Cine se teme de ancore sintetice ?

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde 4x1ad » Mie Iun 22, 2016 10:33 pm

Cine se teme de ancorele sintetice din DELTEX ? Este clar ca nu acest francez.
Atentie, videoclipul poate cauza reactii emotionale grave la persoanele gingase.
Vizionare placuta.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE

https://www.youtube.com/watch?v=XBFursd_wbc

P.S.: videoclipul a fost facut inainte de adugarea sistemului de impamantare, a radialelor si a evident, al antenelor de receptie.
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde yo5ajr » Joi Iun 23, 2016 7:00 am

O fi stiind ceva frantuzu. Eu am fungi d,alea militare de 10 ani si nu am probleme dar in prealabil matisarile (Matisarile originale sunt repede "mancate" de UV) la capete am schimbat cu matisare din sarma Cu iar fungile am imbibat cu ulei siliconic apoi am si uns cu vaselina siliconica. Are insa un inconvenient - coeficientul de lungire intre starea umeda, ploi mari si starea uscata este destul de mare. Interesant ca in aceasta materie de ancore nu am auzit vb. despre acest coeficient de alungire si invers in functie de temperaturi si umezeli. 73 de Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde 4x1ad » Joi Iun 23, 2016 10:28 am

@YO5AJR: despre ancorele sintetice s-a mai discutat si nu o data. Franghiile militare vechi sunt pe baza textila, se imbiba cu apa si bune in general pentru folosinta temporara. Si cablurile de otel se contracta iarna si se lungesc vara. Exista multe franghii sintetice dar putine sunt adecvate pentru ancorarea permanenta de piloni sau antene. Cele adecvate (precum acest DELTEX) , in afara ca sunt protejate UV, rezista la tractiunile necesare, au si coeficient de elongare rezonabil si nu ruginesc. La orice ancore trebuie sa existe operatiuni de mentenanta: la sfarsitul toamnei trebuie usor detensionate iar primavara trebuie tensionate exact cat trebuie. Mai exista si alte materiale sintetice care se preteaza la piloni (exemplu Philystran/Kevlar) dar sunt extrem de costisitoare. Acest DELTEX (o solutie verificata ani de zile de catre radioamatori) are avantajul unui pret rezonabil si este folosit si in YO la antene /piloni cu adevarat mari. Dar exista inca reticenta la ideea de a folosi materiale sintetice la ancorarea unor piloni. Oricum DELTEX-ul revine mai ieftin decat cablurile de otel si are o durata de viata mult mai mare.
73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde yo8rqp » Joi Iun 23, 2016 12:05 pm

Din ce in ce mai multi radioamatori YO se plang de faptul ca nu pot instala (datorita amplasamentului,reticentei vecinilor,etc)antene pt traficul curent in benzile inferioare.
Avand la dispozitie internetul,nu ar fi mai bine sa postam filmulete care ajuta in constructia si montarea antenelor LA INDEMANA ORICUI?Observ si pe un grup de discutii facebook postari care fac trimitere la echipamente scumpe de ordinul miilor de dolari,amplificatoare si piloni de antena care sigur sperie un proaspat autorizat si nu numai...
Nu ati observat ca se posteaza pe acest forum din ce in ce mai putin la sectiunea dedicata constructorilor?Si daca apare un firav post,este acoperit imediat de alt subiect...
Revenind la antene,fiti mai pamanteni si adaptati realitatii din teren.Postand in permanenta piloni si kilo-wati veti ramane cantonati intr-un radioamatorism care va fi doar al vostru.Dar tare ma tem ca veti ramane singuri...

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde yo3irm » Joi Iun 23, 2016 12:22 pm

Eu am reusit sa ridic pilonul la sfarsitul lui noiembrie anul trecut, folosesc ancore sintetice, Dyneema de 5mm si nu am avut nici un fel de probleme la viscole, zapezi, gheata, vant sau expunere la soare.
Sunt la fel de tensionate ca la momentul instalarii.
Au sarcina de rupere 1080 Kg si Streach < 1.5% la incarcare maxima.
Initial am avut o retinere citind acest coeficient de intindere, la 20m ar insemna cam 30cm ceea ce este foarte mult dar de fapt acel coeficient este dat la sarcina maxima de 1080 Kg. Pilonul meu cu antene cu tot nu are mai mult de 250 Kg la orizontala.
In momentul ancorarii indiferent cat le-am tensionat nu am simtit nici un fel de intindere.
Acum ramane de vazut cum o sa faca fata probei timpului.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde 4x1ad » Joi Iun 23, 2016 2:59 pm

@YO3IRM: cate ancore ai in total ? Sarcina se va imparti la numarul de ancore, daca sunt echilibrate. Sarcina are si componente laterale provenite din suprafata opusa la vant a tuturor elementelor si nu numai greutatile elementelor constitutive. Multi constructori dau numai datele de vreme buna si nu calculeaza sarcina cu elementele constructive acoperite de gheata care-i mareste considerabil atat greutatea cat si suprafata opusa la vant (intr-o iarna grea poate creste cu 40-60%). De aceea si rotoarele pentru iernile europene se aleg cu 50-100% marja de siguranta.
Nu am experienta cu Dyneema si chiar ma intereseaza cum se va comporta in timp. Din noiembrie pana astazi nu a trecut suficient timp pentru concluzii desi nu ma astept de la surprize de la un material de 15 mai puternic decat otelul.
Din specificatiile tehnice, Dyneema se prezinta foarte bine insa pretul este foarte mare. Am gasit role de 100m din Dyneema 5mm la 75-180Euro (Mastrant M de 1150daN cum vad ca ai folosit tu). Prin contrast, o rola de 300m de DELTEX de 3mm costa 54 de Euro si se poate pune in doua (150m) suportand 800daN (DELTEX de 7.5mm suporta 2000daN). Pretul per metru va fi 0.36euro in timp ce Dyneema revine la 0.75-1.8 euro per metru.
Daca tu ai gasit surse mai ieftine, atunci calculul meu se poate imbunatati. Avand in vedere ca DELTEX-ul de 2.6-7.5mm este dovedit adecvat pentru ancorari de piloni, ma intreb daca Dyneema nu este un "overkill design".

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Cine se teme de ancore sintetice ?

Mesajde yo3irm » Joi Iun 23, 2016 4:53 pm

Morel, sunt convins ca este "overkill design", am doua nivele de ancorare (3 ancore pe nivel) pentru un pilon telescopic, din acela militar (3 in 1), cu tot cu cageul pentru rotor confectionat de mine se ridica la 17m desi acum il tin la 13-14m.
M-a costat 1.3 Euro/m. Probabil la al doilea pilon o sa am o alta abordare :)


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 8 vizitatori