Antene verticale deosebite

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Antene verticale deosebite

Mesajde YO3AOE » Sâm Iun 20, 2015 10:50 pm

Antenele verticale de genul "ground plane" si in special de tipul "triple leg" au caracteristica principala de a ingusta unghiul de radiatie si de a-l dirija preponderent spre orizont,facilitind astfel legaturile radio la mare si foarte mare distanta,de obicei prin reflexii simple sau chiar multiple.La un aeroport, parca la cel de la Otopeni,am observat pe un acoperis niste-vreo doua-trei-antene verticale care se deosebeau de cele mai sus mentionate,prin faptul ca contragreutatile,in loc sa fie pozitionate orizontal sau oblic in jos,erau pozitionate tot oblic,dar in sus(!),la un unghi pe care l-am apreciat a fi cam de 45* fata de orizontala.Daca stie cineva,ce rost/menire are o astfel de pozitionare,si cam cum arata diagrama de radiatie intr-o astfel de configuratie?.73!,Nelu

Avatar utilizator
yo2msp
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 2:51 pm
Contact:

Re: Antene verticale deosebite

Mesajde yo2msp » Dum Iun 21, 2015 6:57 pm


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antene verticale deosebite

Mesajde YO3AOE » Dum Iun 21, 2015 10:46 pm

Nu,m-am uitat cu multa atentie,erau-sau cel putin asa apareau-hi!-niste simple "triple leg" cu contragreutatile inversate ca unghi,in sensul ca in loc sa faca un unghi descendent cu 45* fata de orizontala,faceau un unghi ascendent cam de aceeasi valoare.Ce-i drept erau destul de mari,in sensul de lungi,atit elementele radiante cit si contragreutatile,avind cam trei-patru metri fiecare, deci tinind cont ca ar fi fost in lambda/4,erau pentru o banda de unde metrice de peste 10 metri,ceea ca m-a cam mirat.Din cauza lungimii-deci si a greutatii-relativ destul de mari,contragreutatile,care erau facute tot din teava de aluminiu-se vedea dupa culoarea specifica-erau usor flexate in jos spre orizontala,desi isi pastrau suficient de bine ascendenta,astfel ca sugerau forma unei uriase flori de crin imperial.73!,Nelu

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Antene verticale deosebite

Mesajde yo2dno » Lun Iun 22, 2015 2:07 am

Am vazut si eu asemenea "flori", de obicei pe sediile inspectoratelor de politie (si fosta militie avea asa ceva). Poate ne spune cineva din domeniu despre ce e vorba, daca n-o fi secret de serviciu...


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antene verticale deosebite

Mesajde YO3AOE » Lun Iun 22, 2015 10:01 am

Da,multam! pentru informatii,am mai primit si o alta varianta,ca ar fi-toate trei la un loc-un sistem de antene de receptie cu diversitate spatiala pentru unde decametrice,provenind de la R.F.T. din fosta R.D.G.,posibil/probabil pentru receptionarea unor date meteo necesare unui aeroport.73!,Nelu-YO3AOE


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori