Discutii libere.....

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1063
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO4BKM » Vin Ian 16, 2015 3:42 pm

@YO8CLN, am incercat. La mine apar mai multe spatii albe decat in hamradio.ro. De exemplu la "Cluburi asociate", la "despre FRR - structura", seamana cu harta lumii de acum cca 700 de ani cu multe pete albe. Dar am intalnit, nu stiu sigur daca pe acest topic, un angajament optimist ca se lucreaza de zor. Probabil ca mesterul Manole sau ca Penelopa. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Vin Ian 16, 2015 5:24 pm

Domnilor, scapati din vedere cel mai important lucru:
Chiar in primele descrieri am gasit asta: "Ce sunt radioamatorii si de ce au nevoie de o Federatie. Despre o structura care organizeaza si controleaza radiomatorismul in Romania inca din 1936." . Asa ca raspunsul este tot acolo si ar suna cam asa: Avem nevoie de o federatie care sa ne controleze in continuare! Cat adevar! Ce simplu si/au aratat scopul cei care conduc federatia! Multumesc frumos! Bravo! Si cand ma gandesc ca Pit spunea undeva in postarile de pe acest forum spunea ca e bine "sa conlucram"! Avea dreptate! Multe trebuiau controlate si e greu asa imprastiati! Acum stiu pentru ce ne indemna "sa conlucram"! Dealtfel actiunile de sabotare impotriva ARR imi dadeau semne ca se doreste controlul absolut dar acum sunt convins!! Va doresc un radioamatorism sub cupola FRR, liber de "sarcini" Hi!! YO9RIJ Petrica

YO3JW
Mesaje: 577
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO3JW » Vin Ian 16, 2015 5:32 pm

De la YO9RIJ citire:
"Nu avem nimic cu FRR/ul ca institutie si nici nu avem nimic de impartit cu radioamatorii membrii ai FRR/ului. De fapt trebuie sa iti repet ca nu avem nimic de impartit cu nimeni. Stiu ca FRR/ul are acest obiectiv, mai nou, dar nu e treaba noastra. Asa ca te invit in mod public sa nu mai dezinformezi lumea pe aici! "
...dar nu se poate sa se abtina pana nu se baga in FRR care face si drege incepand din 1936 !.... :o

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Vin Ian 16, 2015 8:04 pm

@...frr care controleaza radioamatorismul (si radioamatorii)...din 1936! Felicitari! Asta era motivul pentru care ne indemni sa fim toti uniti? Nu mai este nimic de zis draga Pit! 73!

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO8SSB » Vin Ian 16, 2015 11:26 pm

YO8SS, YO8TTT, YO8XXX

Alexandru Mancas YO8TTT:

4 medalii de aur la campionatul national de hst
Locul 1 la campionatul balcanic hst Piatra Neamt
1 medalie de aur si 4 de bronz la cupa europei hst Polonia
2 medalii de aur si 4 de bronz la campionatul european hst Muntenegru
Locul 7 la Campionatul european de unde scurte
Locul 8 la Russian DX Contest
Locul 11 la ARRL CW

Marian Alexandru Balia YO8XXX:

2 medalii de aur, 2 de argint la campionatul national de hst
Locul 2 la campionatul balcanic hst Piatra Neamt
1 medalie de aur, 1 de argint si 1 de bronz la campionatul european hst Muntenegru

Matei Moscaliuc YO8TYT:

4 locuri patru la campionatul national de hst
locul 4 la campionatul balcanic Piatra Neamt
Locul 1 la RRTC (Russian Radiosport Team Championship)

YO8SS - Campion si antrenor de campioni!!!!!!

dl. Presedinte, de ce nu sunt invitati la premiere??????
Ultima oară modificat Sâm Ian 17, 2015 10:28 am de către YO8SSB, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo9rij » Sâm Ian 17, 2015 2:33 am

@YO8SSB, un raspuns la intrebarea pusa ar putea fi:
De frica! Hi!
Pai cum ar putea justifica faptul ca pentru vanitatea domniei sale pune pe drum oameni doar pentru a le oferi o diploma? Si multe altele! Oricum titlurile sunt viciate de comportamentul execrabil al unor membrii ai conducerii! 73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde YO7CKQ » Sâm Ian 17, 2015 7:28 am

Buna dimineata

@8SSB: impresionanta lista!!! Felicitari celor de acolo :-)

La nivel de YO cred ca ea este si mai mare. Sa ne reamintim asa, pe repede inainte, de fostul meu coleg de serviciu Liviu SOFLETE, YO2BCT
- primul QSO EME in 2.4 GHz din YO, in total 20 entitati DXCC lucrate EME dintr-un total de 27.
- 4 DXCC lucrate in 5.7 GHz
- 10 QSO-uri EME in 10 GHz ( al doilea din YO ) la o zi dupa YO3DDZ
- Articole tehnice de exceptie, mult peste media din YO. Daca studiezi clasamentele de la YO DX Club te sperii!

Faptul ca nu au fost invitati are o explicatie mult mai simpla:
NECUNOASTEREA ACTIVITATII SI REALIZARILOR RADIOAMATORILOR ROMANI. Punct!

Conducerea FRR traieste intr-o lume "mai superioara" care nu are legatura cu activitatea radioamatorilor din YO.

73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo5ajr » Sâm Ian 17, 2015 11:07 am

Nu Penelope dr om Tavi. Mai degraba un fel de Sisif - adica toata lumea are cele mai bune intentii (de si "drumul spre iad este pavat cu ele") poate unii vor sa duca piatra sus apoi se pravaleste - in loc sa ia exemplu de la "Mos Ion Roata" din "mitologia autohtona", care este mai pragmatic si nu a fost grec. Un extraordinar memento regasim in scrierea lui David Summner in traducerea lui Fery YO4PX cu titlu "Tensiuni creative", amintindu-ne de "conlucrare". As dori sa se intelega loialitatea multora (mai ales cei mai varstnici) fata de FRR. De multe ori am facut autoanaliza sa gasesc raspuns la acest "filling". De ce nu ader la SRR sau ARR? Raspunsul meu este ca nu FRR m-a racolat sau m-a gasit - provin inca de la AVSAP pe vrema cand radioamatorismul am perceput ca o familie, prietenos si apoi cei de teapa mea condamna "traseismul" dar aceasta "loialitate" nu se indreapta spre persoane, mai degraba spre un organism al carui nume - FRR si are radacini vrem sau nu in istoria radioamatorismului Roman asa ca ramanem ancorati prin blestematul proverb - "speranta moare ultima". Drama noastra este ca ne apropiem spre sfarsitul ciclului natural de existenta pe Terra pe care se pare o vom parasi cu un sentiment de neimplinire si suparati (in ce a ce priveste radioamatorismul). De fapt cui doare? De fapt pe cine intereseaza? Doar pe cati-va. De fapt cine aude pe noi "maidanezii?". Doar cei care au inima si suflet. Ce fac cei cu inima si suflet? Ard pasiunea in singuratea lor in loc sa dea glas sentimentelor. Pana la urma si strigatul lui Moise in desert a fost bagat in seama doar de Atotputernicul......hi. Sa aveti propagare maxima. 73 de yo5ajr Miki
Ultima oară modificat Sâm Ian 17, 2015 11:38 am de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo8cln » Sâm Ian 17, 2015 11:32 am

Eu cu ei am inceput , OM Sorin (yo7ckq) pt.ca numai vreo 4-5 hami yo stiu ce inseamna sa muncesti pt. 10 Ghz eme ! Iar cind, ai rezultate le impartasesti si celorlalti este jos palaria ! Asta in acceptiunea mea , a lor.... Nu inteleg , din moment ce s-a facut invitatia pt. cluburi de ce s-a mai facut si o lista "pe persoana fizica" (vorba unuia din yo3) ? Mai ales ca pe lista apar si "papagali" (scuze pt. expresie), lumea stie care... 73 ! de yo8cln.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Discutii libere.....

Mesajde yo8cln » Lun Feb 02, 2015 2:01 pm

M-am intors aici, pt. ca, am senzatia ca se creaza impresia ca totul este ok ! Si prima intrebare a mea este : siteu-l frr este "hanradio.ro" sau "frr.org.ro" . Intreb pt . ca cele doua site-uri apar concomitent si la fel de incomplete ! Legat de revista, daca am inteles bine, mai sint reviste (din cele noi) care nu s-au cumparat , nevinzarea lor creaza dificultitati de aparitie a numarului urmator . Daca numarul lor nu este exagerat de mare (peste 100) sint dispus sa le cumpar in asa fel incit urmatorul numar ( pesta 3 luni) sa poata sa apara. 73 ! de yo8cln


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori