Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde YO6EX » Vin Dec 02, 2016 1:05 pm

Sambata si Duminica va avea loc concursul
TOP of OPERATORS ACTIVITY CONTEST

Regulamentul de concurs in limba romana se gaseste aici:
http://www.procwclub.ro/TAC%20Regulament.html

Informatiile despre premiile acordate aici:
http://www.procwclub.ro/TAC%20PREMII.html

Pagina principala a saitului de concurs aici:
http://www.procwclub.ro/

Cum zilele trecute au fost discutii pe forum, despre regulamente de concurs,
cititi si daca vreti spuneti-va parerea.

73
YO6EX

P.S.
Prima editie a acestui concurs a avut loc in anul 1947,
sub denumirea de TOPS Activity Contest.
Dupa disparitia clubului TOPS, concursul a fost preluat de SM3VE, apoi de OE1TKW.
Din cauza lipsei de preocupare, concursul a decazut pina aproape de disparitie.
In toamna anului 2006 PRO-CW-Club a preluat acest concurs cu o noua denumire de:
TOP of OPERATORS ACTIVITY Contest
si un nou regulament, imbunatatit pe parcurs.
De cati-va ani arbitrajul concursului se face exclusiv electronic.
Modul in care acest concurs a evoluat dupa 2006 se poate vedea aici:
http://www.procwclub.ro/TAC%20ANALYSIS.html

.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde YO5AVN » Dum Dec 04, 2016 9:05 am

Prin anii '70 am participat cu multa placere la acest concurs. Se lucra numai 80m si a fost o placere. Operatori excelenti.
Vad ca regulamentul s-a schimbat ..din temelii.... Regret ca in acest an, din motive de serviciu, am ratat - dar sper ca incepand cu 2017 sa fiu prezent (macar in "nostalgica" 80 m).
73&Gl, Joska

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde yo5ajr » Dum Dec 04, 2016 10:06 pm

Pacat ca nu ai putut participa Oska, A fost un concurs animat, se pare ca cu multi participanti. Eu am facut SOSB40m. Propagarea cu ciudateniile de rigoare, seara pe la ora 22 CFR se inchidea destul de drastic dar spre dimineata a mai imbunat dar nu ca alta data. Costa Rica, cateva JA, ZL etc. dar acestia nu veneau long time, doar cand s-a deschis cate-o fereastra si ai avut noroc sa fii acolo. Am impresie ca acest concurs e in "crescendo" in participare. Pacat ca au mai fost UFT contest apoi ziua ceva BB al nemtilor. Am reusit 216 QSO cu 164 multiplicatori dar mai vad la UBN. Logul recomandat de Sica am folosit - "Tac log" dar mai mult am lucrat cu bug - nu mi a placut lipsa de versatilitate in CW si mai si batea ca un incepator, adica nu era constant, ritmat. In regulament scrie ca daca nu scrii numarul de control primit impreuna ce abrevierea, robotul nu face treaba dar acest "Tac log nu vrea sa logheze daca scrii impreuna, asa ca va trebui corectate. N1MM sau UcxL sunt bune. UcxL - ul este extrem de prietenos si stabil. Pacat ca George nu a mai continuat cu softurile. Multumesc lui Sica de preocupare dar si pentru consecventa. In plan intern intre sumedeniile de concursuri consider acest concurs cel mai atragator si bine organizat. Se vede ca nu au mai bagat ghearele incompetentilor de la "centru".
73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde YO6EX » Vin Dec 09, 2016 7:45 pm

Anuntam participantii la acest concurs care inca nu au trimis log ca termenul final de primire este 11 Decembrie 2016 ora 23.59.
Pana la aceasta ora au fost primite 283 de loguri.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde yo5ajr » Mar Dec 13, 2016 11:09 am

A trecut si acest contest. Aparent au fost multi participanti. A sosit si UBN dar ma socheaza numarul mare de "no log". Mi au fost suspecte statiile (destul de multe) care pe la sfarsitul concursului dadeau nr. 001. Au dorit doar un control? Imi pare rau de acesti "concurenti" si nu e frumos ca apoi nici nu trimit log. O diluare a "deontologiei" contestului din pacate. 73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde YO6EX » Mar Dec 13, 2016 2:30 pm

Miki:
Asa se intampla la fiecare concurs.
Sunt statii care au facut zeci de QSO-uri si nu au trimis log, ex: F6HKA, F5IN, LY2PX, G3SVK, etc...
Nici prietenul nostru DL2LDE/YO2LDE nu a trimis log... :!:

73
YO6EX

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: Concursul TOP of OPERATORS ACTIVITY

Mesajde DL2LDE » Mar Dec 13, 2016 9:26 pm

Desi am doar vreo 9-10 legaturi il voi trimite asa cum e... Am copilul bolnav si am scris legaturile pe o foaie de hartie. Ca si CHK Log il voi trimite... stai linistit.
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE



Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori