"Liniste" dupa IARU 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

"Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo5ajr » Mie Iul 22, 2015 3:44 pm

Am tot incercat sa provoc un "ignition" si inaintea acestui mare contest dar si dupa. Am postat cateva scrieri pentru a deschide apetitul si altor echipe HQ participante dar nu numai. Incerc sa-mi explic care este motivul tacerii ca doar toti au dat ce a fost mai bun, cu totii au sacrificat fotoliul comod si aerul conditionat pentru pasiune, cu totii am trecut prin intamplari, evenimente interesante care merita consemnate. De ex. K1ZM (VY2ZM) Jeff (cu care am lucrat in 160m) a postat un foto in care este surprins atipind, cu castile pe urechi, la care si eu am trimis recentul foto facut de YO5OCZ care m-a surprins tot la ora 10 Z atipind cu castile pe urechi consemnand la Jeff "ora fatala" de 10 Z ca si la el...hi. Reactia lui Jeff a fost promta....."I am now old man, Miki"....hi. Nadajduiesc ca Adrian YO3APJ va scrie o analiza a participarii YR HQ in felul sau pragmatic cu bune si rele. In visele mele utopice mereu apare unirea fortelor FRR ARR SRR pentru astfel de "festine" radioamatoricesti - oare va fi odata posibil? Daca da, cu siguranta vom ajunge mult mai sus in clasamentele mondiale. Daca nu - in totdeauna vor fi colegi care vor da tot ce e mai bine pentru reprezentativitatea sufixului YO. 73 de Miki

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo8cln » Mie Iul 22, 2015 6:31 pm

Daca "analiza" va fi facuta de altcineva , probabil ca si aportul celor "puternici" va fi altul.... Pina atunci vom vedea in continuare rezultate gen echipa de la ssb cu scor la 50 % fata de cw si altele , iar sperantele vor fi in continuare desarte... 73 ! de yo8cln.

yo7lfv
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 13, 2010 10:37 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo7lfv » Mie Iul 22, 2015 8:25 pm

Anul asta nu am lucrat in echipa nationala prins cu cateva proiecte , tot de radio , pe care nu le-am putut termina pana in concurs din diferite motive . Urmarind rezultatele postate cu "curaj" pe 3830 consider ca anul asta s-a obtinut un scor foarte bun . Nu stiu care/cum au fost formate echipele pe benzi si pe moduri de lucru dar nu pot decat sa-i felicit , au facut un efort deosebit pe banii lor sa reprezinte echipa nationala . Locul ocupat va fi tot pe acolo , iar pentru a da inainte consider comunicarea ca fiind foarte importanta .
73 ! Robert yp7p / yo7lfv

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO6EX » Mie Iul 22, 2015 9:29 pm

Se pare ca C4HQ are cel mai mare scor: peste 38 milioane puncte.
Interesant ca DA0HQ nu a trimis log...

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo7fb » Mie Iul 22, 2015 11:53 pm

Va salut cu placere!
Miki,initial am vrut sa fac un comentariu la articolul tau,dar ...
Ultima oară modificat Joi Iul 23, 2015 12:46 am de către yo7fb, modificat de 2 ori în total.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO9IRF » Joi Iul 23, 2015 12:26 am

yo7fb scrie:...
Am lucrat din locatia lui Doru,yo7daa situata in apropierea orasului Pitesti, Geamana chiar linga aerodrom(kn24kt). Echipament: trx icom 756 pro3,ft 1000mp backup,antene ; full size zx pt 21 si cushcraft x7, fiecare pe pilonul ei, ampificator home made gu43,aproximativ 1,4kw keydown;
...


Puterea maxima legala permisa in Romania este de 1KW si poate fi folosita doar de detinatorii autorizatiei valabile Clasa I in urma unei notificari prealabile in scris catre ANCOM. YO7DAA detine doar clasa a II-a (ce ii permite un maxim de 200W) iar indicativul YO7FB vad ca nu mai este valabil, conform documentelor publicate de ANCOM. Ce-ai scris in paragraful ala descalifica toata echipa YR0HQ din concurs.

12. Conditions of Entry: Each entrant agrees to be bound by the provisions of this announcement, by the regulations of his/her licensing authority, and by the decisions of the ARRL Awards Committee, acting for the IARU International Secretariat.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo7fb » Joi Iul 23, 2015 12:31 am

:D
Ultima oară modificat Joi Iul 23, 2015 1:01 am de către yo7fb, modificat de 2 ori în total.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo7fb » Joi Iul 23, 2015 12:34 am

Acum poate intelege si Miki de ce este liniste.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde YO8DHD » Joi Iul 23, 2015 8:45 am

@YO9IRF Interpretarea e oarecum gresita. Daca inteleg bine ei au operat indicativul YR0HQ, un indicative de club care are voie oficial 1k. Acum pe baza unei declaratii date, care poate fi luata si ca o lauda nu se descalifica o echipa. Ca FRR este cum este, ca noi o criticam e una. Dar sa critici niste oameni care au vrut doar sa ajute echipa aceasta, nu a FRR-ului chiar daca acesta puncteaza cu rezultatele ei nu mi se pare corect. Am spus-o de cativa ani si o mai repet. Poate ca ar fi bine ca girul acestei echipe sa fie dat de YO DX Club, un club de performanta al radioamatorilor romani. Dar acesta nu este reprezentantul la IARU si poate aceasta este miza si nu neaparat cine si cum lucreaza.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: "Liniste" dupa IARU 2015

Mesajde yo9rij » Joi Iul 23, 2015 9:03 am

Radioamatorii YO, afiliati sau neafiliati, au dreptul de a alege in ce echipa se inscriu daca doresc sa participe la CM IARU HF, asa cum neafiliatii sunt vrand, nevrand, sunt reprezentati la IARU. YP0HQ reprezinta pe cei care nu isi permit sa incalce regulamentul ANCOM. IARU va oferi dispensa de participare in spiritul competitiei, dupa cate cunosc. Acum YO3JW va intelege pentru ce se constitue echipa YP0HQ, si va intelege ca YP0HQ nu se constituie pentru a pune "talpa" realizarilor marete ale FRR! Din pacate, asa cum ne-am obisnuit, YO3JW@ Co, au viziune limitata asupra evenimentelor si a situatiei in ansamblu. Succes 73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori