Dimensiuni Force12-XR6

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde yo4hgx » Mar Oct 20, 2015 3:13 pm

Eram curios sa fac o comparatie intre Force12-XR5 si mai noul XR6 insa nu reusesc sa gasesc dimensiunile fizice ale celei din urma. Eventual o modelare NEC?...

73 de YO4HGX

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde 4x1ad » Mar Oct 20, 2015 5:19 pm

@YO4HGX: in zapaceala curioasei tranzactii/parteneriat dintre Force12 (cvasi disparuta) si Innova Antennas, nu mai poti gasi dimensiuni si date ordonate si credibile.
Iata o comparatie intre XR6 si XR-5:

XR-6 :
6 benzi 20/17/15/12/10/6m
Nr.Elemente: 11 (cate 2 active pe fiecare banda cu exceptia bezii de 12m (unde are un singur element vibrator si foloseste unul din elementii din 15m ca pseudo-reflector)
Greutate: 28.7Kg
Boom: 3.6m
Cel mai lung element: 11.6m in varianta nescurtata in banda de 20m si 8.9m (in varianta scurtata prin metoda capacity loaded). Restul elementelor au jumatate de lambda plus cateva procente.
Turning radius: 6m
Windload: 1.2mp
Gain: 20m: 6.05dBi; 17m:6.33dBi; 15m: 6.33dBi; 12m: 5.52dBi; 10m: 6.78dBi; 6m:7.55dBi
F/B: 20m: 10.71dB; 17m:13.23dB; 15m: 13.23; 12m: 10dB; 10m: 22.27dB; 6m:25.27dB

XR-5 :
5 benzi 20/17/15/12/10m
Nr.Elemente: 9 (cate 2 active pe fiecare banda cu exceptia bezii de 12m (unde are un singur element vibrator si foloseste unul din elementii din 15m ca pseudo-reflector)
Greutate: 28Kg
Boom: 3.5m
Cel mai lung element: 11.6m (in varianta nescurtata in banda de 20m si 8.9m in varianta scurtata prin metoda capacity loaded). Restul elementelor au jumatate de lambda plus cateva procente.
Turning radius: 6m
Windload: 1.2mp
Gain: 20m: 5.95dBi; 17m: 6.4dBi; 15m: 6.37dBi; 12m: 5.45dBi; 10m: 6.72dBi
F/B: 20m: 10.71dB; 17m:13.23dB; 15m: 13.23; 12m: 10dB; 10m: 22.27dB; 6m:25.27dB

Cele doua modele sunt aproape similare atat fizic cat si ca performanta. Singura diferenta este prezenta a doua elemente suplimentare pentru 6m la XR-6, care adauga inca aproape 1Kg la greutate.
Este adevarat ca ambele antene sunt monobandere intercalate foarte compacte, insa atat castigul cat si raportul fata/spate sunt mediocre datorita faptului ca au doar cate 2 elemente active per banda si un boom foarte scurt care nu permite o distanta mai optima intre elemente. Cand ma uit la valorile G si F/B, nu sunt sigur ca vreuna din antene merita investitia necesara in pilon, rotor si ancore. Raportul cost/performanta mi se pare defavorabil. XR-5 si XR-6 se potrivesc doar acolo unde exista o limitare severa de locatie care nu permite un turning radius mai mare de 6m. Din aceiasi clasa de antene, eu as lua in considerare unul din modelele LZ 10-5 sau LZ 9-5 cu un G si F/B mai convenabil si care au un raport cost/performanta mai bun. Este doar o opinie personala. Mai exista si alte criterii de evaluare si comparatie (ex.calitatea aluminiului, a plasticului izolator, elementele de prindere si fixare, soliditatea constructiei pe timp de iarna etc.), dar in mare cam asta este.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde yo4hgx » Mar Oct 20, 2015 6:04 pm

Morel,

In manualul pe care l-am descarcat eu (vezi atasamentul) XR5 are 10 elemente iar lungimea boom-ului este de 5.9m. Probabil sunt mai multe variante de XR5.

Cifrele intr-adevar, nu sunt ametitoare dar eram curios cum au reusit ei sa pastreze cam acelasi gain si f/b de la XR5 si pentru XR6 care are un boom de numai 3.6m si careia i-au mai adaugat si o banda in plus.

Am simulat XR5 in 4nec2 si eram curios sa fac o comparatie cu noua XR6, fie chiar si subiectiva dar asa cum ziceam si in primul post, nu gasesc nicaieri dimensiunile fizice ale celei din urma.

Multumesc pentru sugestie, am aruncat o privire si pe LZ Antennas care au preturi competitive insa nu stiu mai nimic despre calitatea materialelor si a constructiei in sine

Nu e pentru mine, incerc sa consiliez un prieten...

73
Fişiere ataşate
Force 12 Classic Manual - XR-5.pdf
Force12 XR5
(1.09 MiB) Descărcat de 295 ori

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde 4x1ad » Mar Oct 20, 2015 8:10 pm

@YO4HGX: n-am intrat in detalii insa ceea ce se intampla cu Force12 si noul proprietar Innova este o mare salata de varza. Parte din modele s-au transferat, parte nu; unele transferate au suferit deja modificarile imaginate de noul proprietar/asociat, G0KSC. Denumirile modelelor parte s-au schimbat, parte nu. Pentru a spori si mai mult confuzia, ramasitele atelierului Force12 inca mai asambleaza XR de tip anterior fara nici o schimbare de model. Cert este ca la ora actuala nu mai exista decat un singur model XR-5, cel cu 9 elemente: http://www.innovantennas.com/our-antenn ... id/55.html . Manualul pe care-l ai tu provine de la primul model din 2002, scos de primul proprietar al lui Force12, Tom Schiller, N6BT. Dar de atunci Force12 a dat faliment de 3 ori si acum este la al patrulea proprietar. Nu exista un data base cu manualele produselor si face impresia ca asociatii sunt oameni tehnici si talentati insa dezordonati logistic. Opinia mea.
XR-6 este provenit tot din ultimul XR-5 cu adaugarea benzii de 6m. Mai exista inca o zapaceala si cu faptul ca parte din modelele XR-5 si XR-6 s-au vandut o perioada sub denumirea CP-5 si CP-6. Apoi au revenit la numele XR. Ambele au si versiuni care nu figureaza in catalog, cele cu elementele pentru 20m nescurtate. Cireasa de pe tort este faptul ca s-au comercializat modele XR cu suruburi milimetrice dar si cu masuri imperiale - evident fara vreo mentiune la numele modelului.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde yo4hgx » Mie Oct 21, 2015 2:28 am

Morel,

Multumesc pentru lamuriri, inteleg ca nu am nici o sansa sa obtin marimile fizice ale antenelor XR5-6, ma refer la variantele mai noi.

La XR5 din manualul atasat anterior mi s-a parut cel putin interesanta varianta alimentarii de tip "open sleeve" si aranjarea si distributia interactiva a curentilor pe mai multi elementi intr-o singura banda si as fi vrut sa vad daca si cum au evoluat. Stiu, acest tip de antene reprezinta un mare compromis, dar pot oferi un mare pas inainte fata de dipolii nostri, cei de toata ziua.

Eram curios care sunt diferentele dintre XR6 si spre exemplu un hexbeam, un alt mare (ingenios) compromis.

Cu ocazia acestei discutii am cautat un pic prin arhiva forumului si am observat ca nu exista un topic dedicat modelarii ez/nec. Poate ar fi binevenita deschiderea unei colectii de file de simulari de antene comerciale, proiecte particulare, testate in practica... sau doar pe calculator?

73 de Marian
YO4HGX

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde 4x1ad » Mie Oct 21, 2015 6:11 am

@YO4HGX: Marian, vezi ca materiale despre seria XR (si nu numai) se gasesc pe net sub diverse adrese mai vechi si mai noi ale Force12. Si ce a ramas din F12 in Texas are un site propriu. Iti sugerez sa te duci si pe site-ul lui Tom N6BT, tatal tuturor multi-monobandurilor pe un singur boom de la care s-au "alaptat" toti producatorii de antene multi/mono de astazi (Optibeam, JK Antennas, DX-Avenue, LZ Antennas etc). Apropo, ai sa gasesti acolo si extracte pdf din cartea "Arrays of Light" scrisa de N6BT in 1990: http://www.n6bt.com/n6bt-AAOL-3rd-1.htm . In acei ani am trimis in YO cateva exemplare, dar nu mai tin minte cui. E o carte buna, interesanta.
Daca transpiri putin, gasesti pe net fisiere diverse cu antene industriale simulate pe diverse programe. Cam fiecare program are si cate un Forum de discutii si daca le urmaresti arhivele, vei gasi (dupa filtrare) multe informatii pretioase. Timp si rabdare sa ai.
In ceea ce priveste conceptele de antena multiband, monobandurile intercalate (Optibeam, JK Antennas, DX-Avenue/F6ARC, Innova, LZ Antennas care au evoluat din modelele initiale C si XR de la Force12) sunt compromisurile cele mai reduse, comparate cu conceptele clasice de antene multiband cu trapuri (Hy-Gain, Cushcraft, Fritzel, Mosley, Asahi etc., care sufera de pierderile din trapuri) sau fata de cele de fitze cu elemente cu lungime variabila (SteppIR, UltraBeam si VersaBeam/Kohjinsha, care sufera de distante neoptimizate intre elemente). Ca opinie personala, cel mai mult se poate invata de la conceptul Optibeam, Tom DF2BO fiind la ora actuala cel mai avansat designer in materie de antene pentru HF.

73 Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo9bxe
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:15 pm
Contact:

Re: Dimensiuni Force12-XR6

Mesajde yo9bxe » Mar Iun 21, 2016 6:04 pm

Salut Morel ,
Sunt Nelu YO9BXE.Am vazut un comentariu de-al tau despre antena K9AY. Doresc sa discutam mai mult despre aceasta antena. Ma gasesti pe skype sau la tel: 0722/651593. Astept sa te aud.
O zi buna Nelu


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori