In climatul mioritic, nu as sconta pe mai mult de 10-15 luni in instalatie permanenta, evident fara sa merg la limita. Dar, aplicand solutia de instalare de mai sus, antena poate fi ridicata de cateva ori pe an in preajma concursurilor internationale majore si atunci problema ancorei devine ceva mai putin critica.
In ceea ce priveste influenta ploii/umezelii asupra ancorelor si implicit asupra antenei, are loc indiferent de materialul ancorelor. Paleativul ar fi folosirea de cat mai multi izolatori dotati cu striuri numeroase, inseriati de-a lungul ancorelor (indiferent ca sunt metalice sau sintetice). Striurile reduc continuitatea suvoaielor de apa care scurg in jos de-a lungul ancorelor. Acest gen de izolatori nu rezolva problema decat partial si sunt greu de procurat mai ales pentru aplicatii care solicita tractiune marita. Cine are acces la scule corespunzatoare, le poate strunji din blocuri de Delrin, un plastic solid, destul de usor de prelucrat si mai ales ieftin. Insa franghiile sintetice care mai pot avea si elemente de fibra textila permeabila vor fi oricum afectate. Oricum, in toate aplicatiile unde nu se pot folosi piloni autoportanti ca solutie ultimativa, pierderile/distorsiunile provocate de ancore pe timp de ploaie sunt inerente si trebuie volens-nolens acceptate.
O solutie de compromis (verificata si in YO) foarte acceptabila din punct de vedere al rezistentei/pretului/sigurantei este folosirea DELTEX-ului (vezi http://dxavenue.com/en/guying-systems/9 ... ennas.html ). Pentru cazurile tractiune marita, se pot folosi doua cabluri DELTEX de 2.6mm impletite in prealabil cu o bormasina.

Succes,
73
Morel
4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo5ajr » Mar Ian 13, 2015 2:30 pm

Imi creste inima cand vad preocupari pentru top band si in YO. Se pare ca explicatiile scepticilor de a nu include 160m si in YODX HF nu are legitimitate. Este perfect adevarat insa ca in special aceasta banda cere un colectiv de entuziasti. Eforturile sunt pe deplin rasplatite. La inv.L al meu pt.160m am folosit 12 tevi de Al. din comletul de la R118 obtinand o inaltime de cca.15m. Ancorele la 3 nivele din fungile militare in prealabil am impregnat in ulei siliconic apoi am si uns cu vaselina siliconica dar si asa in vreme umeda creste elongatia radiantului. Radiantul pot cobora la ambele capete prin scripete. Am avut mari probleme cu matisarea ochiurilor din capetele ancorelor, radiatia UV degradand matisarile ochiurile s-au deschis provocand desfacerea ancorelor. Am re matisat cu sarma subtire de Cu. si nu mai am probleme. Cele doua tevi verticale din cate 6 segmenti prin metode inedite pot ridica si singur....hi. Munca grea a fost cu radialele fara de care antena nu da randamentul scontat. Ele sunt din fire de fier beton de 8 si 10mm intinse sub sol la 5 - 10 cm adancime cu....tarnacopul si unite la centru, sudate electric la o priza de pamantare de 2.5m din teva galvanizata de diametru de 6 cm. Din pacate intinse doar in doua directii, N si S ca si firul radiant. Spre directiile W si E ele sunt mai scurte, dupa terenul meu. Piesa de rezistenta la RX este un EWE comandat din schack dar la asta de cateva luni cainii "liberi" au ros cablul multifilar de comanda....hi. Am conditii modeste si rezultatele sunt mediocri fata de cei din top ten dar nici-o data la coada. Minuni nu sant iar rezultatele bune cer si multa munca. Cu o zi doua inaintea contestelor ies cu doar 100 W si primesc controale bune de peste Ural dar si din alte directii. Admir si ridic ciupilica fata de cei din districtul 8 (YO8CLN) care sunt exemle in aceasta "arta" al 160m. Va doresc succes pe 23 - 25 Ianuarie si sa auzim cat mai multe indicative YO pe aceasta banda a "gentlemanilor". 73 de Miki


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori