Problema antena Windom

Antene HF/VHF/UHF/SHF, piloni, analiza, proiectare, constructie, impamantare, feederi...
YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Problema antena Windom

Mesajde YO5RXM » Dum Dec 11, 2016 3:12 pm

Buna ziua,
Apelez la ajutorul vostru cu un sfat legat de antena mea windom care nu mai vrea sa lucreze nicicum. Am avut intial o antena Windom din fir de cupru de instalatii electrice, de 2mm grosime, cu balun 1:6 homemade de la Liviu, YO5QCD care a mers brici pe un bloc de 10 etaje. Dupa ce am mutat-o la tara, intre un stalp de curent si coltul casei (cam 6m inaltime fata de sol in ambele parti), in mod evident nu a mai avut acelasi SWR. Am incercat ajustarea ei pana am stricat-o de tot. Asa ca am comandat si primit un Windom de pe wimo.de, l-am legat sus, la aceeasi inaltime, am pus cablu de coborare LMR400 de exact 26,4 m si am testat-o. SWR >10 in banda de 80, cam 5-6 in 40, 3 in 20 si coboara sub 2 in benzile de 15 si 12m, contrar a tot ce stiam despre antenele astea. Inteleg ca inaltimea prea mica (6m) e o problema in benzile joase, in 80 si 40, totusi ma gandesc ca ar trebui sa fi avut un SWR ceva mai bun de 10 sau 5 la 1...Din acest motiv nu pot acorda antena nici macar cu antena tuner.
Ca sa nu patesc ca si cu cealalta antena pe care am tot taiat-o pana n-am mai putut-o folosi, as avea nevoie de un sfat cum se acorda o antena windom. Am analizor de antena, asta n-ar fi o problema dar nu stiu cum se procedeaza. De asemenea as dori sa ma lamuriti daca trebuie sau nu un balun 1:1 pe feeder-ul de coborare (antena nefiind simetrica) si la ce distanta. Acest balun poate influenta valorile SWR-ului?
Multumesc mult, 73!

yo6ohd
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 8:36 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo6ohd » Dum Dec 11, 2016 3:52 pm

Am testat si eu un windom acum vreo 2 ani dar balun-ul trebuie sa fie 4:1 nu 6:1 (cel putin in varianta construita de mine asa era dat, sub 30ft inaltime fata de sol trebuia 4:1 ).
Caut maine documentatia si o postez aici

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5RXM » Dum Dec 11, 2016 5:21 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. M-ar ajuta mult documentatia, sa vad exact despre ce e vorba sa nu dau antena jos degeaba :)).

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 11, 2016 6:32 pm

@YO5RXM, dacă îmi comunici o adresă de e-mail pe yahoo, îți pot trimite ceva care să te lămurească despre Windom, o am și eu, dar în alte condiții ca ale tale și tot cu multe capricii. Îmi poți comunica adresa pe oproescu.gheorghe@yahoo.com. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO8RFS » Dum Dec 11, 2016 7:44 pm

@yo5rxm
Eu am facut o asemenea antena FD4 dar am utilizat un balun guanela al lui OH7SV
facut din 2 toruri T200. Schema e aici: http://www.saunalahti.fi/hohtola/ham/wi ... -balun.htm
Bineinteles ca la prima masuratoare eram cu swr-ul ca si la tine.
Antena fiind destul de jos fata de acoperis, sub 3 m, influenta acoperisului de tabla este enorma.Asa ca am scurtat aprox. 2m din bratul lung si 1 m din bratul scurt......Si minune !!!! la masuratoare eram pe la 3 in benzile de hamradio.
Asa ca am mai facut citeva ajustari (scurtari) ...din bratul lung pentru benzile de jos, si cel scurt pentru cele de sus. Am obtinut SWR sub 1.5.....si asta pe o plaja de aprox 150 khz jos si 200...250 khz sus. Merge asa in 80,40, 20. 18,24, si 28.
Curios are swr bun si in 50 Mhz intre 2 si 3.
Scurtarea initiala de test am facut-o infasurind cablul in plus pe mina si legindu-l
apoi cu un tais de plastic. Dupa definitivare tai exact la dimensiunea gasita.
Bineinteles in cazul meu nu pot avea pretentii mari de la ea....configuratia si amplasamentul nu permit ceva mai bun. Dar TRX-ul nu stie asta. :roll: ..el debiteaza cuminte 100 W....ce se radiaza efectiv e alta poveste !!! :mrgreen:

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO5RXM » Dum Dec 11, 2016 8:25 pm

Din cate observ si BALUN-ul pe care mi l-ati recomandat e tot 1:4, deci se pare ca intr-adevar la inaltimea asta se preteaza mai bine 1:4 decat cel 1:6 cu care vine antena. Interesant totusi ca la inaltime mai mica, antena trebuie scurtata. Din pacate analizorul meu de antena (SARK100 chinezarie) este complet decalibrat asa ca acum incerc sa fac rost de rezistentele necesare de calibrare sa vad macar unde rezoneaza antena in configuratia actuala.
Imi spuneti va rog daca ati montat si balun 1:1 pe coaxial pentru a evita radiatia parazita de pe feeder? Multumesc!

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde YO8RFS » Dum Dec 11, 2016 10:16 pm

@yo5rxm
Am facut numai montajul cu balunurile de adaptare....Nu am pus nimic altceva si nici nu este nevoie.
Cit priveste analizorul.....Eu zic sa folosesti un powermetu mai bunisor si statia de emisie....asta numai daca este dezlegata la emisie.Cu 10 W de la TRX vezi usor unde are tendinta de acord antena in diferite benzi. Si actionezi in consecinta. :P

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo4hgx » Lun Dec 12, 2016 2:38 am

6m inaltime fata de sol pentru o antena filara/orizontala pentru benzile de 80/40m? Sincer, nu stiu de ce-ti mai bati capul cu SWR-ul, chiar si la 1:1 tot fierbator de cafea e...

73 de yo4hgx

yo7lhe
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:05 pm
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo7lhe » Lun Dec 12, 2016 6:19 am

Am folosit si folosesc antene asimetrice la oras, cu balun 1/4 si cablu CATv de 75 ohm - se cere inlocuita(din 2001 a ramas doar otelul din C19 si ala ruginit) , si la tara cu balunul la cca 7m si capetele la cca 2m, cu balun 9/1 si cablu LMR400.
Mai am una de portabil, tot cu balun 9/1 si 15m RG58.
Folosesc 9/1 pentru ca asa mi-a iesit din teste.
Toate sunt hm, asa ca nu am avut probleme la acord :)
Le-am taiat dupa formula, le-am agatat la inaltimea dorita si am inclinat bratele pana am obtinut un SWR cat mai bun, apoi daca a fost nevoie am mai ajustat.
Ca sa imi ramana antena, am renuntat din start la ideea de a avea swr 1:1; in 14 a iesit 1:1,2 iar in restul nu mai mare de 1:2 in zonele mele de interes.
Rareori folosesc transmach(pentru 18MHz unde swr e 3 - oricum e o banda bonus); in 28 nu lucreza grozav(probabil ferita balunului)
Nu folosesc balun de curent, doar la tara am pus 5 clamp-uri cu ferita pe cablu, sa reduca zgomotul de la pompa centralei( alimentarea statiei si pompei e comuna, din 12V, fara ele am S3 zgomot pe 3,5).
Nu e o antena minune dar nici una de aruncat.
Eu lucrez mai tot timpul QRP sau maxim 20W - atata imi da soarele iarna - si nu am probleme sa lucrez Europa pana dincolo de Urali in 3,5 si 7 - cat imi merge in serile/noptile astea de iarna.
De CQWW, cand urechile se ascut, am lucrat W2 si VE.
P.S. Nu am tinut cont de lungimea cablului de alimentare - la tara am cam 10m iar la bloc habar nu am cat e probabil vre-o 15-20. Cand fac masuratorile le fac la mufa antenei, cu 1 m de cablu, cocotat pe acoperis.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Problema antena Windom

Mesajde yo7mr » Lun Dec 12, 2016 7:05 am

Salut Voios de Radioamator @ Salut prieteni !

Draga DANIEL, imi pare rau pentru situatia in care te confrunti cu problemele legate de antena ta - Windom - si eu am intampinat probleme exact ca si tine, datorita conditiilor de instalare si a foarte multor de factori care apar, nu vom reusi sa obtinem aproape deloc rezultatele dorite - sa putem folosi antena pentru a lansa semnalele noastre in eter...
Desigur sunt foarte multe de spus, rezolvari mai mult sau mai putin in functie de specificul amplasamentului si antena, dar in conditii necorespunzatoare de amplasare a antenei, putini dintre noi sunt norocosi, eu am fost insa partas la functionarea unor antene HF in conditii total necorespunztoare - inaltime foarte mica si inconjurata de o " padure " densa de " fiare " - de fier, sic - avand radiatie foarte buna chiar si DX -uri in 80 m ( Romania - Oceania ) confirmate Qsl.
- Antena de orice tip si producator, nu va avea functionare identica in alt amplasament. ( ai simtit-o chiar tu ) - apropo, Antena WINDOM montata PE Bloc a fost situata pe toata lungimea sa ( 41 m ) PE Acoperis adica Terasa Blocului - sau intre blocuri ? Care era inaltimea la care antena era suspendata fata de cladire - terasa blocului ?
- atunci cand reglam ( " calibram " ) o antena filara este bine sa Nu taiem din conductoare ci sa procedam cum a fost sugerat chiar aici, sa indoim conductoarele - sa le rasfrangem - adica sa le intoarcem spre mijlocul antenei si le vom prinde in paralel cu bratul lung al antenei, legate strans cu fasete de plastic- pentru fixat cabluri - pe care le putem inlatura cand este nevoie si revenim la lungimea initiala sau alta marime.
- Da, am montat aceeasi antena ca si tine - in mediul rural, deasupra viei din gradina - alte conditii nu existau , la aceeasi inaltime ca si la tine, evident am intampinat aceleasi probleme si aceleasi rezultate : zero, adica nule- sic. Balunul a fost 4:1 insa cred ca raportul de 6:1 nu ar fi rezolvat problema. privind obiectiv, legat de bratele componente ale antenei si impedanta acesteia, problema de raport balun este legata si de tipul de cablu folosit, 4:1 pentru 75 Ohmi, 6:1 pentru 50 Ohmi.
- nu am putut sa folosesc aceasta antena in nici o banda si am renuntat la ea.
- transmatch-ul ( antena tuner ) nu te ajuta deoarece antena ta probabil prezinta o impedanta joasa, care nu intra-n plaja impedantelor de lucru a tunerului, iar situatia in care antena ta impreuna cu tuner-ul va face un SWR bun pentru transceiverul tau, antena nu este sigur ca va radia, eu m-am confruntat si cu aceasta situatie, antena joasa cu Swr excelent dar fara folos... Deci, " Inaltimea sa " - chiar conteaza !
- Lucrul cu antene in conditii de amplasare necorespunzatoare este chiar o mare provocare, amplasamentul va face alegerea tipului de antena si mai putin noi, principalul este sa nu renuntam, sa cautam solutii pana reusim, inclusiv schimbarea tipului de antena sau modului de alimentare, deci ne vom indrepta atentia si energia spre alta modalitate de rezolvare sau chiar schimband antena, ceva la care nu ne-am gandit pana acum, o antena care sa fie potrivita scopului, o antena care sa emita ceva energie in eter...
- personal, in acest moment - constrans de conditii fortat impuse, lucrez ca spionii - cu antena sub acoperis, deasupra unui planseu de beton cu varful antenei la 5 m inaltime iar bratele antenei direct sub tigla din beton. Nu am analizor de antena, iar reflectometrul Bird refuz sa-l folosesc, indiciul cel mai bun este indicatia consumului Amperi din sursa de alimentare - verificat si garantat. Desigur, modestul meu tranceiver debiteaza saracul 100 wati pe sarcina de 50 Ohmi, insa pe antena din pod, indicatia de bord arata doar 25 wati ( direct - fara transmatch ) frumos este ca sunt auzit chiar binisor si iata ca de bucurie, fac chiar si rime ( hi ) Cupland transmatch-ul indicatia creste vioaie la 100 wati, transceiverul este fericit insa antena nu radiaza cu mult mai bine, dar este super pentru mine, la conditiile existente am reusit sa rezist si sa exist si eu, poate ne vom auzi candva...
- antena Windom, FD4, OCFD, W0WO, sau ce denumiri si variante ce or mai exista, de fapt una si aceasi - derivata din batrana antena VS1AA - poate fi alimentata diferit, chiar cu cablu panglica urmat de balun sau cel mai simplu, in varianta originala - alimentare monofilara - solutie pe care o recomand deoarece ai in dotare " antenna tuner " - nu mai este nevoie de cablul coaxial si nici de balun - totul se simplifica si poate astfel va functiona. Iti doresc Noroc si Succes in Toate ! - cu prietenie, MARIAN - Targu Jiu
https://yo2bzv.wordpress.com/2013/01/24/24-ian-2013/
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


Înapoi la “Antene”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori