psihoze referitoare la anunturi...

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo8rqp » Sâm Iul 04, 2015 7:55 pm

Va salut.Va rog sa vizualizati anuntul V-79989, referitor la un cristal.Nu ar fi nimic iesit din comun daca titularul nu ar specifica ca "nu este interesat de schimburi" si " pretul este fix". Pretul cerut este 5( cinci ) lei.Este lesne de intuit ridicolul .Intr-un eventual schimb, ce as putea sa- i ofer omului sa fie multumit?Sau daca m-as tocmi, cu cat as putea sa reduc pretul, un leu, poate doi?

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO7MG » Sâm Iul 04, 2015 8:47 pm

La un asemenea anunt totusi lipseste ceva ... "predare personala"Am observat ca se poarta mai ales in capitala...73 de YO7MG.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO5PQQ » Sâm Iul 04, 2015 9:10 pm

asta dovedește încă o dată că românul e etern nemulțumit...

YO7MG
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 6:24 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO7MG » Sâm Iul 04, 2015 9:19 pm

Nu chiar asa, mai e cate unul cu inima larga.Va urez satisfactii depline, YO7MG

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo3cen » Sâm Aug 20, 2016 5:34 am

Intrebare:
De unde credeti/presupuneti ca au taseh si marian tot timpul tuburi, socluri, etc... de vanzare?
Poate le cumpara de pe internet si apoi vand aici?
Poate au in stoc (colectionari) tuburi si vor sa scape de ele?
=====

Parerea mea este ca sunt doar niste bisnitari care abuzeza de acest site - explic: cu mai multe luni in urma amicii nostri vindeau si tuburi tip "ochi magic".
Acum vand diverse tuburi sau "la schimb" cu tuburi "ochi magic". Presupun ca si-au terminat stocul de "ochi magic" si au cereri din afara siteului "radioamator .ro).
Nu dau si ei macar "o cafea" lui Ciprian daca tot vor sa faca afaceri pe aici?

Daca chiar aveti nevoie de tuburi electronice va recomand https://vacuumtubesinc.com/ si, nu in utimul rand https://vacuumtubesinc.com/index.php/hallofshame

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 20, 2016 9:03 am

YO5PQQ a punctat corect. As mai aduga ceva despre capra vecinului.
Observ ca ofertele vizeaza preocuparile noastre si sunt o alternativa mai directa fata de alte surse dupa care trebuie sa cauti. De unde le procura? Treaba lor, nimic nu ma impiedica sa caut si eu sursele lor numai ca timpul pierdut sa ma ”specializez” in astfel de retele pentru o pereche de casti sau laringofoane nu acopera eventualul castig. Si, de cand s-a inventat diviziunea sociala a muncii, este tot mai evidenta vorba ”traieste si lasa si pe altul sa traiasca”. Care a facut sa apara si categoria serviciilor, a intermedierilor etc de pe urma carora avem atatea avantaje, postasul aduce scrisoarea fara sa se mai deplseze expeditorul la destinatar, comisionarul aduce comanda fara sa te mai deplasezi la producator. Aspectul legal sau ilegal, moral sau imoral etc cade in seama altora, conform aceleasi diviziuni a muncii.
Personal am cumparat si de la astfel de ofertanti tuburi, semiconductori, cristale. Nu m-a deranjat ca aveau pret fix (ce inseamna 5 lei pentru un cristal?) si nici ca mi-a lipsit ”placerea” tocmelii.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo3cen » Dum Mar 26, 2017 9:38 pm

Referitor la anunturile V-102758 -Motor c.a 220v cu rotor in scurt si V-102757 -Motor asincron 220v TESLA

'Motorul este construit cu rotorul in scurtcircuit
Dimensiuni miez: diametrul exterior=12,5 cm -diametrul interior cca 8 cm- latime miez cca 6 cm.
Greutate ansamblu motor cca 7 kg.
Motorul este de turatie.'

'Ansamblu motor asincron la 220v c.a, complet echipat cu conectica electrica, protectie mecanica si fulie pe axul electromotor.
Piesa deosebita si utila pentru diverse aplicatii radioamatoricesti'

Am cateva intrebari pentru vanzatorul anonim Cornelius:

- cum se masoara diametrul interior al unui miez de motor? Miezul este rotorul sau ce?
- ce inseamna 'motor de turatie' - are motorul pus la vanzare o eticheta pe care se scrie ceva de cuplul dezvoltat? Se poate construi cu el un aspirator de praf?
- care sunt 'divese aplicatii radiomatoricesti' in care se poate folosi motorul asincron la 220V 'deosebit si util'? Il pot folosi la o masina de spalat Alba Lux?


Stiu ca anonimul Cornelius, desi nu este radioamator, are totusi acceptul de a se autentifica pe forum si poate raspunde la intrebarile de mai sus.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo5ajr » Lun Mar 27, 2017 11:04 am

Postari pertinente, corecte dar din pacate multi vizati 'nu se prind". In definitiv Acei "vanzatori" aspru criticati aici, dau dovada de incultura, ignoranta, lipsa de respect chiar fata de ei insasi, diletanti in asa masura ca nici macar nu cer o parere de la un prieten mai "cunoscator" inainte de postarea obiectelor scoase la vanzare. O singura dorinta as avea - cei care acceseaza "radioamtor.ro" cu scopuri de vanzari sa fie macar radioamatori receptori autorizati. Denumirea de "petitie" este perceputa ca "contondent" la adresa celui care cu abnegatie si generozitate ofera aceasta perete de comunicare, cam singura in viata radioamatorilor YO. Nu cred ca Ciprian refuza o discutie pertinenta si deschisa in aceasta tema. 73 de Miki

cornelius
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iul 29, 2014 4:49 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde cornelius » Lun Mar 27, 2017 8:39 pm

yo3cen, ca ..raspuns .....,,esti un nimeni,,! si inca nu intelegi, din pacate....fiindca crezi si jignesti in continuare sub masca lui yo3neseminficativ .....pacat de termenul radioamator pe care personal il respect, dar se stie ca un element nu reprezinta ....un ansamblu bine definit! este ultimul raspuns, vizavi de aberatii sustinute ca idee si ura declarata de tine, fara a exista ceva direct intemeiat (litigiu, non consens etc) .....adios! amigo....

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: psihoze referitoare la anunturi...

Mesajde yo2dno » Lun Mar 27, 2017 10:18 pm

Hei, hei, dom' Cornelius, usurel, poate n-ai inteles despre ce se discuta. E vorba despre ce contin anunturile, de ce nu raspunzi la ce ai fost intrebat ? Intrebarea nu era despre yo3cen, ci despre caracteristitcile unui obiect pus la vinzare. La asta ar fi fost bine sa raspunzi in loc sa-l jignesti pe cel care a intrebat.


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori