#V-30857 -Pilon 3 IN 1

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Pilon 3 IN 1 versus pilon home made

Mesajde yo9fmp » Mar Apr 19, 2011 8:14 pm

@Bob...da-mi o adresa de mail sa iti trimit mai multe fotografii cu pilonul realizat...
Ideea este ca nu a fost un comentariu rautacios ci am vrut ca si altii de altfel sa arat ca radioamatorism se poate face si ieftin cu scule sau piloni construiti home made si nu cumparati.
In rest va doresc multe dx-uri indiferent de pilonul folosit :lol: :lol: :lol:
73!

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo5amf » Mie Apr 20, 2011 7:59 am

Pentru o comparatzie de pretzi in domeniul piloni de antena consultatzi pagina:
http://www.traiect.ro/App_shop/prodView ... oduct=2829
de remarcat ca e vorba de un segment de 3m....din aluminiu.
Povesti cu piloni de 200lei....
pentru a ilustra pretzul real a unui pilon din otzel; de cca un an am fost anuntzat de cei de la "fier vechi", ca se demoleaza un pilon de la drumuri nationale , de 24m, cu sectziune dreptunghiulara 1mx1m. zabrelit si usor conic spre varf.
La intrebarea : cat costa? Din partea proprietarului raspunsul a fost: la pretzi de fier vechi , dar pilonul avea cca 5000kg si pretzul fixat de 5000 RON, ma facut sa abandonez, asa ca a fost dus la topit... Acest pilon era un pilon "chior" fara rabatare si sitem de rotire. Bineintzeles, ca orice anuntzi se adrerseaza cumparatorilor potentziali ( cei cu bani) pentru cei fara, ramane "carcota"
73! Alex

yo5amf
Mesaje: 34
Membru din: Dum Iun 20, 2010 10:12 am
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo5amf » Mie Apr 20, 2011 9:56 am

Studiatzi pretzurile si la accesorii de pilon (talpa, varful, tzevi de inalta rezistentza, cu peretzi grosi, etc).
Am descoperit acest site, de unde potzi cumpara foarte multe elemente profesionale. La capitolul de pilon nu trebuie sa faci rabat. O constructzie empirica ("cred ca rezista..."), poate ne costa mult mai mult. O tzeava din recuperari, cu peretzii mancatzi de rugina de marca necunoscuta (OL ???), care nu ne permite sa efectuam un calcul sumar de rezistentza, ne poate rezerva mari surprize, mai ales in zone cu vanturi puternice.
Pescarul prinde peste si cu batzul taiat din pom, fara sa mai cheltuieasca o suma mare de bani pentru o unditza din fibra de carbon de ultima generatzie....
O ultima constatare: Nu se poate dezbate o problema (de unii), fara mistouri ieftine, atacand o persoana (5OVM) cu intentzii bune, mai ales, cand cumparatorii reali sunt super multzumitzi??
(vezi si topicul ARTA CONVERSATIEI).

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Pilonul miraculos

Mesajde yo9fmp » Mie Apr 20, 2011 10:32 am

@yo5amf...
Eu nu compar radioamatorismul cu pescuitul de ocazie.
Sunt tare fericit ca acest celebru vanzator (acum si en-gros de echipamente militare) @ugarcea isi vinde bine pilonii prin tara.
Poate ati remarcat din discutiile noastre tehnice si despre utilitatea pilonilor.
Sistemul asta cu macara s-ar folosi mai mult ptr concursuri din diferite amplasamente.
Sincer eu unul nu mi-as monta asa ceva in curte.
In primul rand ca un pilon adevarat este unul pe care te poti urca pana in varf,unde intr-o colivie sa poti lucra nestingherit la una sau mai multe antene.
Sunt printre noi putini constructori de piloni,radioamatori care stiu ce este aceea sudarea si ridicarea unor piloni,realizarea fundatiei de rezistenta ptr acestia.
Una peste alta eu zic ca este mai comod sa cumperi de-a gata decat sa te chinui sa iti faci ceva singur.
Discutia se poate extinde si la constructiile radio.
Privind pilonii astia atat de telescopici si de miraculosi,spuneti-mi va rog din dotarea carei Armate au fost/daca achizitia lor se face cu factura si alte documente de provenienta.
Sunt tare curios cu cat se vand la casare sau dezafectarea unor unitati asa ceva...
Ultima oară modificat Dum Dec 25, 2011 11:30 am de către yo9fmp, modificat 1 dată în total.

yo9fnj
Mesaje: 18
Membru din: Mie Noi 16, 2011 10:45 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo9fnj » Lun Dec 05, 2011 7:09 pm

Radioclubul YO9KPL NU SA DESFIINTAT ,FUNCTIONEAZA(ascultati banda) si o mare contributie la repunerea in functiune a acestuia a avuto chiar FRR,prin D-L.CIOBANITA.Nu a functionat o perioada datorita unui incendiu care ne-a lasat fara curent electric.Acel pilon de care vorbeste yo9fmp este baza pt. antenele cu care lucram.In schimb S-A AUTODESFIINTAT YO9FMP de la acest Radioclub datorita comportamentului deficitar pe care i-l are cu toti cei care intra in contact. 73! de YO9FNJ

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo7ilv » Lun Dec 05, 2011 7:38 pm

Mare iti e gradina....Doamne!!! :o
Cine minte ,cine spune adevarul??!!!Chiar asa , yo9fmp, ce interese ai ? Totusi , cind lansezi o stire pe forum ,iti asumi riscul patrunderii in cele mai ascunse unghere, iar adevarul iese tot timpul deasupra!Are ,FRR, destule pacate , ca nu le mai stie numarul , asa ca de ce sa arunci cu "varnitza" pe ei , de pomana? Oi fi membru SRR?, mai stii?Ptiuuu :evil:
73 si un praz verde!! ;)

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Mansarda lui Mitica

Mesajde yo9fmp » Lun Dec 05, 2011 8:13 pm

yo9fnj scrie:Radioclubul YO9KPL NU SA DESFIINTAT ,FUNCTIONEAZA(ascultati banda) si o mare contributie la repunerea in functiune a acestuia a avuto chiar FRR,prin D-L.CIOBANITA.Nu a functionat o perioada datorita unui incendiu care ne-a lasat fara curent electric.Acel pilon de care vorbeste yo9fmp este baza pt. antenele cu care lucram.In schimb S-A AUTODESFIINTAT YO9FMP de la acest Radioclub datorita comportamentului deficitar pe care i-l are cu toti cei care intra in contact. 73! de YO9FNJ



Spunea Nicolae Iorga ca "adevarul este ca apa rece...face rau dintilor stricati".
Ultima oară modificat Dum Dec 25, 2011 11:31 am de către yo9fmp, modificat 1 dată în total.

yo9fnj
Mesaje: 18
Membru din: Mie Noi 16, 2011 10:45 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde yo9fnj » Lun Dec 05, 2011 10:35 pm

Radioclubul Calarasi are in componenta urmatorii radioamatori: YO9FNH -TEO - SEF RADIOCLUB,YO9FL-TONI, YO9BEI-CRISTEA ,YO9FNJ-MITICA, YO9FKU-RELU ,YO9FTY-SINEL,YO9HXB-CAIUS , YO9FLG-MESTERU,YO9FPU-IULICA,YO9IEU-BOGDAN ,YO9GIN-TITA.Amicul PAUL YO9CMF s-a inscris la Radioclubul Constanta in urma cca.15ani din considerente personale.Actualmente sunt activi 6 radioamatori,ceilalti neavand momentan conditii de instalare antene.Acest Radioclub a fost fondat in anii 1982 de catre YO9FE---Yo9 FL--YO9HV--YO9BEI--YO9CMF--si subsemnatul,dealtfel eram singurii in banda in acel moment,yo9fmp i-si cizela limbajul elevat in clasele primare,indicativul l-a obtinut dupa revolutie.Aparatura obtinuta din sponsorizari de la STS dupa ce a stat 1 an la Radioclub Yo9 fe impreuna cu Yo9FL, Yo9BEI SI cu Yo9FNJ am decis sa punem la dispozitia FRR o parte din aceste echipamente,neavand nevoie de ele.Am oprit numai ceva tehnica de receptie,care si la ora actuala o are pe inventar seful de club YO9fnh.De asemenea toate echipamentele care au figurat pe inventarul acestui club se regasesc si la ora actuala,noi nu am casat nimic,din contra am repus in functiune ce am putut. Dupa decesul lui Yo9FE,fratele acestuia impreuna cu Seful de radioclub Yo9fnh,Yo9fl-Toni si inca 4 radioamatori au mers la locatia lui YO 9FE,au ridicat aparatura pe care acesta a detinut-o,au adus totul la Radioclub-inventariat-incuiat in magazie .Dupa inmormantarea lui Gigi-9fe-,toata aceasta aparatura a fost donata Radioclubului de catre fiul lui YO9 FE -Marian.Eu ,din pacate nu am fost impreuna cu ceilalti acasa la yo9fe ca sa ridicam aceasta aparatura(cu toate ca era nevoie de forta de munca-demontat antene etc)fiind plecat cateva zile din Qth.Actualmente sunt demarate formalitatile pt. privatizarea acestui Radioclub.speram ca in max 2luni sa finalizam si aceasta actiune.Cine doreste sa afle cu adevarat ,cine este YO9FMP,este suficient sa accese orice comentariu face pe siteuri;inclusiv pe siteul Jandarmeriei Romane.unde i-si balacareste superiorii,el fiind un simplu plutonier jandarm mutat discilplinar la ordine publica datorita abaterilor repetate la locul de munca.Un om care reclama continuu pe toata lumea,insulta la max. pe toata lumea(a-se vedea numai postarile pe acest site),i-si aroga zeci si zeci de titluri, doctorate,inginerii etc meseria de baza-electrician,,nu a reusit la 44 ani sa-si intemeieze o familie(sta singur)se pare ca are o problema.Acum problema lui este clubul de la Calarasi de la care a fost exclus la propunerea si cu acordul celor mai sus mentionati,si pe care i-i perturba incontinuu in banda.De asemenea jigneste continuu FRRsi pe dl.Ciobanita(a-se vedea Dativa demisia, pe acest site),individul stiind f.bine ca decizia de a-se trece in varianta Radiocluburi private,a venit de la MINISTERUL SPORTULUI,statul neavand bani sa l-e sustina,si nu cu acordul s-au la propunereaFRR.Nu am sa mai intervin in polemica cu acest......fmp,am facut-o la sugestia si cu acordul tuturor radioamatorilor enumerati mai sus ,care ne straduim sa tinem pe linia de plutire la Calarasi aceasta aceasta nobila pasiune RADIOAMATORISMUL ,INCLUSIV PILONUL -> 73! de YO9FNJ-MITICA

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Mansarda lui Mitica

Mesajde yo9fmp » Mar Dec 06, 2011 6:39 am

yo9fnj scrie:Radioclubul Calarasi are in componenta urmatorii radioamatori: YO9FNH -TEO - SEF RADIOCLUB,YO9FL-TONI, YO9BEI-CRISTEA ,YO9FNJ-MITICA, YO9FKU-RELU ,YO9FTY-SINEL,[color=#FF0000]YO9HXB-CAIUS, YO9FLG-MESTERU,YO9FPU-IULICA,YO9IEU :?: :?: :?: -BOGDAN ,YO9GIN-TITA.Amicul PAUL YO9CMF s-a inscris la Radioclubul Constanta in urma cca.15ani din considerente personale :?: :?: :?: Actualmente sunt activi 6 radioamatori :lol: :lol: :lol: ,ceilalti neavand momentan conditii de instalare antene.Acest Radioclub a fost fondat in anii 1982 de catre YO9FE---Yo9 FL--YO9HV--YO9BEI--YO9CMF--si subsemnatul :?: :?: :?: ,dealtfel eram singurii in banda in acel moment :o :o :o

Cata lipsa de adevar!
Ultima oară modificat Dum Dec 25, 2011 11:32 am de către yo9fmp, modificat de 11 ori în total.

YO8STB
Mesaje: 91
Membru din: Lun Dec 27, 2010 11:48 pm
Contact:

Re: #V-30857 -Pilon 3 IN 1

Mesajde YO8STB » Mar Dec 06, 2011 8:20 am

Suntem cu totii curiosi sa vedem ce spune Andromeda(aca).


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori