Antena magnetic loop si tuner

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO3RP
Mesaje: 25
Membru din: Dum Iul 05, 2015 1:22 pm
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO3RP » Joi Aug 06, 2015 9:55 am

Cand am fost sa iau antena de la YO9FNJ, mi-a aratat un condensator exact cum l-ai descris si mi-a explicat principiul. Din punct de vedere mecanic este mai dificil de executat, insa nu si pentru cine se pricepe ;)
Din punctul meu de vedere este o solutie foarte buna in cazul acordului manual fie direct, fie prin reductor de turatie, sau pentru o automatizare care foloseste motoare DC de turatie mica (sau cu mecanism reductor).
Nu stiu cat de usor este sa folosesti acest gen de condensator cu un ATU cu motor DC sau cu un stepper dar cred ca se poate gasi o solutie tehnica si pentru asa ceva.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Antena magnetic loop si tuner

Mesajde YO3AOE » Joi Aug 06, 2015 1:59 pm

O solutie mecano-electrica buna si relativ simpla ar putea fi constituita dintr-un motoras de tensiune continua cu reductor mecanic provenit dintr-o mica surubelnita electrica-se gasesc peste tot si sint de multe feluri,trebuie ales prin probe-a carui turatie sa fie reglata automat printr-o bucla de control,in sensul ca sursa lui de alimentare-ceva de genul 317-sa fie comandata direct sau intermediat chiar de nivelul undei reflectate,eventual usor amplificate cu un etaj amplificator de c.c.,tensiunea de comanda-convenabil aleasa, preferabil reglabila-fiind aplicata pe pinul de reglaj al sursei,prin intermediul unui tranzistor inseriat cu el spre masa.Este doar o idee,cred eu cea mai simpla si eficace,fiindca nu necesita nici motor pas-cu-pas,nici vreun micro-controller,care ar complica in mod inutil-si nejustificat!-circuitul.73!,Nelu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori