Antena la fereastra

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Antena la fereastra

Mesajde yo3cen » Sâm Noi 21, 2015 7:14 pm

Dupa 40 de ani de radioamatorism si "libertatea" de a instala antene pe terasa blocurilor unde am locuit, am intrat si eu in "clubul" radioamatorilor carora le este interzis (de asociatia de locatari) sa monteze antene pe terasa blocului. Terasa a fost reparata iar antenele mele (o verticala multibanda tip furculita si un dipol inv Vee, puse pe casa liftului de vreo 10 ani), puneau in pericol izolatia de pe terasa.
In plus, un locatar de la ultimul etaj, se plangea ca il iradiez cu antenele. Ca sa nu-mi pun vecinii in cap, mi-am luat antenele de pe terasa blocului.

La demontarea antenelor de pe bloc au fost prezenti pe terasa blocului: presedinta asociatiei de propietari si doi membrii din comitetul de bloc.
Cei trei ma supravegheau ca sa nu distrug izolatia de pe bloc cand demontam antenele sau sa nu zica alti locatari ca eu am distrus izolatia de pe bloc cand mi-am dat jos antenele.
Cei trei au avuta rabdare sa ma supravegheze pe terasa vreo doua ore pana mi-am strans sarmele, pilonii si cablurile coaxiale de pe bloc. Niste nemernici.
No comment.
====

In prezent folosesc (cu rezultate satisfacatoare) o antena endfed (http://pa-11019.blogspot.nl/2012/04/149 ... as-35.html)
care pleaca, in jos catre un pom, de la o fereastra a apartamentului de la etajul 6 unde locuiesc.

Mai am disponibila o fereastra (la etajul 6 din 8) unde doresc sa montez inca o antena.
Cutand pe net am gasit o varianta de antena antena multiband construita pe un bat de undita (http://qrz-e.ru/forum/29-908-1
http://qrz-e.ru/forum/29-908-5
dar si variante de antene tip loop/one element quad (http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Quad/quadeng.htm)

Cochetez cu ideea de a instala la fereastra, in afara blocului, o antena "verticala" multiband ca cea din linkul rusesc dar montata la orizontala sau la un unghi oarecare (care?) fata de verticala blocului.
De asemenea ma gandesc la o antena monoband tip delta loop montata cu varful in jos si alimentata la coltul de langa bloc sau la centrul laturii orizontale.
O varianta ar fi si un cadru dreptunghi (pa0fri) care atarna de la fereastra in jos si alimentat la partea superioara in centrul laturii mici a dreptunghiului.

Benzi de interes pentru antena montata la fereastra: 14Mhz, 21Mhz (radiatie pentru DX). Eventual multibanda.
Materiale de care dispun: bat de undita din fibra de sticla lung de 8m, tevi din duraluminiu (vreo 7m), cablu coaxial RG213, sarma suficienta.
Exclud folosirea unor antene alimentate cu scarita, antene cu bobine intercalate, antene magnetic loop, antene "acordabile" cu tuner extern (doar tunerul din xcvr).
Nu am nici posibilitatea de a monta de la fereastra o antena care sa fie ancorata de "ceva pomi, etc" in fata blocului. Doar o antena facuta pe un bat de undita montat la fereastra in afara blocului sau care foloseste batul de undita ca suport.
Nu ma pricep sa modelez antene cu software.

Astept propuneri/idei de antena la fereastra din partea dvs.

P.S. pentru citirea/traducerea unor linkuri am folosit google translate.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde YO6EX » Sâm Noi 21, 2015 8:25 pm

Fişiere ataşate
Antene-YO6EX-Medias-1.JPG
Antene-YO6EX-Medias-1.JPG (132.94 KiB) Vizualizat de 5989 ori
Fading-.JPG
Fading-.JPG (154.33 KiB) Vizualizat de 5989 ori

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde yo3cen » Lun Noi 23, 2015 9:17 am



Multumesc Vasile pentru idei.
Antena multibanda prezentata de dvs. ar putea sa fie o solutie.
Insa asta inseamna sa folosesc o linie de alimentare facuta din doua coaxiale si, de asemenea, sa-mi construiesc un Z-match.
In plus, linia de alimentare ar trebui sa aiba vreo 10m lungime de la fereastra pana in debaraua unde am transceiverul.
Stiu ca o linie scarita nu se poate monta aproape de pereti/corpuri metalice. Nu stiu daca acest lucru este valabil si pentru o linie facuta din doua cabluri coaxiale paralele.
Cu stima,
Gabi, yo3cen

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde YO6EX » Lun Noi 23, 2015 10:45 am

yo3cen scrie:
Stiu ca o linie scarita nu se poate monta aproape de pereti/corpuri metalice. Nu stiu daca acest lucru este valabil si pentru o linie facuta din doua cabluri coaxiale paralele.
Cu stima,
Gabi, yo3cen


Se poate face o linie din doua cabluri coaxiale de 75 ohm, fara nici-o problema.
Cele doua trese se conecteaza intre ele la ambele capete.

GL
YO6EX

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde yo3cen » Joi Ian 07, 2016 4:18 pm

Tot cautand pe net dupa o antena montabila la fereastra am gasit modelele de antene loop tip oblong (rectangulare):
http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Quad/quadeng.htm
http://www.qsl.net/dk7zb/DK7ZB-Quad/Oblong.htm
http://kt4qw.com/acan1bu.htm

Am incropit repede o antena loop dreptunghiulara monoband (21Mhz) atarnata vertical pe batul de undita montat orizontal la fereastra: laturile mici (orizontale) ale dreptunghiului au lungimea de 2.5m iar laturile mari, verticale, au lungimea de 5.10m. Am alimentat antena la mijlocul laturii superioare cu un coax RG213 presupunand ca antena are impedanta de 50ohmi (conform linkurilor de mai sus). Perimetrul antenei l-am aproximat si nu am tinut seama de coeficientul de scurtare datorat izolatiei din plastic a firului de cupru folosit (diametru 1.5mm).

Antena a atarnat de la mine, etajul 6, pana la etajul 4 iar distanta fata de peretele blocului a fost de 4.5m (cea mai apropiata latura verticala). Experimentarile le-am facut scurt si pe intuneric ca sa nu ma intrebe vecinii ce sarme atarna in fata ferestrelor lor. Dupa experimentari an strans antena (deocamdata).
Urmeaza sa fac o montura pe peretele blocului pentru batul de undita astfel incat antena sa nu mai atarne in fata ferestrelor vecinilor de la etajele inferioare.

Rezultatele in trafic au fost incurajatoare: seara, la inchderea propagarii, intr-o jumatate de ora am lucrat o statie din W si cateva din G (SSB-100W).
======

Din link-urile de mai sus am inteles ca impedanta antenei este dependenta de raportul dintre lungimea si inaltimea dreptunghiului. De exemplu PA0FRI zice ca pentru o impedanta de 50 ohmi lungimea dreptunghiului = 2.028 x latimea dreptunghiului. DK7ZK prezinta un tabel pe tema Z (functie de lungime/latime dreptunghi). Cum se calculeaza impedanta in acest caz?

Sa zicem ca doresc sa alimentez antena oblong printr-un cablu coaxial subtire de 75ohmi (disponibil si de buna calitate) fiindca nu am cablu subtire de 50 ohmi iar RG213 nu prea arata frumos insirat prin apartament de la fereastra pana la mine in "man's cave". Care ar fi raportul intre laturile dreptunghiului pentru alimentare la centru pe latura mica astfel incat impedanta sa fie 75 ohmi?

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde 4x1ad » Vin Ian 08, 2016 3:38 am

@YO3CEN: loop-ul cu dimensiunile tale prezinta o impedanta de 52.1+j61.3 Ohm la 21.2MHz respectiv un SWR de 1:3.1 (vezi Figura 1). Aceasta asumand ca alimentarea se face in mijlocul elementului inferior si ca agatata la etajul 6, partea inferioara a antenei are cca.12m inaltime fata de sol. Unghiul de elevatie (de plecare) a lobului major cel mai favorabil este de 50 de grade, valoare mediocra pentru distante mari si foarte mari in aceasta banda. Unghiul de elevatie este indicatorul cel mai bun despre cum va merge antena la DX - ca cat mai mic cu atat distantele acoperite vor fi mai mari. Pentru comparatie, un dipol ½ Lambda in aceiasi frecventa este mult inferior loop-ului, avand 72-90 de grade la 12 respectiv 18m inaltime (majoritatea energiei merge inutil in sus). Un vertical in ¼ Lambda cu 4 radiale elevate va avea un unghi de elevatie de cca. 14-11 grade la 12 respectiv 18m fata de sol, adica foarte bun la DX pe emisie.

Antena se poate optimiza putin prin reducerea elementelor orizontale de la 2.5m la 2.33m. Impedanta va cobori la 44.6+j1.8 Ohm si SWR-ul scontat se va reduce de la 1:3.1 la 1:1.1 (vezi Figura 2).

In cazul in care doresti sa folosesti un cablu de 75 Ohm, atunci vezi evolutia impedantei si a SWR-ului cu dimensiunile originale si cu cele optimizate (Vezi Figurile 3 & 4). Insa va mai aparea o dezadaptare suplimentara in shack presupunand ca transceiverul tau are 50 Ohm impedanta de iesire.

Daca doresti sa dai cumva preferinta unei directii, poti alimenta antena excentric, la capatul de langa zidul blocului (Vezi Figura 5)

In orice situatie, antena va avea nevoie de un balun 1:1 si eventual un soc RF serie cu balunul, pentru a reduce interferentele date de curentii de mod comun cand antena trece prea aproape de televizoarele si computerele vecinilor.

Site-urile citate au o parte de material util dar si un numar de bazaconii si inexactitati. In plus, eu agreez cand impedanta de care se vorbeste intr-un articol este cea complexa, Z=R+/-jX.
Partizanilor jurati ai “teoria ca teoria dar practica ne omoara”, le spun ca intre simularea pe computer si rezultatele pe teren diferentele sunt deobicei de max. 5-10% cand verificarea cu un analizor calibrat sau VNA amplasat la bornele antenei sau foarte aproape. In plus, simularea iti furnizeaza si modul de radiatie al antenei.

Succes.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
yo3cen5 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.34 coax50 exc 12mh.jpg
Figura 5
yo3cen5 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.34 coax50 exc 12mh.jpg (190.05 KiB) Vizualizat de 5451 ori
yo3cen4 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.34 coax75 12mh.jpg
Figura 4
yo3cen4 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.34 coax75 12mh.jpg (183.74 KiB) Vizualizat de 5451 ori
yo3cen3 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.5 coax75 12mh.jpg
Figura 3
yo3cen3 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.5 coax75 12mh.jpg (184.62 KiB) Vizualizat de 5451 ori
yo3cen2 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.33 12mh.jpg
Figura 2
yo3cen2 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.33 12mh.jpg (185.85 KiB) Vizualizat de 5451 ori
yo3cen1 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.5 12mh.jpg
Figura 1
yo3cen1 loop 21MHz 2x5.1 + 2x2.5 12mh.jpg (192.89 KiB) Vizualizat de 5451 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Antena la fereastra

Mesajde yo3cen » Vin Ian 08, 2016 10:09 am

Multumesc Morel pentru info si recomandari.
Stiu ca antena era prea lunga si urma sa o scurtez la instalarea finala. Avand datele furnizate de dumneata, instalarea/reglarea o sa fie mai usoara.

Cu stima,
Gabi, yo3cen


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori