Noul transceiver ANAN 8000DLE

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde 4x1ad » Mar Dec 13, 2016 11:30 am

Celor interesati de tehnologia SDR : A aparut noul transceiver ANAN 8000DLE produs de Apache Labs.

https://apache-labs.com/al-products/104 ... eiver.html

https://apache-labs.com/productPdf/1048 ... IAGRAM.pdf

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
1048_8000DLE 2.jpg
1048_8000DLE 2.jpg (842.55 KiB) Vizualizat de 7626 ori
1048_1024_8000DLE Highlights.jpg
1048_1024_8000DLE Highlights.jpg (192.12 KiB) Vizualizat de 7626 ori
1048_1023_ANAN-8000DLE Back.jpg
1048_1023_ANAN-8000DLE Back.jpg (269.25 KiB) Vizualizat de 7626 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 13, 2016 12:29 pm

Tnx Morel. E mai ieftin ca "Hillberling" PT800. Poate vor mai anexa o consola cu multe butoane pentru cei trecuti de 70 de ani :))) Arata ca o fata frumoasa cu centura de castitate....nu ai ce butona :)))) dar performantele vorbesc de la sine.
73 de Miki

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde 4x1ad » Mar Dec 13, 2016 1:16 pm

YO5AJR: daca doar centura de castitate te deranjeaza, atunci afla ca Apache Labs ofera si o consola remote cu cateva butoane pricajite, in genul celei de la FlexRadio sau SUNSDR MB1. Ce sa faci Miki, lumea vrea permanent schimbari, nu putem trai intr-o nostalgie perpetua. Si eu iubesc vechile aparate cu butoane, butonase, beculete si filamente dar suntem in 2016....si masinile, telefoanele, computerele si televizoarele se schimba...vrei ca radioamatorii sa ramana pe loc ? Totusi, cativa producatori de SDR au inteles ca media noastra de varsta e cam ridicata si ofera si console cu ceva butoane. Nu putem sa ne eludam nici de faptul ca tehnologia SDR de top a depasit deja performantele celor mai bune si mai scumpe transceivere analogice si hibride. Ramane de vazut daca cineva va mai investi in interfete man-to-machine care sa aduca cat de cat cu cele cu care ne-am obisnuit de zeci de ani.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
Fişiere ataşate
1016_1014_1043_1062_PiHPSDR Side.jpg
1016_1014_1043_1062_PiHPSDR Side.jpg (219.7 KiB) Vizualizat de 7566 ori
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde YO9IRF » Joi Dec 15, 2016 10:06 am

4x1ad scrie:YO5AJR: daca doar centura de castitate te deranjeaza, atunci afla ca Apache Labs ofera si o consola remote cu cateva butoane pricajite, in genul celei de la FlexRadio sau SUNSDR MB1.
...


L-am intrebat pe Gerald Youngblood tocmai chestia asta, de ce Maestro "are putine butoane". Raspunsul a fost ca au lucrat cu 5-6 dintre contesterii de top din US la dezvoltarea ei si layout-ul e optimizat pentru eficienta maxima in concursuri, cu comenzile de care chiar ai nevoie in asa situatie. Nu stiu daca sa il cred pe cuvant, dar e interesant de studiat daca exista vreo comanda necesara in concursuri care nu se regaseste pe Maestro - eu n-am putut vedea.

Pe langa asta, e important sa avem in vedere ca obisnuinta e dusmanul progresului :).

Razvan.

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde yo7lid » Joi Dec 15, 2016 11:05 am

YO5AJR: Ca utilizator de diverse SDR-uri inca din 2010, iti pot spune ca butoanele fizice sunt de fapt o incurcatura a carei dimensiune o intelegi numai dupa ce folosesti o astfel de consola. Prin similitudine cu felul in care folosesti acum calculatorul, in loc sa folosesti mouse-ul ai folosi o consola cu butoane: next, back, open, zoom-in, zoom-out, enter, new window, close window, switch application … Mana trebuie mereu, mereu sa se mute de la mouse la consola si inapoi - un mare disconfort.

In plus, o consola limiteaza flexibilitatea dezvoltarii sistemului in sensul ca astazi, la firmele serioase, softul SDR, implicit performanta, se imbunatatesc continuu fara a fi necesar sa dai banii pe un alt echipament (minunata chestie; e ca si cum din timp in timp primesti o statie noua, mai performanta, fara sa dai bani pe ea si fara sa te ridici de pe scaun) O consola fizica, inseamna sa pierzi aceasta flexibilitate pentru ca nu poti monta cu surubelnita butoane suplimentare pe consola.

4X1AD: Ca de obicei, ai dreptate. Este un melaj de nostalgie si teama. Ceva gen “nu-mi plac masinile pentru ca nu au potcoave” ;)

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde YO6EX » Joi Dec 15, 2016 11:39 am

Sunt curios sa vad parerea unui contest-man de top.
Unul care sa fi utilizat un SDR in marile concursuri.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde 4x1ad » Joi Dec 15, 2016 2:32 pm

YO6EX scrie:Sunt curios sa vad parerea unui contest-man de top.
Unul care sa fi utilizat un SDR in marile concursuri.


@YO6EX: din cate stiu si percep eu, foarte multi din cei "abonati" la Top Ten in concursurile internationale majore la categoriile cu adevarat dificile dar si DX-xpeditionari seriali si DX-eri, nu arata nici un fel de entuziasm pentru trecerea de la tehnologiile conventionale analog/hibride la SDR. Poate N2YO, YO3JR, YO9GZU sau YO9WF care sunt membri in echipe de Top mondial YO sa ne aduca ceva detalii din experienta lor.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde yo5oft » Joi Dec 15, 2016 5:14 pm

tehnologia asta SDR este inca scumpa si proasta, dupa parerea mea. Nimic nu bate un transceiver analog dotat cu filtre de intrare inguste, si cu filtre de tip roofing inguste.
n-ai ce sa astepti de la un semiconductor sau procesor care functioneaza la 1,8 volti alimentare. Ce dinamica de semnal poate sa aiba? Ce IP3? Nu mai vorbesc de zgomot... De ce credeti ca aparatura profesionala este alimentata la 18-24 de volti, de exemplu aparatele din seria EKD ? Exact ca sa aiba dinamica suficienta sa poata sa lucreze cu semnale de diferenta enorma, sa poata sa lucreze la 2khz de un final de 1kW !!!
Tare as vrea sa vad treaba asta si la transceiverele industriale de acum. Ca TS590SG de exemplu are un ip3 de -10dbm. Un TS950 analog de +25dbm. Diferenta ENORMA.
De asta se folosesc cu precadere scule analogice si la concursuri. Bat SDR-urile lejer.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde YO9IRF » Joi Dec 15, 2016 10:09 pm

Salut Tibi,

adevarul e ca, in orice masuratori de laborator efectuate relativ corect, cam cam orice SDR relativ decent (ADC de pe la 14 biti in sus, indiferent ca e DDC sau cu audio sampling) bate majoritatea transceiverelor analogice, cu tot cu filtrele lor. De la tabelul usor de inteles de la Sherwood Engineering sau review-urile independentilor ca AB4OJ si pana la masuratorile din QST, toate arata acelasi lucru, in cifre clare.

Ca o paranteza, TS-590SG are in review-ul din QST IP3 de +0dBm in cel mai rau caz, iar TS-950SD +0.5dBm (20kHz spacing, preamp ON, ca sa putem compara cifrele). Cea mai buna valoare cu preamp OFF e +30dBm pentru TS-590SG si +23dBm pentru TS-950SD. Pentru valorile astea TS-590SG a fost masurat la 2kHz spacing iar TS-950SD la 20kHz spacing si cu filtru de 500Hz; sunt din epoci diferite. Pot pune la dispozitie review-urile daca vrei, dar sigur le gasesti cu Google foarte usor. Oricum, e mai putin relevant pentru ca TS-590 nu e un SDR.

La transceiverele SDR moderne nici nu se acorda atentie conceptului de IP3, pentru ca nu exista compresie pana la limitare. Au incercat QST sa masoare IP3 la cel mai ieftin Flex-6000, s-au uitat ca Becali la abecedar cand calculul a dat +43dBm indiferent de spacing si s-au lasat pagubasi. In ziua de azi RMDR e cea mai relevanta masuratoare.

Seara buna,
Razvan YO9IRF / M0HZH.

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: Noul transceiver ANAN 8000DLE

Mesajde yo7lid » Joi Dec 15, 2016 10:33 pm

O lucrare interesanta a lui Andrew Barron ZL3DSW pentru cei care vor si au timp sa inteleaga mai multe:

http://www.qsl.net/yo4tnv/docs/SDR/An%2 ... Barron.pdf

Un citat legat de IMD si IP3:

“In an SDR the IMD dynamic range does not degrade in a linear fashion, it stays the about same when the two tone test level is increased and in most cases actually improves until the input level gets fairly near the clipping level of the receiver. When the test signal level reaches the receiver clipping level the IMD performance crashes. In the real world this means a conventional receiver will suffer worse IMD distortion in the presence of several medium size signals like a contest going on, than an SDR will. The IMD performance of an SDR actually gets better when the band is busy!

The often quoted 3rd order intercept point which is never measured directly anyway can't be measured for an SDR receiver because the relationship between the IMD products and the input tone levels is not linear. The two lines diverge rather than crossing, so there is no IP3 point. This does not stop many SDR manufactures quoting an IP3 using a calculation based on the 3rd order dynamic range.”

In cazul SDR-urilor cu conversie directa, pentru ca nu exista lantul tipic dintr-un analog format din conversii de frecventa / filtre / mixere, valoarea IP3 nu spune de fapt nimic.

De dragul cifrelor, chiar daca nu sunt relevante pentru SDR-uri: FLEX 6xxx, valoarea calculata este de +45dBm fata de +40dBm la IC-7851 si fata de +33dBm la Hilberling PT-8000A.

Referitor la competitii - desi marii competitori, de inteles, cam tin ascunse conditiile de lucru, uneori mai scapa cate o poza, un film youtube, un comentariu...

De exemplu:
K9CT – ARRL International DX Contest CW, Multi Op – locul 6, SDR FLEX 6700
K9CT – CQ WW RTTY WPX Contest, M/2 High Power – locul 2, SDR FLEX 6700
WW4LL – CQ WW RTTY WPX Contest, M/S High Power – locul 4, SDR FLEX 6700
N1EU – ARRL DX Contest, CW, Single Op Unlimited – locul 14, SDR FLEX 6700

Sper sa deschida apetitul ;)


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori