Ascutitor de burghie

Discutii de larg interes, preferabil din domeniul ham radio...
YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Ascutitor de burghie

Mesajde YO5BFJ » Sâm Mar 12, 2016 8:20 pm

Am vazut azi la Lidl o masina de ascutit burghie Parkside. Mi-ar fi trebuit dar nu stiu daca este de calitate ( nu neaparat profesionala ) . A mai folosit cineva asa ceva ? E ceva de " capul " ei , adica merita 99,99 lei ? Multumesc si astept un semn aici sau pe mail.
73 Adrian

yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Ascutitor de burghie

Mesajde yo8rac » Sâm Mar 12, 2016 10:50 pm

Sunt doua probleme distincte:
* materialul burghiului
* unghiul de ascutire


Personal am folosit de la LIDL masina completa (nu adaptorul pentru bormasina).

Face ceva treaba, aproximativ ok, dar dupa folosire, constati diferente intre unghiul original de ascutire si cel realizat de masina cumparata.

Eu am ascutit burghie ieftine, tin minte ca am facut "spirala" din unul...:D , dar le-am putut folosi dupa ascutire, insa nu mai lucrau la fel, cred ca trebuie si calite superficial (ceva gen camp RF, calire de suprafata).

73 de YO8RAC!
73 de YO8RAC (Codrut) !

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Ascutitor de burghie

Mesajde YO5BFJ » Dum Mar 13, 2016 9:12 am

OK. Multumesc , dupa amiaza fac o plimbare pana la Lidl si voi achizitiona una .Nu stiu prea bine sa ascut burghie la polizor si cred ca merita decat sa tot cumpar burghie noi .
73 Adrian

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: Ascutitor de burghie

Mesajde YO5VAE » Dum Mar 13, 2016 1:00 pm

Sunt interesat si eu de rezultat. Pana acum si eu procedam la fel...burghie noi. Dar totusi poate nu va mai fi nevoie :)
73 de YO5VAE - Edy

yo2mpg
Mesaje: 8
Membru din: Dum Ian 26, 2014 8:46 am
Contact:

Re: Ascutitor de burghie

Mesajde yo2mpg » Vin Mar 18, 2016 9:18 am

Eu am cumpărat un asemenea dispozitiv de la Lidl și pot sa spun ca își merita banii în sensul ca ascute foarte bine si plus ca l-am prins la oferta -30% reducere (era desigilat).


Înapoi la “Alte discutii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori