antena moxon omnidirectionala?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO8SXT » Sâm Noi 21, 2015 7:35 am

salut pe toata lumea...am o problema de rezolvat...vreau sa FAC o antena vhf pentru un repetor,imi trebuie ceva omnidirectionala si care sa fie si relativ usor de construit(am posibilitatea sa cumpar,dar unde e distractia in asta?!),m-am oprit la 2 variante,una e vorba de un J-pole si....un moxon iar la moxon vine si intrebarea:pot monta si lega 2 antene moxon spate in spate pentru o acoperire de aproximativ 360 grade?la antena moxon constructia e foarte simpla si din cate am citit e si foarte eficienta...73

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO9IRF » Sâm Noi 21, 2015 9:41 am

Poti lega doua antene directive spate in spate, dar ansamblul nu va functiona omnidirectional si nici nu va avea performanta asteptata. Motivele sunt multe, daca te intereseaza le putem detalia.

Nici J-pole nu este o alegere prea fericita, desi in simulari simple pare ca functioneaza OK este foarte sensibila la influentele din mediul inconjurator si ale instalarii. Rezulta pierderi, diagrama de radiatie imprevizibila, SWR sensibil la ploaie/zapada/gheata etc.

La broadcast sau in domeniul comercial se folosesc dipoli verticali, cand nu e suficient castigul unuia se pot pune 2, 4, 8, etc. E cel mai robust si predictibil concept, uite aici toate informatiile necesare pentru a construi asa ceva:

http://www.kg4jjh.com/vda.html

Razvan.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO6EX » Sâm Noi 21, 2015 11:23 am

- Antena Moxon este directiva, uni-directionala. Pentru a avea o acoperire de 360' vei avea nevoie de 4 antene cuplate corespunzator.
- Distanta dintre reflectoarele antenei trebuie sa fie cca L/4, pentru a nu se modifica impedanta.
- Atasat se poate vedea diagrama de radiatie a unei antene Moxon.
Fişiere ataşate
moxon.gif
moxon.gif (12.87 KiB) Vizualizat de 6324 ori

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO6PMX » Sâm Noi 21, 2015 11:53 am

Eu personal n-as ezita nici o clipa pentru J-pole. Se construieste extrem de usor, din teava de cupru de la incalzirea centrala, un teu, un cot si un dop. Folosesc asa ceva de cativa ani deja, merge foarte bine. SWR-ul masurat jos la constructie a fost identic cu swr-ul dupa instalarea pe acoperis. Raspectand calculele, fecventa de rezonanta "s-a nimerit" aproape perfect, inclusiv pozitia punctului de alimentare...

73 si spor la munca!

P.S. Cablul de coborare in VHF este EXTREM de important, trebuie sa fie minim RG213 MIL, variante gen H-155 sau RG-58 sunt din start necastigatoare.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde yo2loj » Sâm Noi 21, 2015 3:04 pm

Si in final toata lumea va trage concluzia ca o "antena de fabrica", cum ar fi Sirio GP 6-E (2 x 5/8l, 3.8 dBd), care costa 200RON noua e si mai robusta, si mai fiabila, si mai usor de montat si merge si mai bine.

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO5BFJ » Sâm Noi 21, 2015 3:55 pm

Da, dar pierzi " distractia ". Un dipol bazooka vertical >>>??? !
Succese si 73 !

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde yo2msb » Sâm Noi 21, 2015 6:06 pm

Subscriu pentru dipolul bazooka vertical. Am avut ani de zile o astfel de antena instalata intr-un tub Bergman, pana a intrat apa intr-un final si a facut mizerie pe acolo. Vorbeam cu bazooka in simplex tot Banatul si imprejurimile: Arad, Lipova, Gataia, Otelu Rosu, Resita ba chiar si la Belgrad iarna in perioade cu propagare. Dupa ce s-a stricat bazooka, am inlocuit-o cu o antena industriala amplasata in aceeasi locatie. Acum vorbesc doar in Timisoara sau pe repetoarele din zona...
crocodil de munte

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO8SXT » Sâm Noi 21, 2015 6:54 pm

am citit toate mesajele si pot sa spun urmatoarele:pot sa cumpar si un Diamond,oricare,dar vreau putina distractie in a construi,chiar daca ma ajunge sa dau mai mult pe materiale...ma gandeam la varianta cu 3 sau 4 maxon astfel incat sa se ajunga la 360 grade acoperire si asta sa existe spatiu intre antene astfel incat sa nu se "incurce" una cu alta...dar nu tin mortis la aceasta varianta,la J-pole era ideea ca e posibila o constructie mai solida si pot sa uit de ea pe stalp...:D.daca nu se poate cu acestea astept recomandari si impreuna cu recomandari va rog si niste linkuri ori schite cu antenele,ideea e sa se poata transmite omnidirectional si cu o putere situata intre 30-60W,vreau sa intreb daca in cazul unui repetor se poate ocoli varianta cu un duplexor si sa se mondeze 2 antene,una pentru receptor si alta pentru emitator...73

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde yo2loj » Sâm Noi 21, 2015 7:11 pm

Daca e vorba de placerea constructiei atunci asta e cu totul alta problema :D

Dar in cazul asta, 4 dipoli verticali pusi in jurul pilonului sunt mult mai robusti. Desigur depinde si de accesul la pilon. Daca e facil nu sunt problema nici cu alte antene, dar daca accesul e greoi, orientarea ar trebui sa fie spre robustete.

Legat de 2 antene la distanta, teoretic este posibil DAR.... inductia intre cabluri in zona apropiata repetorului ar putea fi suficienta sa diminueze sensibilitatea la receptie.
Ar mai fi versiunea cu 2 locatii Rx si Tx, si un link UHF intre ele, unde performanta de receptie este maxima.

YO8SXT
Mesaje: 30
Membru din: Joi Oct 02, 2014 10:32 am
Contact:

Re: antena moxon omnidirectionala?

Mesajde YO8SXT » Dum Noi 22, 2015 7:04 pm

versiunea cu doua locatii nu ar fi chiar dificil....ma gandesc doar ca devine mai complicat si deci cu sanse mai mari de defectiune...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator