Anunturi multiple inutile

Vanzatori/cumparatori care au dat ţepe, comentarii apreciative sau critice la tranzactiile efectuate, avertismente pentru potenetiale ţepe...
yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo9ibc » Sâm Dec 31, 2016 12:12 pm

Eu am sugerat crearea unei rubrici de asa-zise "vechituri" sau cum doriti sa le numiti, nu stergerea acelor anunturi. Consider ca este deranjant sa vedem pagini intregi cu diverse chestii total inutile in ziua de azi si care s-au fabricat acum 70 de ani!!!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Dec 31, 2016 12:13 pm

YO6EX, în acest caz bifa pe "anunţuri doar de la radioamatori" se poate dovedi utilă.
activitatea moderatorilor este benevolă şi neremunerată. fiecare activează după propriile puteri. aceste persoane şi-au manifestat disponibilitatea de a ajuta administratorul site-ului.
înainte de a arăta cu degetul, doriţi să vă oferiţi voluntar în a ajuta la administrare?

YO9IBC, definiţi vă rog "vechitura". FT-101 este o vechitură?

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo2dno » Sâm Dec 31, 2016 12:15 pm

@yo5pqq: Radioamatorul adevarat e ala care semneaza cu YO5PQQ (nu de performanta sau dotare cu scule e vorba, ci de existenta unui indicativ real). Negustorul semneaza cu TASEH (sper ca n-ai crezut ca e TA5EH, hi). Si nu, nu au unii drepturi mai multe decit altii, dar daca bunul-simt nu functioneaza (in sensul de a nu posta cîte un anunt pentru fiecare rezistor pe care vrei sa-l vinzi), ceva trebuie facut. Limitarea numarului de anunturi ar fi o idee, dar stii cum e romanul (mai ales neradioamatorul), isi va face mai multe conturi si rezultatul filtrului va fi zero.
P.S. La multi ani !

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Dec 31, 2016 12:29 pm

nu am implicat că ar fi vorba de vreun filtru automat.
pentru prima oară am folosit azi bifa "doar de la radioamatori". s-a pierdut farmecul talciocului :D
la mulţi (b)ani cu sănătate.

PS: există câţiva radioamatori adevăraţi care pun sau au pus anunţuri fără să se semneze cu indicativ.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde yo2dno » Sâm Dec 31, 2016 12:49 pm

@5pqq: Farmecul talciocului se pierde si atunci cind se umple pagina curenta cu anunturi individuale, per obiect, in loc sa se puna un singur anunt care sa contina o lista cu ce are omul de vindut. Iar faptul ca exista radioamatori care nu isi dau indicativul, ci numele, e reparabil. La nevoie isi vor da indicativul sau vor ajunge la rubrica "negustori". Oricum, discutia e frumoasa, dar fara solutii, e trist daca e nevoie sa faci presiuni pentru ca omul sa se foloseasca de bunul-simt in locul simtului negustoresc da satra.

P.S. Nu stiu ce inseamna "nu am implicat".

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 31, 2016 1:38 pm

Cred ca este cazul sa stim exact ce este un moderator.
Unii au impresia ca moderator = cenzor sau sef care face ce vor muschii lui.
Gresit.

Definitie din Dictionarul explicativ al limbii Romane;

Persoană care conduce cu imparțialitate o dezbatere, de obicei, publică, o masă rotundă, o emisiune cu mai mulți participanți.

Subliniez cuvantul cu impartialitate

Deciziile nu sunt luate de moderator ci de seful acestuia.
Dar a fi moderator adevarat nu este la indemana oricui.
.

P.S. pentru YO5PQQ:
copy/paste:
înainte de a arăta cu degetul, doriţi să vă oferiţi voluntar în a ajuta la administrare?

Daca aveam timp liber, faceam demult aceasta propunere lui N2YO.
Spre stiinta d-tale am in grija 8 saituri din care 6 dedicate radioamatorismului.
Iar eu cand ma apuc de o treaba o fac ca lumea iar daca constat ca nu sunt in stare, las pe altul
nu incurc lumea.
.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Dec 31, 2016 2:06 pm

Asta cu seful n-am inteles-o. Poate a fost prea subtila pentru mine.
N-am inteles nici cu cine votati. Problema care este? Ca sunt anunturi multe si cu continut “indoielnic” sau ca sunt moderatori inadecvati? Daca discutam de a doua varianta,cine v-a suparat? Ca am mereu senzatia ca va referiti la cineva anume...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 31, 2016 2:55 pm

Nu ma refer la cineva anume, ci la moderatorul care ar putea tempera zelul celor 3-4 comercianti de piese radio.
Moderator care nefiind nominalizat pe undeva, habar n-am cine este.

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO5PQQ » Sâm Dec 31, 2016 2:59 pm

Un moderator nu poate face altceva decât să urmeze regulile casei, fie că este vorba de regulamentul afișat atunci când cineva publică un anunț și pentru care se semnează printr-o bifă vizibilă și bine subliniată în roșu; fie că este vorba de un îndrumar de lucru specific pentru acesta.
Mă tem că acțiunea pe care o doriți, nu este susținută de niciunul dintre aceste seturi de reguli și demersul va trebui să se adreseze în mod direct administratorului site-ului.
73.

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Anunturi multiple inutile

Mesajde YO8RFS » Sâm Dec 31, 2016 7:26 pm

@yo5pqq
Daca s-ar aplica regulile astea minimale ar super OK !
In regulament scrie ca poti repeta anuntul la X zile nu ?
Atunci cum se explica ca utilizatorul YYYY are anunt ca vinde OT 100 (acelasi anunt cu ....copy/paste/) de 10 ori intr-o luna cind normal putea numai de 4 ori ???
Asta demonstreaza ca moderatorul nu-si face datoria sau ca el favorizeaza pe cineva..... Cel putin asa se vede de la monitorul meu......
Eu, pe un sait german, am fost banat rapid 30 zile, in secunda doi, dupa ce am repetat anuntul cind mai era o ora pina la expirararea limitei de repetare !!!!!
La noi de ce nu se poate asa ceva?
Desi nici mie nu-mi plac unele anunturi cu "bunaciuni" medievale din secolul trecut, a cere moderatorului sa le interzica e o actiune cu mult peste puterile lui.....Eu zic sa incepem sa aplicam minimul de reguli existente.
Apropoo....cite banari ai dat in 2016 pentru repetare anunturi multiple????


Înapoi la “Mica publicitate - comentarii referitoare la tranzactii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori