#V-30857 -Pilon 3 IN 1

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

#V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo9wf » Mar Apr 12, 2011 12:18 am

Unul din putinele anunturi "cu greutate". In cateva ore a adunat 400 vizualizari. Poate se si concretizeaza ceva, macar 1%...

Felicitari Garcea!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO8RFS » Mar Apr 12, 2011 11:40 am

:D Eu cred ca deja are 4 .... 6 comenzi.
S-ar putea sa nu aiba marfa destula !!!! :lol:
Oricum e bine, vor fi citiva fericiti. Poate ne zic si noua ceva rezultate !

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO3DLL » Lun Apr 18, 2011 8:30 pm

Buna seara domnilor,

Romanii nu se dezmint in nici un caz ( o chestie genetica eu cred ) iar noi radioamatorii suntem tot YO adica tot romani !!
Acest topic defineste subiectul ca fiind despre-" comentarii dupa tranzacti " si nu inainte sau vorbe aiurea, rautati..Deci off topic !! Dar cred ca ne-am obisnuit cu totii deja cu lucrurile neobisnuite :shock: .

In fine , sa trecem la lucruri mai serioase , acum trei ore am primit acasa un pilon telescopic zabrelit cum ii spune George YO5OVM, cel de 14m inaltime si la un cost de 1000 euro, cel care face rotirea manual dar mai ales ridicarea lui telescopic cu manivela . Trebuie sa va spun ca am ramas impresionat cu adevarat . O piesa rara ce nu trebuie sa lipseasca nici unui amator care are spatiu la un raport calitate pret excelent . Evident ca de nerabdare , l-am montat provizoriu si am inceput sa dau la manivela miscarile rezultate m-au incantat !! Acest pilon este extrem de bine facut mecanic , cu soluti simple mecanice dar inovator aplicate care m-au uimit , solid si usor , deci exact ce trebuie in conditiile mele de spatiu restrans . Astept cu nerabdare sa-l montez in varianta definitiva ..

Vreau insa sa subliniez altceva... Bunavointa lui George , exactitatea descrierii si mai ales ajutorul dat de el la transport .Repede si eficace, comunicare excelenta . Totul a fost exact cum trebuie , fara nici cel mai mic neajuns... Sunt incantat de tranzactie si vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale lui George YO5OVM.

Cele bune domnilor.. 73 de YO3DLL-Liviu
73 de YO3DLL - Liviu

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Pilonul simbolul maretiei radioamatorului?

Mesajde yo9fmp » Mar Apr 19, 2011 12:02 am

Se poate spune ca daca ai pilon din asta zabrelit 3 in 1 esti radioamator bogat.
Mai ales daca dai si vreo 40-50 mil pe el...si provine de la celebrul uGarcea :lol: :lol: :lol:

Eu zic ca asemenea piloni cu macarele sau actionati cu aer sunt mofturi.
Daca stai la curte poti folosi un trepied de tevi sudate in piramida,de vreo 8-10 metri inaltime,in varful caruia poti monta un rulment de presiune prin care sa scoti o teava.
Teava aia se poate ridica de la baza prin sistem teava in teava,cu sigurante sanatoase sau chiar cu o balama pusa in varful piramidei de tevi.
Eu am asa ceva atingand 20 m si se poate roti mecanic si de la baza,nu neaparat din varf(teava care se roteste sta pe o bila)
M-a costat nu 1000 euro cat a dat Liviu ci vreo 2-3 mil adica vreo 50 euro.
Trepiedul ala se poate face si sudat din teava recuperata decat teava aia care se roteste trebuie cumparata+2 rulmenti de presiune la care trebuie sa le faci carcase.
Pentru cei lesinati dupa concursuri din amplasamente in portabil se pot folosi sistemele teava(profil patrat)in teava sau sisteme cu balama la jumatatea pilonului.
Sunt mai rezistente ca panarama aia de teava de aluminiu din completele militare si nu iti lasa pe maini murdaria aia de la manuirea aluminiului.
Cine vrea poate sa isi construiasca si o macara...dar trebuie sa ai ceva la cap ca sa o folosesti des/sa urci sau sa dai jos antena :lol: :lol: :lol:
Am mai vazut in unele foto si un rusnac care isi cumparase chiar o macara montata pe un auto/era actionata pneumatic cu brat telescopic ajungand la 25 metri.
Altii mai bolnavi la cap isi construiesc baloane cu aer cald pe care le ridica si le ancoreaza bine,de ele atarnand tot felul de antene verticale...
Unul si-a facut o verticala/80 m din teava de irigatii cu care si-a distrus acoperisul...
Auzi tu...pilon zabrelit 3 in 1 :lol: :lol: :lol:

P.S. Poate ne spune si noua un meserias cat de scump trebuie sa fie un pilon de antena/ca sa obtii satisfactie in trafic si sa nu periclitezi casa sau masina vecinului :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO9CHO » Mar Apr 19, 2011 5:26 am

Concluzie: MERGE SI ASA!

yo9fdx
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:38 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo9fdx » Mar Apr 19, 2011 8:40 am

Vulpea, daca nu ajunge la struguri, zice ca-s acri!!!

yo3hqn
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 22, 2010 9:35 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo3hqn » Mar Apr 19, 2011 2:00 pm

Daca e sa o luam pe criterii strict economice, orice investitie in radioamatorism nu merita. De exemplu dai pe o portabila cat pe un tel mobil si abonamentul aferent pe cativa ani ca sa vorbesti cateva min de catve ori cu cativa corespondenti, de fapt in orice hobby investitiile se fac cu inima si da, trebuie sa fi mai bogat ca sa-ti permiti un hobby, daca doar subzisti nu ai ce sa mai visezi in +. Fiecare ne facem un calcul dupa buget, timpul alocat si nu in ultimul rand entuziasmul de moment. In conditiile astea e bine sa nu-i judecam pe ceilalti ca si noi putem pati la fel. Sa ne avem ca fratii si pilonii sa fie cat mai mari, mai rezistenti si mai ieftini :D !

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo3hjv » Mar Apr 19, 2011 5:36 pm

Marian, radioamatorismul este o palarie maaaare de tot sub care incap si tevi sudate, si antene din fier beton (Yagi, nene) dar si scule de mii de euro! Depinde cat vrea fiecare sa investeasca si ce vede in radioamatorism!
Extremismul cred ca nu isi are locul indiferent ca vizeaza religia sau provenienta aparaturii sau a echipamentelor folosite!
Sau ma insel?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO4BKM » Mar Apr 19, 2011 6:40 pm

Eu am la resedinta de la tara doi piloni HM facuti din lonjeroane din cornier de 35mm iar zabrelele din cornier de 25mm, in constructie sudata, inaltime 12m, fiecare lonjeron este bagat in pamant 1m in cate o groapa cu diametrul de cca 200mm (forata cu burghiul manual) apoi umpluta cu beton. Am facut cele trei gropi ale fiecarui pilon, am bagat in ele cate o bara de cornier (lunga de 1,5m) consolidate echidistant cu niste rame triunghiulare tot din cornier dar de 25mm, am turnat beton si am asteptat 21 de zile sa faca priza completa. Am construit restul pilonului culcat la sol, sudat de mine personal, cate o zi pentru fiecare pilon. La baza distanta dintre lonjeroane este de 600mm, la varf 120mm. Pe fiecare pilon am sudat si traversele unei scari de urcat in varf. In varf am fixat cate un scripete pentru a ridica-cobori antelele filare, distante dintre piloni este de 45m. Dupa ce pilonii au fost gata am fixat o balama artizanala intre unul din lonjeroane si una din barele betonate, am chemat trei vecini (aveam berea pusa la rece) si cu grinzi din lemn, cu funii, cu hei-rup, i-am pus vertical, i-am consolidat provizoriu, i-am "verticalizat" la cumpana dupa care i-am sudat definitiv. Nu au ancore, de trei ani au trecut prin toate furtunile. I-am calculat la rezistenta (metoda elelentului finit) si, la o apasare laterala de 2 tone distribuite pe toata inaltimea (mai mica decat apasarea vantului de 100km/h) devierea varfului este de max. 200mm. In doua zile i-am vopsit cu grund apoi vopsea. Armata foloseste piloni telescopici din motivele ei, cel mai important fiind mobilitatea, un radioamator nu face aplicatii radio in foarte multe amplasamente. Costul total: o bagatela pentru efectul obtinut. Am dat si dimensiunile pentru ca doritorii sa nu se mai complice cu calculele de rezistenta, iar eu nu am folosit ancore. Cine vrea sa fie mai sigur, poate pune ancore din cablu 6x37 gros 8mm, sase bucati la fiecare pilon, la 1/2 din inaltime si la inaltimea maxima. Eu am constatat ca asa cum ii am, fara ancore, cand ma urc pe ei (am cca 100kg) se cam clatina, dar ca o trestie, fara sa se rupa. 73 si sa aveti berea la indemana!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO8RNI » Mar Apr 19, 2011 7:34 pm

yo3hjv scrie:Marian, radioamatorismul este o palarie maaaare de tot sub care incap si tevi sudate, si antene din fier beton (Yagi, nene) dar si scule de mii de euro! Depinde cat vrea fiecare sa investeasca si ce vede in radioamatorism!

Cred ca citatul asta ar trebui sa apara de fiecare data cind se deschide rubrica de vinzari...Nu inteleg de ce unii nu reusesc sa treaca peste adevarul propriu.Sintem atit de diversi si exista atit de multe feluri de "a fi" radioamator incit comentarii ca cel al lui YO9FMP nu isi au rostul.Pe de alta parte, daca se ofera sa-mi faca si mie un pilon ca cel de care vorbea chiar cu dublu fata de cit zice el acolo, adica 100 euro fata de 50, imi retrag cele spuse si ii dau dreptate :mrgreen:

Si acum on topic.
Cred ca sint posesorul primului pilon adus de YO5OVM.
M-a sunat intr-o duminica sa-mi spuna ca l-a adus, vorbisem inainte cu el, si marti seara era la mine in curte!Sa va mai spun ca miercuri dimineata, pe ploaie, pe la 4 cind plecam la servici,eu invirteam de manivele si studiam pilonul la lumina farurilor? :D
In plus fata de ce a zis YO3DLL, nu ar mai fi de zis mai nimic, pilonul este o bijuterie, mecanic vorbind, foarte bine facut si foarte bine pastrat.Pe linga pilon, am mai primit si ancorele(astea au fost "optionale"), si ele foarte fain facute(deja am mai comandat un set, nu se stie la ce o sa am nevoie)- doua role prinse pe un ax comun si care se pot stringe si bloca, astfel ca sint foarte usor de intins, de pe care pleaca ambele ancore,tarusii pentru ancore, priza de pamint(un "tarod" de peste un metru si gros de vreo 50mm) cu tot cu tija pentru "invirtit", placa de baza pe care vine pilonul si pe care pivoteaza, impreuna cu tarusii de fixat in pamint, daca vrei sa-l folosesti in portabil :roll: , ba chiar si cablul de impamintare original, cu papuci la capete, numa bun de prins de pilon.Era sa uit si de teava ce vine in rotor, printr-un cuplaj conic, avind 1,5m si pe care vine antena efectiv.Totul facut cu simt de raspundere, ca pentru uz militar.
Pe mine ma avantajeaza foarte mult un astfel de pilon, e mic, numa bine incape linga peretele casei, de care o sa il prind dealtfel astfel ca de pe casa pot lucra perfect la antene,, poate fi coborit cind e cazul, in ultima vreme sint niste vinturi pe aici mama mama,are rotorul in virf care e foarte bine facut si ma scuteste momentan de o investitie de 1000 euro intr-un rotor pentru un yagi pt 40m ce statea strins tocmai din motivul asta.Studiez acum posibilitatea sa atasez un motor la rotor si un sistem de citire a pozitiei si cred ca va iesi o treaba super!
Una peste alta, asa cum bine spunea YO8RFS, sint un om fericit si pentru asta ii multumesc lui YO5OVM!Nu stiu ce alte tranzactii a mai facut sau mai face,am vazut ca unii au o problema, dar in cazul de fata jos palaria!
O sa pun niste fotografii cind o sa-l montez, sper cit de repede.

Sa auzim de bine,
73 de YO8RNI Bob


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori