YO DX HF Contest 2015

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo8cln » Mar Aug 30, 2016 7:42 am

Mny tnx , OM Vasile (yo6ex). Nu vad unde l-am aparat pe yo8ssb ? Desi sint departe de YO , la aparitia mesajului, am fost primul care l-am sunat si l-am intrebat de ce a facut asta ? In 80 m statiile dx "stau la coada" ca sa lucreze yo8 pt. ca putini in yo au posibilitati pt. benzile "joase". Cu atit mai mult nu era nevoie de nicio postare !
Intrebarea mea a fost (si este) de ce numai yo8ssb ? "Maldar de bani ?!" Am mai spus-o : intentia de a face ceva performant in YO duce pina la urma la invidie si rautate (cunosc asta si din activitatea profesionala). Am reusit pt. un timp sa reunesc (pe cit posibil) relatiile dintre hamii din jud. SV. Acum acest episod a darimat tot si imi este frica , ca este iremediabil. 73 ! de yo8cln (ex yo5cln).
P.S. Se vorbeste despre insulta ?! Eu in afara de numele lui Lucian (yo8ssb) si Vasile (yo6ex) nu am pomenit niciun nume ! Ce bine ar fi ca yr8d (AS Dorna DX Grup) sa fie din nou o necunoscuta.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo3hjv » Mie Aug 31, 2016 11:09 am

Salut.
Am o problema. Pentru inceput, a fost prima oara cand am participat la un concurs.
Am folosit N1MM.
La RCVD am pus 599xxx, unde xxx este numarul de legatura primit de la corespondent.
Cand am convertit logul in Cabrillo, am observat ca au disparut xxx !
In programul de log, la legatura, se vede respectivul control complet si corect.
Imi poate cineva sugera ce este de facut?
Nu e vorba despre punctaj, ca mare lucru nu cred ca am facut dar e pacat pentru corespondenti sa piarda punctele.

Multumesc,
73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo7fb » Mie Aug 31, 2016 12:23 pm

Adrian,cauta la tools rescore curent contest,dupa la file,generate cabrillo,nu inteleg ce convertesti,poate mai multe detalii... Eventual.
73 si spor, felicitari pt participare!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RFS » Mie Aug 31, 2016 2:05 pm

yo3hjv scrie:Salut.
Am o problema. Pentru inceput, a fost prima oara cand am participat la un concurs.
Am folosit N1MM.
La RCVD am pus 599xxx, unde xxx este numarul de legatura primit de la corespondent.
Cand am convertit logul in Cabrillo, am observat ca au disparut xxx !
In programul de log, la legatura, se vede respectivul control complet si corect.
Imi poate cineva sugera ce este de facut?
Nu e vorba despre punctaj, ca mare lucru nu cred ca am facut dar e pacat pentru corespondenti sa piarda punctele.
Multumesc,
73 de YO3HJV

Vezi, poate ai uitat sa selectezi concursul inainte de a pune in log. Asa a aparut si la mine cind din viteza am uitat sa selectez concursul.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo3hjv » Mie Aug 31, 2016 4:50 pm

Bine, am cautat si selectat YODX. Sa zicem ca nu a mers bine ceva cu selectatul. Ce se poate face ca sa scot un log ok. Are cineva un model cu cateva legaturi sa editez direct pe fisier in editor de text?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO8RFS » Mie Aug 31, 2016 5:56 pm

Daca nu ai activat de la inceput concursul....e mai greu.Asta, deoarece cred ca ai scris controlul primit in aceeasi coloana cu RST-ul primit. Im mod normal In N1MM plus dupa activarea concursului ai 3 coloane active: RST primit , RST transmis si control (exchange) primit.
Mai poti face o smecherie....Salveaza logul in format adif,....File....export....exort adif to file.....si il salvezi pe decktop.
Apoi tot din file, creezi o noua baza de date....o denumesti cum vrei.Apoi in baza nou creata setezi concursul si importi fisierul ce tocmai l-ai salvat mai devreme. Sper sa mearga.....
Preventiv am facut si un fisier cabrillo de model . :mrgreen:
Dar nu il pot atasa aici...daca vrei ti-l trimit pe mail ...numai sa-mi dai adresa.

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo3hjv » Mie Aug 31, 2016 7:22 pm

Le multumesc celor care au sarit sa imi dea o mana de ajutor si un sfat bun, atat celor de pe forum precum si celor care mi-au scris pe email sau chiar m-au sunat!

Ca sa sintetizez:
In baza de date s-a retinut in casuta de raport, "59xxx" unde "xxx" era numarul legaturii transmis de corespondent (EXCH).
La export in format adif sau cabrillo, se pierdeau ultimele cifre din acest raport, vezi poza atasata ("incorect.jpg").
Indiferent ce as fi facut cu acest fisier, lipsea/u ultima/ultimele cifre din EXCH.

incorect.jpg
incorect.jpg (169.46 KiB) Vizualizat de 5359 ori


Pana la urma, plecand de la formatul unui log corect, am editat "ad labam" fisierul emanat, completandu-l cu EXCH corect ("corectat.jpg").

corectat.jpg
corectat.jpg (162.96 KiB) Vizualizat de 5359 ori


Din fericire, au fost doar vreo 200 de legaturi, asa ca nu a fost prea mult de lucru...
Data viitoare o sa casc ochii, desi pot sa jur ca la inceput am selectat corect concursul, completand si categoria si ce mai era pe acolo. Probabil undeva trebuia sa dau un "save", ceva.

TNX,
73 de Adrian yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO5PQQ » Mie Aug 31, 2016 8:06 pm

Îmi pare rău că intervin doar acum, tardiv.
O soluție contra variantei ad labam pe care aș fi adoptat-o ar fi fost importarea fișierului log în excel, selectând tipul de separare corespunzător - spațiu - și apoi aș fi dat replace la 59ph cu 59 ph. Ulterior se pot aplica filtrele dorite, modificări în bloc etc.
Poate ajută pe cineva ideea.
73 și felicitări pentru participare. Citind oarecum pe diagonală discuția, înțeleg că sunteți la prima sau printre primele participări. Vă doresc succes!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde YO4SI » Mie Aug 31, 2016 8:41 pm

Felicitari pentru participare Adrian ! N1MM este un program excelent, dar tocmai de aceea trebuie sa fiu si eu foarte atent. Folosesc o varianta mai veche. Nu simt nevoia facilitatilor ultramoderne. Dupa cum am aratat mai sus, l-am avut musafir pe Adam = YO8BIG. L-am lasat pe el cu N1MM, iar eu am folosit un program mai vechi, CT-ul lui K1EA. Acum am si eu de facut corectii "ad-labam". Doar la ore. Din CFR in UTC. Asta dupa ce am facut alte jonglerii, ca sa scoata cabrillo si sa scrie CT in loc de nr. serial transmis. Dar a fost frumos. Inca odata, felicitari !
PS. Ce coincidenta frumoasa : PH (fone) cu PH (Prahova) !... Mircea = yo4si
PPS !! Oare eroarea a aparut pentru ca ati scris la controlul transmis 59PH si la cel receptionat 59XXX ? Zic si eu, ca sa nu tac ! 73s !

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2015

Mesajde yo3hjv » Joi Sep 01, 2016 9:16 am

Intuiesc o solutie dar asta presupune unterventia pe baza de date.

Totusi, cea mai simpla solutie este de a face mai multe teste inainte de concurs. La urmatorul poate o sa am ceva mai mult timp si voi citi si manualul :-)
Am rezolvat-o si sa vedem.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori