Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoara..

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO7CKQ » Mie Ian 14, 2015 9:35 am

@4X1AD
Buna dimineata si multumesc mult pentru raspunsul in nota in care ne-ai obisnuit: lung si bine documentat. L-am citit cu multa atentie, te asigur!
73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO2EA » Mie Ian 14, 2015 11:42 am

@YO7CKQ:
Felicitari pentru realizare dar si pentru ideile tehnice simple care au functionat. In sfirsit nu mai citesc in fiecare zi despre FRR ca sa-mi creasca tensiunea :lol:


1. Este imbucurator faptul ca mai exista radioamatori care fac ceva.
2. Este imbucurator faptul ca nu toate discutiile sunt legate de (in)activitatea FRR.
3. Este trist faptul ca in cadrul FRR exista indivizi care "din pix" ucid performantele si entuziasmul celor care fac ceva.

Bob, am o curiozitate: statia de transformare aflata in imediata apropiere a antenei nu produce QRM? :?

73 de YO2LZA, Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo8rhm » Mie Ian 14, 2015 12:41 pm

Zoli, curios sau nu acea statie de transformare nu ne deranjeaza, lucru constatat in urma unui test facut asta vara cu un beverage care avea spatele catre statie. Amanunte gasesti pe blogul echipei YR8E.

73 de YO8RHM, Mugurel
YR8E Team
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo9dl » Mie Ian 14, 2015 1:43 pm

Un rezultat pe masura efortului depus si al spiritului de echipa exemplar. Felicitari, meritati toata admiratia noastra!
Daca se poate, detaliati modul in care ati imbinat tevile de Al.
Tnx.
73, Nelu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO4BKM » Mie Ian 14, 2015 1:56 pm

O statie de transformare radiaza majoritar in camp magnetic care se simte puternic doar aproape, se poate incerca cu un receptor care are antena magnetica pe ferita. In camp electric radiaza conductorii care, daca sunt subterani, ca in majoritatea oraselor, au o radiatie redusa. Si daca sunt aerieni, dar pe ei se afla cel mult medie tensiune, radiatia este scazuta datorota campului electric redus. Conteaza si forma undei, dar trebuie sa aibe "ciocuri" severe ca sa deranjeze, o distorsionare "lina" a sinusoidei este neglijabila pe armonicile de ordinul zecilor de mii. Langa mine la tara este un transformator pentru uzul localitatii, reduce de la medie la joasa tensiune, cablul de medie tensiune este subteran, nu se simte. Antena Windom este la 3 m de linia aeriana de joasa tensiune si nu este deranjata. Deranja insa, cand era in functiune, cablul TV, montat pe aceesi stalpi, probabil nu avea legatura la pamant facuta corect si cred ca radia zgomotul surselor in comutatie din amplificatoarele/separatoarele de semnal aflate pe stalpi. De ceva timp firma a dat faliment si zgomotul a disparut. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo8rhm
Mesaje: 337
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:46 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo8rhm » Mie Ian 14, 2015 3:49 pm

@yo9dl
Un element folosit la imbinarea tevilor a fost lemnul strunjit la 95mm diametru, bucati de 400mm lungime, care bineinteles a fost introdus in cele doua tevi adiacente. In prealabil am practicat cu flexul la unul din capetele de imbinare, mai putin cel de inceput si cel de sfarsit al antenei, cate doua fante de 150-200mm lungime la capatul carora am dat cate o gaura de 5-6mm pentru limitare, in caz contrar teava ar avea tendinta sa se despice in continuarea fantelor. Urmatoarea etapa a fost sa introducem teava cu fante peste cealalta astfel incat sa se suprapuna (asigurand contactul electric) pe o distanta de 8-10cm. Pentru blocarea lor am folosit suruburi autoforante pe care le-am infiletat in lemnul interior trecand prin teava. Elementele care au fixat ansamblul in adevaratul sens al cuvantului au fost doua coliere din metal, care au strans teava in jurul cilindrului de lemn interior. Colierele sunt din cele pentru burlanele de scurgere a apei fiind formate din doua bucati care se imbina cu doua suruburi. Aceste coliere au fost folosite pentru a prinde de ele si urechile ce tin rodantele pentru cablu. Nu am uitat ca cele doua coliere de la fiecare imbinere, aflate la 10cm distanta une fata de cealalta, sa le pozitionam la 90 de grade si a le alinia pe toata lungimea antenei astfel ca ancorele sa "cada" asa cum trebuie.
Ne pare rau ca nu am facut poze cu aceste imbinari dar atunci cand esti pioner pe un taram necunoscut nu te mai gandesti decat la reusita actiunii si nu la a imortalizarea momentului.

73 de YO8RHM, Mugurel
YR8E Team
Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
http://www.yo8rhm.com
http://www.yr8e.com
http://www.uus.ro

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo9dl » Mie Ian 14, 2015 6:27 pm

Multumesc pentru informatii Mugurel.
Eu am folosit o alta metoda, dar tevile nu prea mai pot fi demontate.
Imbinarea am facut-o cu o bucata de circa 1,5 m din aceeasi teava, am taiat-o pe generatoare si am introdus-o fortat in cele doua tevi alaturate.
Operatiunea este un pic greoaie, dar prinderea este sigura, nu mai este nevoie de suruburi sau nituri.
Pentru a nu se desface sudura tevilor, acestea au fost asigurate la capete cu cate 2 coliere recuperate de la acelasi gen de tevi.

Nu ar fi rau sa postati aici, dupa un timp, rezultatele obtinute in trafic si cate radiale ati folosit, eventual sistemul de adaptare la cablul de 50 de ohmi si rezultatele masuratorilor.
La o asemenea inaltime a radiantului nu este foarte comod sa obtii acordul pe frecventa dorita (prin reglajul lungimii acestuia) si iti trebuie mult noroc sa-ti iasa din prima.
Felicitari inca odata si mult succes in ceea ce faceti acolo.
73, Nelu

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8DHD » Mie Ian 14, 2015 6:40 pm

@YO4BKM Statia respectiva de transformare e 110/20kV, pentru 0,4 sunt doar 2 transformatoare pentru servicii interne. Statia de fapt e o statie de conexiune care in general face distributia pe 110 kV la intrarea in judet intre diferite bare/linii. De semnalat ca in jurul proprietatii parintilor lui Bob mai putin o latura trec cam vreo 4-5 linii de 110kV la maximum sa zicem 500m de aceasta.
Revenind la subiectul zgomot in frecventele noastre. Vreo 5 ani am lucrat in curtea unei statii asemanatoare si am avut chiar un transceiver HF acolo cu care am lucrat din 3,5 pana in 28, antena un LW montat pe partea opusa statiei, cladirea fiind de birouri. Poate parea incredibil dar martori sunt YO8RFS si YO8RKP ca zgomotul era cel mult undeva la 53 sa zicem, exceptie zilele cu chiciura sau cele cu ceata in care descarcarile pe izolatori te omorau chiar si audio. Transceiverul folosit era un TS515, care avea partea de intrare receptie si detectia pe tuburi.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde YO8RNI » Joi Ian 15, 2015 7:03 am

@yo9dl
Solutia cu cilindrul de lemn a fost prima care ne-a venit in minte, ulterior am mai vazut o solutie de imbinare asemanatoare ce cea descrisa de tine, insa cu segmentul taiat pe generatoare pus pe exteriorul tevilor.Important e ca functioneaza.Uite aici o imagine in care, daca se mareste, se vede cit de cit imbinarea:https://yr8e.files.wordpress.com/2015/01/dsc08578.jpg.Acolo se vede suplimentar un colier din banda perforata pentru siguranta, nu peste tot am folosit, aici cred ca era mai "tensionata" situatia:-)Colierele sint pentru tevile de instalatii, nu pentru burlane, am impresia ca cele folosite la burlane sint mai firave, astea sint destul de solide si au marele avantaj ca ne-au "furnizat" si punctele de ancorare, asa cum zicea si Mugurel.Acelasi colier se vede si la poza cu baza antenei fixate, a fost folosit pentru fixat pirghia cu care am inaltat antena.

In legatura cu perturbatiile, am scris si pe blog dar revin si aici, locatia este intradevar foarte aproape de statia de 110 si, mai mult, cum spunea si YO8DHD, e inconjurata de linii de inalta tensiune.Mult timp am eliminat complet ideea de a o folosi in scopuri radioamatoricesti din motivul asta, mai ales ca tin minte ca mama avea probleme sa prinda Radio Actualitati ce eminte pe 603khz de la vreo 3-4km distanta.Acuma, nu imi amintesc daca a fost o situatie de care zicea YO8DHD, cu ceata sau umezeala, de care sper sa nu prindem noi concurs:-), sau se intimpla frecvent.In disperare de cauza, am decis sa facem testul la receptie de care zicea Mugurel si s-a dovedit o surpriza.Liniste si pace in toate benzile, si dimineata si seara.E foarte adevarat ca am facut receptia cu un beverage orientat spre NV in timp ce statia e spre SE, spre marele n ostru noroc.Ma astept ca in directia aceea sa nu avem o receptie chiar grozava, vom vedea.Din fericire nu sint foarte multe statii incolo.Clar nu o sa lucram nici un VK in 1,8 din locatia aceea:-))Oricum mai rau decit acasa in oras nu poate fi zgomotul:-)
O sa revenim cu detalii si masuratori pe masura ce le realizam, avem weekendul plin de activitati:-))

73!
Bob

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Daca v-a ramas niscai teava de la irigatii si niste sfoa

Mesajde yo3cen » Lun Ian 19, 2015 2:26 am

Iata cum arata un pilon "inalt" pentru antene :
youtube.com/watch?v=yCYZZPwJr_c


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori