YO DX HF Contest 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO2DFA » Mie Noi 04, 2015 10:19 am

În sfârșit sunt în posesia tuturor trofeelor pentru participanții YO! Mii de mulțumiri sponsorilor! Urmează personalizarea și înmânarea lor câștigătorilor! Din câte am înțeles FRR intenționează să organizeze o nouă ediție a Zilei Campionilor! Sper să fie prezenți câți mai mulți dintre câștigători! Cei ce nu vor putea ajunge în YO3 vor primii trofeele prin poștă! Până atunci .... încerc să atașez o poză! Încă o dată mulțumiri tuturor participanților YO, și în special celor care au trimis LOG-ul!
Clasamentele provizorii (până la rezolvarea eventualelor contestații) pot fi văzute la http://www.yodx.ro/en/yodx-hf-2015-rezultate-yo
De asemenea lista LOG-urilor primite poate fi văzută la http://www.yodx.ro/en/logs-received
73 Ovidiu
Fişiere ataşate
TROFEE_YO_DX_HF_2015.jpg
TROFEE_YO_DX_HF_2015.jpg (2.97 MiB) Vizualizat de 5164 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Mie Noi 04, 2015 10:25 am

Intentionati sa publicati si logurile in urma arbitrarii ? 73 ! de yo8cln.

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO2DFA » Joi Noi 05, 2015 6:36 pm

yo8cln scrie:Intentionati sa publicati si logurile in urma arbitrarii ? 73 ! de yo8cln.

73 Dr OM Ghiță! Inițial intenționam să le public. TNX lui DL5MHR care mi le-a trimis corectate! După o discuție ... întâmplătoare cu un consilier juridic, am înțeles că prin publicare încalc nu știu ce lege privind secretul corespondenței, aceste LOG-uri fiind trimise pe o anumită adresă, prin regulament (o scăpare de-a mea) nespecificând faptul că prin trimiterea LOG-urilor participanții sunt de acord cu publicarea lor.
Având în vedere că în calitate de președinte al Comisiei Centrale de U.S. am "contribuit" la pierderea unui proces de către FRR nu știu cum să procedez!
Deocamdată ... cei interesați își pot vedea LOG-ul în urma unui e-mail adresat mie! Mai departe ... vom vedea! Poate îmi voi asuma riscul unui nou proces!
73 și mult succes în tot ceea ce intreprindeți! YO2DFA

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo5ajr » Joi Noi 05, 2015 7:25 pm

E colosal. Degeaba ai cele mai bune intentii - poti incalca legea la tot pasul si apoi aceste "gereseli" sa fie exploatate de super carcotasi cunoscatori a tuturor paragrafelor dintr-o lege interpretabila in contra celuia pentru care vor cauza zile fripte. Unde naiba am ajuns - noi....radioamatorii? Mai lipseste sa strecuram otravuri unul in paharul altuia la oarece simpozion ca intr- o famile veritabila de tip "Borgia"? E timpul sa disecam mai atent regulamentle "strainilor" organizatori, de ex ARRL si altii in aceasta problematica, poate le facem felul si lor! La naiba.
73 totusi tuturor. de Miki

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RNI » Joi Noi 05, 2015 8:13 pm

Extras din regulamentul cqww ce tocmai a fost si care publica logurile de mult timp...
By submitting a CQ WW DX Contest log, and in consideration of the efforts of the CQ WW DX Contest Committee to review and evaluate that log, an entrant unconditionally and irrevocably agrees that he/she has
(.....)
3) agreed the log entry may be made open to the public,

La concursurile ARRL nu am vazut specificat in regulament, dar parca nici logurile nu sunt publice, nu am stat sa studiez.

Oricat de stupid ar parea, ce spune YO2DFA e adevarat...Poate regulamentul de la anul va fi revizuit sa includa si treaba asta.

Mi se pare insa interesanta alta chestie din regulament, daca tot am adus vorba
C. Audio Recordings: Any single operator entrant (see V.A.1) competing for a top three finish at the (a) World, (b) Continent, or (c) USA levels, must record the transmitted and received audio as heard by the operator for the duration of the contest operation. The recording must be in a common format (e.g., mp3) and should include the audio to each ear as a separate channel. The recording may be requested by the Committee within 90 days after the log deadline to help adjudicate the log. The recording files must be provided by the entrant within 5 days of the request. If no recording is made available, the Committee may reclassify or disqualify the entry.

Oare ce s-ar intampla daca ar fi si la noi la fel??
Poate nu ar mai fi atatea discutii pe forum? :lol:

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo3hjv » Vin Aug 26, 2016 6:35 pm

Un soft de log pentru acest concurs este?

Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO5PQQ » Vin Aug 26, 2016 6:48 pm

n1mm(+)

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo7fb » Vin Aug 26, 2016 7:34 pm

Recomand tot N1MM+.
Are tot ce trebuie. Spor!

YO7BPC
Mesaje: 83
Membru din: Lun Ian 03, 2011 8:54 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO7BPC » Vin Aug 26, 2016 7:40 pm

E un soft de concurs excelent dar nu acceptă 2 etape in CN UUS !
Însă se lasă păcălit ...
73 de YO7BPC

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo7fb » Vin Aug 26, 2016 7:50 pm

YO7BPC scrie:E un soft de concurs excelent dar nu acceptă 2 etape in CN UUS !
Însă se lasă păcălit ...

Incerca cu UDC(user defined contest)


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori