otel vs deltex vs phillystran

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde YO9IRF » Mie Feb 11, 2015 3:16 pm

Intrebare legata de Deltex: din ce inteleg, e un poliester monofilament tratat pentru UV. Nu exista problema ruperii la indoire sub unghiuri mici (fiind monofilament) ?

Scop: stalp de aluminiu 45>50>60mm de 9 metri pe un bloc de 10 etaje, cu un beam usor (tribander, ~12Kg), ancorat de la jumatate cu otel si de sus cu Deltex 2.6mm.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde YO8RNI » Mie Feb 11, 2015 4:37 pm

Razvan, din ce prezinta ei pe site, inclusiv aici http://dxavenue.com/en/guying-systems/15-100m-2-6mm-insulating-line-for-guying-of-antennas.html, la documente si la informatii, s-ar parea ca nu scade rezistenta prea mult,din moment ce poti inclusiv innoda firul sau innoda doua fire in prelungire.Cu siguranta proprietatile se mai modifica, de ex la cablul de 7,5mm, prin folosirea bridelor, scade rezistenta cu 15-20%!E specificat la informatii, mi-a scapat si mie intr-o prima faza.
Dar calea cea mai sigura de a evita raspunsul :P e folosirea rodantelor si a acceseroriilor dedicate, acele quick clamp http://dxavenue.com/en/guying-systems/16-quick-clamp-for-guy-lines.html care sunt foarte simple si totodata foarte sigure.Eu am asa ceva la LZA2-40 si sunt foarte eficiente.In felul asta nu indoi firul sub o anumita curbura si nici nu folosesti bride!
Bob

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde YO9IRF » Mie Feb 11, 2015 4:48 pm

Am vazut intre timp si accesoriile, rodante oricum planuiam sa folosesc (dealtfel am folosit si la instalarea actuala cu stalp de 6m si ancore de otel) dar ma gandeam ca e raza de curbura prea mica. S-ar putea sa te poluez cu cateva intrebari (si pe tine si pe Morel) cand mi-oi face timp si curaj sa ma apuc de treaba (ca o tot aman de jumatate de an).

Razvan.

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde YO8RNI » Mie Feb 11, 2015 5:07 pm

YO9IRF scrie: S-ar putea sa te poluez cu cateva intrebari (si pe tine si pe Morel) cand mi-oi face timp si curaj sa ma apuc de treaba (ca o tot aman de jumatate de an).

Razvan.


Cu mare drag te-oi ajuta cu ce stiu si cu ce am invatat la randu-mi de la constructia pilonului meu!Daca ai posibilitatea-adica vecini binevoitori, e pacat sa nu o folosesti :)
Bob

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde YO8RNI » Mie Feb 11, 2015 5:31 pm

yo8cln scrie:E bine ca reusiti (reusim) sa mai construti cite ceva. Pilonul nostru de "baza" , care sustine beamul JP 2000 (14, 21 , 28 Mhz ,antena are vreo 100 kg ,este home made), are 13 m inaltime si este autoportant , telescopabil cu un troliu manual . Fiind la 930 m asl are parte si de vinturi mai puternice dar, din 2004 inca nu da semne de "oboseala". Cit despre piloni mari , incerc sa pun o imagine de la Friedricshafen de anul trecut. Varianta de anul trecut a fost de 60 m ! Am vrut sa intreb de pret dar am vazut ca motorul de la troliul de telescopare are 17 Kw trifazat ori, eu , aici am numai 10 Kw putere instalata asa ca... HI ! 73 ! de yo8cln.


@YO8CLN
Cred ca e o greseala pe undeva, nu am gasit specificatiile de la pilonul de 60m, dar la cel de 51m , cred ca asta e cel din poza,are 6 sectiuni de 11m,motorul de la troliu are "doar"7,5kw, deci cu putin noroc te incadrezi la puterea instalata, hi!La o adica mai imprumuti de la un vecin un kw doi :roll:
Mai multe despre Luso Tower, macar pentru clatirea ochilor ca altfel sunt cam acri strugurii :lol: ,aici http://www.lusotower.com/USA/index.html

Anul asta o sa ajung si eu la Friedrichschafen si intreb eu de pret :o
73!
Bob

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: otel vs deltex vs phillystran

Mesajde yo8cln » Joi Feb 12, 2015 10:43 am

Eroarea este de la mine ! Neavind ochelarii nu am citit prezentarea , dar am socotit babeste 6x11 minus imbinarile, ramin aprox. 60. Nici pretul nu m-a interesat pt. ca... nu cred ca am sa investesc in asa ceva. 73 ! de yo8cln


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori