Cartea "Building a super station", de K1TTT

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Cartea "Building a super station", de K1TTT

Mesajde 4x1ad » Vin Iul 31, 2015 3:56 pm

Una din cartile cele mai utile pentru radioamatorii de pretutindeni este "Building a super station", scrisa de David Robbins, K1TTT. David a hotarat ca editia electronica in format pdf (editia 2014, 713 pagini si sute de scheme si ilustratii) sa fie pusa la dispozitia tuturor radioamatorilor in mod gratuit. Eu consider aceasta carte ca una din cele cateva "Biblii" care trebuie sa stea obligatoriu sub perna oricarui radioamator care se respecta (alaturi de ARRL Handbook, ARRL Antenna Handbook, ON4UN "Low Band DX-ing si evident "Radiotehnica" lui YO8CRZ). Fisierul pdf poate fi dat jos la: http://www.lulu.com/spotlight/k1ttt . Cui are probleme cu site-ul Lulu, ii pot trimite cartea prin WeTransfer.com .

Lectura placuta & 73s de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cartea "Building a super station", de K1TTT

Mesajde 4x1ad » Vin Iul 31, 2015 6:49 pm

Prieteni, deoarece se pare ca Lulu e cam incalcita, am primit o multime de cereri de transfer. Am pus cartea pe WeTransfer. Iata linkul de descarcare rapida : http://we.tl/y1yNVq1W9r

73
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Cartea "Building a super station", de K1TTT

Mesajde yo5ajr » Sâm Aug 01, 2015 4:09 pm

In mare graba (de curios inrait) am downloadat cartea lui David K1TTT gratie generozitatii lui Morel. Tnx Morel. In 6 ore nu m-am dezlipit de citit. Cu David am fost "coleg de breasla" si se obsearva orientarea Dumnealui spre izolatori de IT....hi. Ingeniozitatea radioamatorului nu are hotare. Cartea este in imbold, cred pentru toti radioamatorii dar si ilustrarea bucuriilor de activitati in echipe. Cred ca vor mai apar comentarii pe marginea cartii lui David mai ales partea tehnica dar eu constat ca plac si respecta si animalele (in general ca toti radioamatorii, dupa cum stiu) Mi s-a parut nostim masura de "imbalsamare" al unui TV de catre David in disperare de a scapa de RFI....hi. E o carte excelenta si asa cum a recomandat Morel - nu trebuie sa lipseasca din bibliotecile radioamatorilor.
Tnx mult Morel si pentru idea cu PA. 73 de Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cartea "Building a super station", de K1TTT

Mesajde 4x1ad » Dum Aug 02, 2015 12:40 am

@YO5AJR: generozitatea este doar a lui K1TTT care a acceptat sa puna aceasta carte pe domeniul public.
Am fost placut surprins ca in doar 2 zile au fost 203 downloadari de pe linkul WeTransfer postat de mine pe FaceBook .
Cartea pare de domeniul stiintifico-fantastic pentru cei care se lupta cu ostilitatea vecinilor din marile orase si greutatile economice de zi cu zi, dar reprezinta o sursa de informatii utile pentru cei care traiesc in mediul rural si vor sa-si dezvolte o "ferma" de antene. Evident, dupa o filtrare adecvata si o adaptare la realitatile locale. Si grupurile care se organizeaza pentru diverse concursuri internationale majore, pot extrage nu putine informatii pretioase din randurile acestui jurnal de 30 de ani tinut de un autor care pare ca s-a nascut doar ca sa ridice piloni si antene enorme si sa-si petreaca viata intretinandu-le si reparandu-le fara o clipa de ragaz.
Apropo de animalutze, si eu am constatat ca radioamatorii iubesc cateii si pisicutele mai mult decat restul semenilor. Or fi efectele secundare ale RF-ului ? ;)

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori