Transceiver QRPP

Circuite electronice, echipamente home made, aparatura de masura si control, scheme...
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 28, 2016 9:41 pm

YO9CHO scrie:4. Filtrul de iesire LPF de 1KHz dupa informatia data de autor, are o largime de ....34Khz!!!

Salut Florentin!
Unde naiba mentioneaza rusul cei 34KHz? Poate nu vad eu bine...

Regards,
Cezar
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 28, 2016 11:04 pm

yo3fhm scrie:
YO9CHO scrie:4. Filtrul de iesire LPF de 1KHz dupa informatia data de autor, are o largime de ....34Khz!!!

Salut Florentin!
Unde naiba mentioneaza rusul cei 34KHz? Poate nu vad eu bine...

Regards,
Cezar


Citeste mai atent fraza mea de mai sus. Autorul mentioneaza 1KHz. 8-)
Demo:
1. Simulare si rezultat(are chiar 40KHz largime...vezi prima imagine jos-stanga-frecv marker) 8-) :
2. Realitatea autorului e alta, si este "indubitabila" ca da bine la public:
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (98.86 KiB) Vizualizat de 6557 ori
1.jpg
Filtrul autorului cu afirmatia lui in text
1.jpg (18.47 KiB) Vizualizat de 6557 ori

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Lun Noi 28, 2016 11:48 pm

YO9CHO scrie:Citeste mai atent fraza mea de mai sus. Autorul mentioneaza 1KHz.
Salut Florentin,
E adevarat, si fii convins ca am citit cu multa atentie atat ce ai scris, cat si ce am gasit in foaia rusului. Doar ca inductantele bobinelor sunt de 220mH, nu 220uH. Am calculat inclusiv de mana H(ω) pentru circuitul ala, sperand sa nu o pun de-o dezinformare :lol: Pana la urma, 220uH sunt uzuali ptr bobine de unde medii, pe cand 220mH suna mult mai veridic ptr. ceva care lucreaza in zona AF.

Mai jos pun doua capturi in care se vede schema si graficele continand transmisia (S21), reflexia (S11) si partea reala a impedantei de intrare in filtru (Re(Zin)).
In prima poza, cursorul 1 e pozitionat pe frecventa de taiere la -3dB (1.2KHz) din graficul S21, iar cursorul 2 e pozitionat pe graficul partii reale a impedantei, la aprox. 800Hz (tonul obisnuit ptr receptie CW).
Imagine

Imagine

Nu comentez asupra restului montajului, care are intr-adevar niste "dume".
Mai e o chestie interesanta, pe care ai mentionat-o:
YO9CHO scrie:Apoteoza apare la VFO unde in baza tranzistorului VT6 trebuie sa avem un semnal alternativ intre 905-1000KHz care brusc devine in colectorul lui VT5 de 1810-2000KHz.

Aparent, asa ar fi. Lasand la o parte ceea ce a semnalat si Razvan (insertia semireglabililor intre diode), cred ca acolo, varul Ivan a vrut sa dezvolte ideea unui dublor de frecventa cu diode.
Am incercat o simulare generala a unui astfel de etaj, cu f_in = 1MHz:
Imagine
... iar mai jos uite FFT-ul semnalului rezultant. Se vede dublul frecventei de intrare (2MHz):
Imagine
Nu m-am chinuit sa disec mai mult, dar pare plauzibil (macar partial).
Circuitul din colector e acordat, probabil pe 2MHz, caz in care ar fi necesara o inductanta de aprox. 53uH .

In rest, e intr-adevar, de luat la bani marunti.
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO9CHO » Mar Noi 29, 2016 12:47 am

Yeeee! Ai dreptate!Eu am citit uH-micro Henry in loc de mH (milighenri-rusesc- mgh...)![/b] Aici rusul are dreptate. Si tu la fel.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Mercic de corectie. Inspirata.

Referitor la dublarea de frecventa, este posibil ca intr-adevar sa incerce o dublare de frecventa (Clasic prin redresare), dar circuitul merita sigur sa fie analizat mai in detaliu.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fhm » Mar Noi 29, 2016 2:19 am

YO3IMW scrie:Aici aveti un DDS mic si interesant : http://www.farrukhzia.com/k2zia/
Buna dimineata,
Multumim pentru noile postari, ideile sunt binevenite, chiar si daca mai au unele "hibe". Probabil ca multor dintre ceilalti colegi radioamatori le-ar fi utile pentru dezvoltarea altor idei. Hi.

In ce priveste DDS-ul, l-am vazut, am citit... Ce sa zic? E micut, e dragut, dar... fara filtre pe iesire. Of, si daca ar fi doar asta ... ar fi bine. Dar nu e. Tocmai am deschis un nou topic ("Puritate spectrala DDS AD9850") in care am povestit aventurile mele cu un modul chinezesc de DDS echipat cu AD9850.

Toate cele bune !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO3IMW
Mesaje: 22
Membru din: Lun Oct 31, 2016 6:41 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO3IMW » Mar Noi 29, 2016 11:46 am

DDS este o soluție profesională prin definiție , bănuiesc că pentru scopul radioamatorilor ( începători în DIY ) ar putea fi suficient și un VFO cu FLL ...
73 de YO3IMW Victor

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Mar Noi 29, 2016 12:56 pm

@YO6EX
------------------------
@ yo3fff:
ED8X este insulele Canare - distanta: 3972 km
RM9A Celiabinsk-Ural distanta: 2662 km.
------------------------

Corect! Deci tot pe la 4000km ramane "recordul" personal cu 1W in 40m.

Cu ocazia CQWW CW din weekend mi-am aruncat privirea pe site-ul oficial la categoria QRP si v-am vazut in top. Spre exemplu aici:
http://www.cqww.com/rates/log.php?call= ... 36&qso=052

Am observat numeroase legaturi cu Japonia si USA ceea ca ma face "invidios" si totodata curios. Eu nu am reusit decat un singur japonez in 40m si un american in 80m cu LW 24m la bloc si tot FT817 adica 5W...si asta in conditii de "liniste", nu intr-un asemenea concurs!
Am vazut ca ati folosit o antena 3el vertical array. Cum arata? Ce castig are? este vreo diferenta intre a lucra JA, USA in concurs si a lucra "uzual", in afara concursului?

Puteti sa detaliati un pic experienta QRP, mai ales in concursuri?

Multumesc.
73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO6EX » Mie Noi 30, 2016 2:14 pm

yo3fff scrie:@YO6EX

Puteti sa detaliati un pic experienta QRP, mai ales in concursuri?
73 de YO3FFF
Cristi


Salut Cristi,
Am lucrat cu QRP dar mai mult in concursuri.
Unii nu cred, dar este mai usor sa faci DX-uri cu QRP intr-un concurs decat la un pile-up...

Eu am beneficiat de o gradina de peste 2500mp, unde am putut sa desfasor antene simple de sarma, dar cu castig.
Am avut un W8JK cu 3 elemente, montat ca inverted Vee, bidirectional, pentru banda de 7 si 14 MHz. Necesita un spatiu cam mare.
De asemenea o antena verticala cu 2 si 3 elemente respectiv Rad+Ref si Dir+Rad+Ref,
(asemanator cu aceea din poza de mai jos.
Antena cu 2 elemente a fost descrisa pe blogul meu:
http://yo6ex.blogspot.com

In 2007 am obtinut recordul de zona (20) la QRP/7 MHz.
Dar era alta propagare.

73 & GL
YO6EX
Fişiere ataşate
3el.gif
3el.gif (2.64 KiB) Vizualizat de 6351 ori

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde yo3fff » Joi Dec 01, 2016 1:58 am

Draga Vasile YO6EX,

Multumesc pentru informatii. Ma gandeam ca numai antena si propagarea sunt de vina...desi am sesizat pe propria piele usurinta legaturilor in concursuri fata de pile-up. Interesant ca asa ceva nu prea se intampla inainte de era Internetului...Sa fie oare vreo legatura? Cred ca da! Si este una nu prea de bine...

Tinand totusi discutia despre calea undelor si nu a sarmelor (fie ele si optice!), as face o mica analiza.
QRP inseamna maxim 5W. Pentru simplitate o sa las acesti 5W ca putere ce intra intr-o antena. Se considera ca antena este reversibila deci acelasi comportament si la emisie ca si la receptie. Daca are 10dBi castig la receptie, o sa aiba tot atat si la emisie. Din acest motiv, nu o sa iau in calcul antenele corespondentilor ci doar diferenta de putere!

In concursuri, statiile "mari" lucreaza cu cel putin 1kW. Diferenta in putere intre 5W si 1kW este de 23dB. Altfel spus, daca statia DX o auzim cu S9, noi vom fi auziti cu cei 5W undeva la S5. Treaba perfect valabila. Pentru conformitate, cu 1W semnalul va fi receptionat cu S4...sa zicem ca nu prea mare diferenta insa se apropie periculos de zgomotul benzii! De mentionat ca in majoritatea situatiilor, in benzile inferioare (mai jos de 7MHz) zgomotul benzii in zone linistiti rar scade sub S4 (-103dBm). Atentie, vorbim de grade S nu de ce arata S-metrul transceiverelor!
Ce se intampla cu statiile care emit cu doar 100W (majoritatea)? Tot asa, daca statia DX cu 100W o receptionam la S9 atunci cu 5W vom fi receptionati la S7 iar cu 1W la S6. Doar ca daca aceeasi statie cu 1kW ar transmite cu 100W, semnalul ar scadea de la S9 la S7 deci proportiile se pastreaza fata de calculul cu 1kW.

Din experienta proprie, semnale DX receptionate cu S9 (adica -73dBm) sunt rare pe un LW dar pot sa se indeseasca pe un beam.
Din pacate nu am avut ocazia sa compar un LW cu un beam in benzile inferioare asa ca nu ma pronut.

Din experienta, daca receptionez o statie cu cel putin S9 (si evident nivelul de zgomot la receptie al acelei statii este "normal"!) atunci o pot lucra cu 1W. Aici nu intervine nici propagarea, nici antena, doar diferenta de putere si in final SNR-ul.

Pana la proba contrarie raman rezultatele declarate si calculele simplificatoare.

Mult succes la experimente amatorilor de QRP ("senzatii tari")!
73 de YO3FFF
Cristi

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Transceiver QRPP

Mesajde YO4SI » Vin Dec 02, 2016 12:03 am

Excelent ai aparut cu aprecierea decibelilor draga Cristi. La fel am gandit si eu. Acum cativa ani, a trecut pe la mine Valentin - AA2LF. Sa-si revada si orasul copilariei. Mi-a lasat un Ramsey QRP in 20 metri. Transmitter si Receiver separat. Deci sunt oarecum offtopic. Puterea 400 milliwatti, masurata pe sarcina cu SX-200. Receptorul cu SA602, exact cum spunea Cezar: cand e propagare auzi cainii din Giurgiu si Radio China International pe toata banda. Cred ca are dreptate olandezul acela ca SA602 e foarte bun in procese de generator, dar catastrofal la receptie, daca nu are filtre ca lumea in fatza. Zis si facut. M-a prins flama in toamna asta cu cei 400 milliwati. Si pentru ca medicii imi spun mereu "miscare, miscare" am zis sa alimentez ramsey-ul cu forte proprii. Am improvizat din trei lanterne cu dinam. Ca receptor am folosit bunul meu TS-450SAT. In luna octombrie am reusit 2 (doua) legaturi in WAG. Cu acumulatorii lanternelor de 80 mAH. Tensiunea cadea, tonul mieuna, dar nemtii m-au luat. Bucurie mare. Am inlocuit acumulatorii originali Ni-Mh, trei bucati, cu cate un element Li-ion. Tensiunea mult mai stabila. Dadeam la manivela, si asa am facut 15 legaturi in UKRDXC. Ma simteam ca la inchisoare in spatiul de 6 KHz. In LZDXC am reusit doar 10 legaturi. M-am saturat sa dau la manivela. Asa ca in CQWWCW am alimentat normal. Si am reusit 49 de legaturi. Am apreciat ca si tine, ca daca e liniste la corespondent si ajunge la mine cu macar S7, ar trebui sa ma auda cu un S2. Unii m-au luat din prima. Pe altii i-am chemat de zeci de ori, dar degeaba. Ori aveau zgomot, ori puterea era din aceea racita cu apa. Am facut si probe cu apel. Sa vad apoi cum am fost auzit in reteaua RBN. Sunt uluit de acele controale fenomenale peste 10 dB. Consider ca lucrul acesta cu puteri sub un watt se poate numi radio surf. Cand prinzi valul, te tot duci !... Atasez doua poze. Va salut cu drag, Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
LZDXC400mW.JPG
Ia te uita cati dB din 0,4 Watti...
LZDXC400mW.JPG (84.22 KiB) Vizualizat de 6212 ori
UKRDXC400mW.JPG
Sa dai la manivela nu-i prea OK, dar e sport ?
UKRDXC400mW.JPG (104.66 KiB) Vizualizat de 6212 ori


Înapoi la “Constructii electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori