Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Trafic prin satelit, Echolink, repetoare, EME, meteor scatter, CW, SSB, AM, FM...
yo9ina
Mesaje: 20
Membru din: Dum Sep 16, 2012 5:03 pm
Contact:

Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo9ina » Joi Feb 11, 2016 9:27 pm

Va salut!

Cu putin timp in urma, s-au stabilit doua frecvente in Rolink: Una in VHF si una in UHF. Pentru VHF a fost stabilita 145.500 MHz. Aici au aparut o problema in sensul ca cele doua statii din nodurile Ploiesti si Pitulicea (Buzau), desi au putere relativ scazuta, trec cumva muntii si afecteaza radioamatorii din zona Brasov care folosesc aceasta frecventa pentru qso local.

Deoarece nu dorim sa interferam in continuare, propunem (eu si yo3gwm) schimbarea frecventei undeva intre 145.400 si 145.4875MHz.

A fost propusa frecventa de 145.425 MHz. Vreau sa stiu daca aceasta frecventa este folosita de cineva in QSO-uri locale.
De asemenea este important de aflat daca pe aceasta frecventa exista in zona dumneavoastra interferente de orice fel care ar putea afecta receptia pe aceasta frecventa.
Puteti face propuneri si pentru o a 2-a frecventa de backup in acest interval.
Astept si alte propuneri. Multumesc.

73 de yo9ina
Frecvente RoLink: UHF baza - 439.100MHz; VHF: 145.3375MHz
Secundare UHF: 439.075MHz, 439.125MHz
Rezerve: 439.375MHz si 145.2875MHz
Ton acces: 103.5Hz
Discutia continua aici: http://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?t=1921
73 de YO9INA

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3ies » Vin Feb 12, 2016 9:29 am

De fapt ne trebuie doua frecvente de simplex in VHF doua de simplex in UHF si trei de Repetor in UHF

pentru VHF ar fi neutilizate pentru QSO-uri in tara asa

145.425 Mhz
145.450 Mhz
145.475 Mhz

din care sa alegem doua fara interferente

Pentru UHF simplex in afara de 433.500 nu am vazut nimic utilizat prin tara in plimbarile mele dar ce e interesant e ca planul de simplex se suprapune perfect peste canalele LPD de la diversele walkie talkie vandute prin supermarketuri si aici avem un avantaj si/sau o problema. Avantajul ar fi ca vor fi neradioamatori interesati sa devina radioamatori dezavantajul ar fi ca putem avea probleme cu diversi care isi cumpara statii de la CORA si cred ca e frecventa lor (tot din experienta cu diverse firme de paza si macaragii care au statii PMR plus LPD modificate sa emita cu 3-4-5 w in LPD)

La frecvente de repetoare e foarte bun 439.100 si ar mai fi neutilizate asa
438.525
438.550
438.575
438.625
438.925
439.050
439.075
439.125
439.150
439.175
439.200
439.225
439.250
439.275
439.350
439.475

La toate astea ar trebuii sa avem un raspuns din tara unde nu sunt perturbatii de la cablu sau frecvente ocupate de repetoare adiacente YO

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo2ya » Vin Feb 12, 2016 9:44 am

Salut,
Atunci cind s-au hotarit frecventele s-a luat in considerare si faptul ca 145.500 e frecventa de apel in toata Europa, ceea ce mi se pare ok.
Daca tot veni vorba de 145.500, colegii din BV mai folosesc RTM-uri??? Daca tot se vaita ca sint interferati, e asa greu sa isi stabileasca o alta frecventa pentru discutii loco? Un canal +- , nu ar fi asa mare tragedie , cred eu.
73 si s-auzim numai de bine, si nu doar pe S20!

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3ies » Vin Feb 12, 2016 9:51 am

Nu conteaza daca pot ei sa schimbe un canal + - ideea e sa gasim o solutie care sa multumeasca pe toata lumea. Parerea mea personala ar fi sa folosim numai frecvente de UHF pentru RoLink si sa combinam toate punctele de acces cu puncte APRS pe principiul o statie de UHF sau un repetor de UHF plus o statie de VHF pentru APRS cu un diplexor care sa fie amandoua pe o antena dual band si in mesajul trimis de APRS sa fie inclusa si frecventa nodului RoLink dar cum nu peste tot este posibila utilizarea de UHF este foarte bine sa fie alese si doua frecvente de VHF care sa nu interfereze cu frecventele folosite local de ani de zile pentru QSO-uri locale.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Vin Feb 12, 2016 10:27 am

Mi-e greu sa cred ca nu sunteti in tema cu bandplan-ul benzii de 144-146MHz, probabil ca nu va intereseaza latura legala a problemei :!:

http://www.iaru-r1.org/index.php/spectrum-and-band-plans/vhf/2-meter

In toata Europa 145.500 este frecventa de apel (folosita in special pentru comunicatii mobile), este stupid/ilegal ca aceasta frecventa unica sa fie interferata de alt gen de comunicatii. Este regretabil faptul ca unii colegi de hobby folosesc aceasta frecventa pentru gargara zilnica :evil:
Nu ar fi mai logic/legal sa folositi una din frecventele alocate de IARU pentru FM Internet Voice Gateway :?:
145.2375
145.2875
145.3375 (este folosita deja in YO)

Ma bucur ca faceti ceva pentru (o parte din) comunitatea radioamatoriceasca, dar faceti-o legal!

73!
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3ies » Vin Feb 12, 2016 10:46 am

Dumneavoastra vorbiti de niste recomandari ca fiind legal pentru ca eu vorbesc realist nu cred ca il veti putea dumneavoastra sau eu convinge pe yo6xxx sau yo4xxx sa nu mai foloseasca pentru gargara locala frecventa 145.yyy ca frecventa respectiva conform bandplanului e alocata pentru altceva. Sa va aduc aminte scandalul de acum cativa ani cand cateva din statiile din YO9 erau foarte suparate ca foloseam in yo3 145.225 si ii deranjam la gargara locala deh antene la inaltime mare putere 50w si asa mai departe. Nu cautam scandal ci o uniformizare plus ca trebuie minim doua frecvente pentru ca daca sunt noduri adiacente si se incaleca la receptie utilizatorul final nu va auzi nimic in portabil sau foarte prost. Deci oricum nu se poate folosii doar 145.500 si asta din practica, asa ca intai sa punem la punct reteaua si sa vedem cum merge caci poate va fi nevoie de 3 frecvente nu de doua si dupa sa vedem cum am putea sa o optimizam si sa o aducem la o uniformizare. Realist acum sunt doua noduri in VHF amandoua pe 145.500 si deja este necesar ca unul din noduri sa isi schimbe frecventa caci ariile lor de acoperire se intrepatrund destul de mult si acolo reteaua devine foarte greu utilizabila pentru ca utilizatorii aflati in aria comuna au probleme mari la receptie. Ideal ar fi ca punctele de acces VHF sa fie toate in 145.500 pentru ca utilizatorul mobil mai ales cel din afara YO sa primeasca rapid un raspuns

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde YO2EA » Vin Feb 12, 2016 2:28 pm

Pentru a avea o retea cu acoperire nationala sunt necesare mai multe frecvente (vezi posturile de radio FM cu acoperire nationala din banda de 88-108MHz). IARU a prevazut in bandplan-ul benzii de 144-146MHz trei frecvente care sunt folosite pentru comunicatii VoIP sau mai complet "FM Internet Voice Gateway". Reteaua RoLink precum si alte retele similare se incadreaza la acest tip de comunicatii. Reformulez intrebarea la care nu am primit raspuns:
De ce nu folositi frecventele alocate de IARU pentru FM Internet Voice Gateway :?:
145.2375
145.2875
145.3375

Ultima frecventa este deja folosita in YO de alta retea VoIP.

Ca fapt divers (offtopic):
1. Anul trecut am fost surprins sa aud un repetor din YU pe frecventa de 145.575, folosita in YO ca fiind simplex #23 sau S23. Am cerut lamuriri de la radioamatorii YU de ce o frecventa simplex este folosita ca repetor si mi s-a explicat politicos ca nu sunt la curent cu bandplan-ul IARU :!: Intradevar, radioamatorii YO folosesc in mod gresit S23 ca frecventa simplex, ea fiind alocata pentru "Repeater Output exclusive" :!: (vezi bandplan-ul)
2. Cand sunt in mobil si fac un apel pe 145.500 astept un raspuns de la radioamatorii din comunitatea locala (sa zicem din zona in care ma aflu in acel moment). De ex. daca sunt pe E671 Arad-Oradea nu ma intereseaza sa-mi raspunda cineva din Tulcea sau Pascani. Daca vreau sa comunic via Echolink, RoLink sau alte link-uri aleg una din frecventele dedicate acestui mod de comunicatii :!:
3. In toata Europa civilizata recomandarile IARU (legate de bandplan) sunt respectate cu strictete. De ce trebuie sa fim noi diferiti :?: :?
4. Banuiesc ca frecventele folosite de RoLink trebuie sa fie autorizate de Ancom. Cel mai probabil Ancom-ul nu va autoriza frecventa de 145.500 pentru a fi folosita ca FM Internet Voice Gateway.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo3ies » Vin Feb 12, 2016 6:10 pm

Dupa cum v-am spus partea de VHF nu ma prea intereseaza personal. Frecventele sunt notate si sunt luate bine de tot in calcul. Acum sa vedem si perturbatiile locale daca ne permit uzul lor.

Parerea mea personala este una singura ca ar trebuii toata reteaua sa aiba partea de voce in UHF corelat cu un APRS in VHF care sa anunte frecventa de lucru a nodului respectiv, si daca s-ar putea ca aceste noduri sa fie toate repetoare.

Stiu asa ar fi ideal dar cum de la ideal la real e cale lunga...

A si apropos cel putin in yo3 nu s-a trecut la deviatie narrow si frecventele allocate de IARU cele trei scrise de dumneavoastra au foarte multe perturbatii de la alti radioamatori care sunt pe WIDE si vorbesc pe canalele adiacente.

Chiar acum YO3FNM Vorbeste in 145.225 si YO3JX in 145.250 amandoi pe wide iar 145.2375 e inutilizabil

Nu ma cramponez de o anumita frecventa ci doar vreau sa mearga foarte bine.

yo7gqz
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 18, 2015 7:36 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo7gqz » Vin Feb 12, 2016 7:41 pm

Dupa cum am spus si pe radio, parerea mea e ca trebuie sa ne dezvoltam exclusiv in UHF. Fiind in faza experimanetala, nu o sa refuz accesul omului in sistem daca are doar o statie de vhf momentan. Dar pentru cazurile astea macar sa batem o frecventa in cuie. E adevarat, 145.500 nu e potrivita si din prisma faptului ca se retransmite in fiecare duminica QTC-ul interactiv de la Bistrita, care poate dura ore. Timp in care frecventa internationala de apel e blocata, ceea ce nu e ok.
Insa pentru cine isi permite luxul de dualband, softul permite activarea unei statii la purtatoare sau ton dinspre utilizator si dezactivarea dupa qso.
Parerea mea e ca cine vrea sa foloseasca frecventele se intereseaza si le afla.
Cazul radioamatorului sarb de ieri din brasov e relevant.
Nodurile sunt figurate pe harta aprs, tot ce e in zona mea transmite si aceste informatii, exista pe mobil aprsdroid, repeater directory, va fi si un site .ro cu informatii etc. Pe bune acum, numai cine nu vrea nu afla...

yo2lor
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 05, 2012 8:03 pm
Contact:

Re: Si iar despre RoLink si frecventa nationala

Mesajde yo2lor » Vin Feb 12, 2016 8:56 pm

Dincolo de orice motivatie de natura legala, recomandari IARU, s.a.m.d. nu ar fi placut dupa parerea mea sa incercam sa schimbam "traditia locala" incercand sa ocupam frecvente consacrate. Spre exemplu in Timisoara s-a incetatenit de multa vreme folosirea frecventelor 145.575 MHz (S23) si 145.425 MHz (S17) cunoscut de radioamatorii din zona ca fiind asazis-ul "Canal Bega".
Chiar si conectarea repetorului local (438.950 MHz), care are deja acces echolink permanent de multa vreme, la ROLINK i-a deranjat pe unii dintre utilizatori si le respectam opinia. De aceea dorim sa instalam cat de curand noul repetor dedicat pentru reteaua ROLINK pe 439.100 MHz, traficul fiind mult mai mare decat in sistemul Eecholink datorita principiului retelei ROLINK.
Dupa opinia mea, o retea exclusiv in UHF si restrangerea la un numar cat mai mic de frecvente utilizate este foarte benefica din toate punctele de vedere.

'73 de YO2LOR, Ciprian


Înapoi la “Moduri si modalitati de lucru”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori