Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Documentatii, modificari, programari, analize comparative, masuratori...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde YO7CKQ » Lun Dec 22, 2014 11:25 am


Ceva care poate interesa posesorii de KX3 :-)

Una din problemele cunoscute la ultraportabilul transceiver QRP Elecraft KX3 este legata de radiatorul etajului final. El este o simpla placa metalica instalata in partea superioara a carcasei. Radiatorul este OK pentru traficul in SSB sau CW la 10 wati RF, chiar in regimul QSO dupa QSO. In modurile digitale insa, la acelasi regim, dupa citeva minute actioneaza protectia termica. Chiar si utilizarea la 5 wati RF este problematica la transe lungi de emisie.

Desigur, nevoia creaza produse, asa ca au aparut mai multe oferte de radiatoare suplimentare. Fabricantii sint in USA si VE, radiatoarele costa cam $80-98 la care se adauga $40 pentru transport. Nu stiu, dar sint posibile probleme cu vama ( un mic TVA la valoare+transport ).

Abonat fiind la grupul de discutii dedicat KX3 de pe Yahoo!, am aflat ca este disponibil un radiator fabricat de o mica firma in China:

http://www.windcamp-gear.com/

Pe linga radiator au si alte chstii interesante: semnalez doar unitatea autonoma P-box pentru alimentarea echipamentelor QRP.

Eu am comandat radiatorul, care era disponibil la vinzare pe E-bay. A costat $30 transportul fiind inclus, plus cei 4% pentru PayPal. Mi s-a parut rezonabil raportat la variantele de care scriam mai sus.

Coletul a sosit fara incidente, cam in trei saptamini. Initial am fost notificat de expedierea lui. Este prelucrat OK si are prefabricate gaurile de prindere pe carcasa. Pare fabricat dintr-un aliaj pe baza de aluminiu.

Foto 1.jpg
Foto 1.jpg (71.87 KiB) Vizualizat de 5124 ori


Foto 2.jpg
Foto 2.jpg (80.28 KiB) Vizualizat de 5124 ori


In zona de contact cu carcasa unde sint instalati tranzistorii finali, nu a fost eloxat pentru facilitarea unui transport termic mai bun.

Foto 3.jpg
Foto 3.jpg (89.95 KiB) Vizualizat de 5124 ori


L-am studiat cu atentie si mi s-a parut care are 'burta' pe partea de mijloc ( eu port ochelar de citit ). Asa ca l-am verificat pe o foaie de sticla si am constatat ca la mijloc putea fi strecurata pe sub el o foaie de hirtie. L-am 'corectat' usor prin indoire limitata cu mina.

Revin cu impresii dupa instalare!
73s Sorin-David
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde YO7CKQ » Joi Dec 25, 2014 10:10 am

Post scriptum:
Iata cum arata radiatorul original de la transceiver:

Foto 5.jpg
Foto 5.jpg (82.21 KiB) Vizualizat de 4840 ori


Sarbatori fericite si un An nou mai bun!
Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde YO7CKQ » Lun Ian 19, 2015 4:46 am

Hi
Zilele trecute am procedat la instalarea noului radiator. Radiatorul original se demoneaza rapid prin desfacerea a 4 suruburi. Este nevoie si de o penseta pentru recuperarea piulitelor de la tranzistorii finali.

Foto 6.png
Foto 6.png (401.75 KiB) Vizualizat de 4603 ori


Inainte de a instala radiatoul nou am uns zona de transfer termic neeloxata de pe radiator ( Foto 3 de mai sus ) cu pasta termoconductiva. Am folosit o pasta de calitate pentru procesoare, marca Ceramique 2 produsa de Arctic Silver, comercializata de eMag. Gaurile din radiator s-au potrivit perfect cu cele de pe transceiver si au fost folosite suruburile originale.

Iata citeva vederi cu radiatorul instalat:

Foto 9.jpg
Foto 9.jpg (93.75 KiB) Vizualizat de 4603 ori


Foto 10.jpg
Foto 10.jpg (119.31 KiB) Vizualizat de 4603 ori


Foto 11.JPG
Foto 11.JPG (116.93 KiB) Vizualizat de 4603 ori


73s Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde 4x1ad » Lun Ian 19, 2015 6:34 am

@YO7CKQ: modificarea arata foarte bine, chiar eleganta, fara sa strice aspectul ingrijit al KX-3 -ului.
Apropo, de fapt KX-3 nu are o problema cu radiatorul. El se incadreaza in specificatiile tehnice care spun : output power 0.1-10W PEP in 1.8-21MHz si 8W PEP in 24-28-50MHz; cu precizarea foarte clara ca in modurile cu duty-cycle foarte ridicat (FM, AM & DATA), puterea trebuie mentinuta la maximum 5W PEP. Evident, puterile sunt definite pe o sarcina ideala de 50+/-j0 Ohm. Adaugarea unui radiator mare (raportat la cel original) este intotdeauna benefica, chiar daca modul de prindere (respectiv de transfer al caldurii de la final la noul radiator) nu este chiar cel mai optim. In mod sigur mareste capacitatea de racire cu cateva zeci de procente si permite eventual un castig de putere de 3dB in modurile digitale, fara sa fie nevoie de vreo interventie fizica in placa finalului.
Pentru a intelege ca doar capacitatea de racire a radiatorului original statea in calea obtinerii a 10W PEP in toate modurile, ramane sa ne spui daca autoprotectia mai intra in functiune intr-un mod de lucru cu un duty-cycle ridicat (Data, FM) la 10W PEP output, pentru un interval de timp mai prelungit.
Succes,
73
Morel, 4X1AD, ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde yo3jx » Joi Ian 22, 2015 1:58 pm

Frumos. Eu as fi optat pentru un micro ventilator.

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Pentru proprietarii de ELECRAFT KX3

Mesajde YO3FZS » Joi Feb 05, 2015 6:37 pm

@YO7CKQ: TNX!
Intre timp, KX3 se livreaza cu un alt model de radiator avand suprafata si grosimea mai mari, cu thermal pad, care este disponibil si separat la vanzare ca upgrade la cel existent pana acum http://www.elecraft.com/order_form_parts.htm#kx3 , codul KX3HSMDKT KX3 Heatsink Upgrade Kit.
Detalii aici: http://www.elecraft.com/manual/E740164E%20KX3%20Kit%20Assembly%20Manual%20Errata%20G5-1.pdf

73!

Traian


Înapoi la “Echipamente radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori